Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

arkadaşlar bizim bir makinamızda bizim toplam trafo gücü 1260KW olan bir makinamız var panodan 40m uzaklıkta hesap yaparsam eğer %e=100*40*1260k/(56*95*380*380) sonuç %6.56 çıkıyor. Akım hesabı yaparsam 1260k=1.73*I*0.9*380 Buradan sonuç I=2129A bu makina sağ ve sol olmak üzere 2 tane bir tanesinden 1064A kullanılan şalter ise 1500A lik sizce herhangi bir sorun olabilirmi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1260kw=1,26 megawatt'lık makine bu ne çok merak ettim? 630kw'lık iki tanemi? birimlerin doğrumu ? doğru ise;
1260kw'lık makinenin ;
Gerilim düşümü hesabı
%e=0,0124x40x1260/240
%e=2,6 <3  uygundur. (1 tane 3x240mm2 kesit)

Akım kontrolü hesabı
1260000W=1,73xIx0,9x380
I=2129,6 Amper
1 tane 3x240'lık NYY kablonun maksimum akım taşıma kapasitesi(havada) 435A dir.
2129,6/435 =4,89 dur. Demekki 5 adet 3x240+120mm2 kablo kullanmamız gerekir.

Önemli not: Kesit hesabında akım kontrolünün önemi bakın gerilim düşümünde 1 adet 3x240 kafi gelirken (mesafe kısa olduğundan) güç fazla olduğu için akım kontrolünde 5 tane ihtiyaç olduğu belirlenmiştir.***

gücün bu kadar yüksek olmasının sebebide bu makinanın sağında ve solunda toplam 6 tane trafo var bir kaynak makinası hani belki bilirsiniz radyatörlerin arasında t dediğimiz borular var onları kaynatan makina , her bir trafonun gücü 210kva o yüzden güç fazla çıkıyor

Sayın Tekinikadam_41, Gerilim düşümü ve akım kontrolü hesabı ile ilgili xls dosyasını açamıyorum. Ne yapmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yeni düzenlediğim kesit hesabı programı. Anlamadığınız kafanıza takılan birşey olursa sorabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• GERiLiM_DusuMu_HESAP.rar
    2.2 KB · Görüntüleme: 509
uzak mesafelerde önce gerilim düşümü, kısa mesafelerde ise önce akım taşıma kapasitesine göre hesap yapılması daha uygun olur ve diğer yönden kontrol edilir

sayın arkadaşlarım konunun başından beri yazılan formul;
P=1,73.V.I.COSQ
burdaki V faz-nötr dür ki buda 220 v olur.
yada
P=U.I.COSQ
Olur ki burda U=380v olur buda faz-faz arası gerilimdir.
zaten 1,73 x V= U olurki V=220 ise U=380 çıkar bu da sağlamasıdır.

yani hem 380v alıp hemde tekrar 1,73 ile çarpılmaz bu zaten çarpılmış halidir.

saygılar....

Sayın fehmikaplan arkadaşım,

Üç fazlı sistemlerde güç hesabı yapılırken kullanılan formül; P=1,73*U*I*cosQ
Buradaki gerilim U=Fazlar arası gerilim (Volt) Şebekede fazlar arası gerilim 380 V ise bu değer aynen formüldeki yerine yazılır. Faz-nötr arası gerilim 220 V burada dikkate alınmaz.
Örnek: Fazlar arası gerilimi 380 V, motorun çektiği akım 9 A, cosQ=0,85 ise bu bilgilere göre motor gücü;
P=1,73*380*9*0,85=5029,11 W=5,029 kW olur. NOT:Motor özellikleri tablolarında mekanik randımanda işin içine girince bu güç değeri daha farklı olacaktır. Bu son notu dikkate almayınız.

Lütfen arkadaşlara yanıltıcı bilgi vermeyelim. Yanılıyorsam beni ikna ediniz.

saygılarımla

hasakin ' Alıntı:
Sayın fehmikaplan arkadaşım,

Üç fazlı sistemlerde güç hesabı yapılırken kullanılan formül; P=1,73*U*I*cosQ
Buradaki gerilim U=Fazlar arası gerilim (Volt) Şebekede fazlar arası gerilim 380 V ise bu değer aynen formüldeki yerine yazılır. Faz-nötr arası gerilim 220 V burada dikkate alınmaz.
Örnek: Fazlar arası gerilimi 380 V, motorun çektiği akım 9 A, cosQ=0,85 ise bu bilgilere göre motor gücü;
P=1,73*380*9*0,85=5029,11 W=5,029 kW olur. NOT:Motor özellikleri tablolarında mekanik randımanda işin içine girince bu güç değeri daha farklı olacaktır. Bu son notu dikkate almayınız.

Lütfen arkadaşlara yanıltıcı bilgi vermeyelim. Yanılıyorsam beni ikna ediniz.

saygılarımla

sn hasakin açıklamalarınız doğrudur, P=1,73*380*9*0,85=5029,11 W=5,029 kW bulunan güç elektriksel güçtür yani motorun şebekeden çektiği güç. Motor etiketi ve tablolarda belirtilen güç ise mekanik güç motor milinden alınan güçtür. verim=Pçıkış/Pgiriş motor etiketindeki verim ve bulduğunuz Pgiriş(elektriksel güç) yerine konulursa Pçıkış(mekanik güç) bulunmuş olur.

sayın hasakın kardeşim. sizlerin yazdığı formül doğrudur. Fakat 3 fazın toplam çektiği güç için doğrudur.genel güç formülü:
P= 3. V.I.cosq...................................(1)
burdaki yıldız da U faz-faz ise V faz-nötr yani V=U/1.73 alınır
üçgende de akım için benzer durum söz konusudur I fazdan geçen akımsa yükün üzerinden geçen akım Ifaz/1.73 olur.sonuç itabariyle matematiksel işlem yapılırsa;
toplam güç : P=1.73.U.I.cosq olur. sizin yazdığınız toplam güç için doğrudur. Ama konu başlığı kablo kesitini tayin etmek olduğu için ve 1 fazdan bir kablo geçeceğine göre ben güç formülünü tek fazdan geçen akım bulunabilsin diye tek faz için yazdım yani sizin bahsettiğinizin 1/3 ü.
yani:
p=v.ı.cosq ..............................(2)
ı hat akımıdır v faz nötr gerilimidir 1.73 ile çarpılmaz....
umarım ikna olmuşsunuzdur ve umarım insanlara yanlış bilgi vermemişimdir. saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri