Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

fehmikaplan arkadasın bahsettigi dogrudur. monofaze kullanılan cihazlarda kullanlıcak akım formulu hem sigorta secimi için hemde kablo kesiti uygunlugu tespiti için dogrudur. herseyi toparlayalım dersek.

3 fazlarda 0.0124x(( l x P )/s) P=1.73x380xakım x cosf
1 fazlarda 0.074 x ((I xP)/s) P=220x akım x cosf
saygılarımla

ilk once bir onceki mesajda cosf unutulmustur.
P=1,73x 380x akım x 0,8
P=220x akım x0,8
benim size sorum size bilgimi tazelemek istiyorum kablo kesiti için:
prizler ve aydınlatma için %2
motorlar için %3
trafolar için %5
notr kablosu için %1,5
eger bilgiler dogruysa mesaj atabilirmisiniz.

bugun evde kaldım cok guzel bilgiler ogrendim alın size guzel bir site:
http://www.projecim.com/secimsigorta.htm
gorusmek uzere

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ArkadaŞlar bana bİr konuda yardim etmenİzİ umuyorum u:380v p:7.5 kw cos:0.85 kablonun ÇekİleceĞİ mesafe 20 metredİr Şİmdİ arkadaŞlar ben bu durumda kaÇlik kablo kullanmaliyim yÜk bİr asenkron motordur ayni zamanda sİgorta kaÇa maper yapmaliyim yardim edersenİz sevİnİrİm

2,5 NYY-O kablo isinizi gorur.

Kisa mesafeli kablolarda size basit bir yontem onereyim.

Diyelim ki;
3 fazli bir sistem ise 5 kw x 2 = 10A
Monofaze ise 5kw x 4 = 20A

Yani trifazede 2 ile, monofazede 4 ile carpip akimi bulalim. Kisa mesafeler icin pratik.

1.5mm2 kablo 16A , 2.5mm2 kablo 25A tasiyabilir.

fp9utz.jpg

Yakup AKGÜL arkadaşım kısa ve öz şekilde ifade etmiş. Bende aynen katılıyorum. Hesaplamalar kesin olarak zaten muayene sonucu elde edilen verilerdir. Umarım bu konuları biraz daha irdeleyerek hesaplamaların doğru ve net şekilde yapabilecek hale gelirsiniz. Araştırma devam etmeli ve de kablo kesitleri ile de hatta taşıyacağı akım ve gerilim değerlerinin de en net şekilde öğrenilmesi işlerinizi kolaylaştıracaktır. Sevgi ve saygılarımla...

Boyle Konularda Kesit Kadar Kablonun ozelligide önemli yani ölçüm sadece kullanacagınız aletlerle sınırlı kalmayıp hesaplamalar ve olasılıklar dusunulmelidir. Şuan biz Aluminyum kablo kullanıyoruz. Sizin suan hesapladıklariniz hep bakır. ölçümlere ve hesaplamalara gelince yakup bey kısa mesafelerde kısa bir yol gostermis guzel yapmıs kullana bilirsiniz..

evet uzman gÜÇ formulÜ budur, bİr konuda yarminizi beklİyorum bu deĞerler İle 20 metre mesafeye Çekİlecek kablonun kesİtİ ne olmalidir yardimci olursaniz Çok sevİnİrİm Şİmdİden teŞeklÜrler.

arkdaşlar şuan çalıştığım yerde ana panoma uzaklığı 950mt olan 60kw lık bi motor çalıştırıcam üstüne üstlük her 100mt de ek yapmak zorundayım bu ekler muf yada bildiğimiz kalıcı metodlardan değil de papuçlarla yapılı sizce ne kadarlık bi kablo kullanmam gerekir ???

belki inanamıyabilirsiniz ama hiçbir formül uymuyo yaptığımız hesaba üstüne kablo da kesinlikle ısnma da yok :))

cevap veriyorum
ilk 100mt si 3x150 olmak kaydı ile geriye kalan kısmı 3x120 lik kablo

tek sorun metal halideler motor ilk kalkınmada sönüyodu fakat onlarda kondansatör ekliyerek hallettik

burası okulda öğrendiğin birçok şeyi tekrar gözden geçirmeme neden oldu

:))

by teymen ' Alıntı:
arkdaşlar şuan çalıştığım yerde ana panoma uzaklığı 950mt olan 60kw lık bi motor çalıştırıcam üstüne üstlük her 100mt de ek yapmak zorundayım bu ekler muf yada bildiğimiz kalıcı metodlardan değil de papuçlarla yapılı sizce ne kadarlık bi kablo kullanmam gerekir ???

belki inanamıyabilirsiniz ama hiçbir formül uymuyo yaptığımız hesaba üstüne kablo da kesinlikle ısnma da yok :))

cevap veriyorum
ilk 100mt si 3x150 olmak kaydı ile geriye kalan kısmı 3x120 lik kablo

tek sorun metal halideler motor ilk kalkınmada sönüyodu fakat onlarda kondansatör ekliyerek hallettik

burası okulda öğrendiğin birçok şeyi tekrar gözden geçirmeme neden oldu

:))

Hatbaşı geriliminizi 400V olacak şekilde ayarlamışsanız eğer, motor çalışırken hat sonundan 380V civarı (+-3V) okumanız gerekli.
Bu voltajda da normal bir şekilde çalışır. Sadece motor demerajından dolayı lambalarınız anlık sönmekte (Metal Halide olmasından dolayı da soğumadan yanmıyor bildiğiniz gibi).

150mm2'lik kısımdaki gerilim düşümü:
%e150=100.L.N/k.s.U2
%e150=100.100.60,000/56.150.4002
%e150=0,446

120mm2'lik kısımdaki gerilim düşümü:
%e120=100.L.N/k.s.U2
%e120=100.850.60,000/56.120.4002
%e120=4,743

Genelde
%eTOPLAM=%e150+%e120
%eTOPLAM=0,446+4,743
%eTOPLAM=5,189 (yüzde gerilim düşümü)

400V'taki gerilim düşümü ise 20V olur.
Hatbaşı 400V olduğunda 60kW'lık yüklenme sonucunda hat sonunda 400-20=380V kalır.

Motor yaklaşık 100A çekmekte.
P=1,73.U.I.cosifi
I=60,000/1,73.380.0,88
I=103A
Kablo eklerine gelince demekki iyi yapılmış. Pabuç-somun-civatalı olmasının tek dezavantajı (ek muflarına göre) uzun ömürlü olmaması. Oynatılmazsa gevşeme olmayacağından dolayı pek sorun çıkarmaz (Pabuç yüzeyleri tam öpüşüyor ve yaylı rondela kullanılmışsa.)

Okulda öğretilinler işin mutfağına girince daha bir pekiştiriliyor aslında...

evet verdiğiniz formüllerle gayet uygun bi iş yapılmış demekki eklere gelince özenle yapılıp itinaile yalıtıldı :)

fakat bazı mühendis arkadaşlar bu kesitin bu şartlar altında asla verimli olmucağına kanaat getirdiler sonuçta gayet iyi bir şekilde çalışmaya devam ediyor

okula gelince ise gerçekten uygulamaya gelince herşey mutfatka bitiyor :)

alimunyum kablo hesaplama formulu nasil yapilir ornegin 224 kw guc var hat uzunlugu 190 ilginize tesekurler kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri