Kaçak elektrik mi kullanıyorum?

arkadaşım uzman birinin kontrol etmesinde fayda var ancak sigortalardan faz yerine nötr geçti ise bunu yapar en kolay yolu saatin girişindeki sigortayı kapatıp prizlerde birşey çalıştır çalışıyormu bak lambalarıda açabilirsin saat çalışmıyor ve elektrik varsa demekki kacak var,yoksa dedigim gibi sigortalardan faz yerine nötr geçmiştir,onuda değiştir,faz sigortalardan geçsin

Bunun icin en iyi ve saglikli cozum tabii ki ana sigorta degerine uygun bir kacak akim koruma rolesini ana sigortanin hemen yanina monte etmektir...seri olarak yani...
Ondan sonra tum cikislari kapatin..Ve tek tek devreye alip hangi cikisin problemli oldugunu tespit edin...Diyelim ki iki cikista problem var...o iki cikista ya faz notr veya notr toprak kacagi vardir ya da notr yerine toprak kulanilip kacak yapilmistir...Hem zaten cok gerekli hatta yasal olarak da zorunlu bir malzeme degil midir kacak akim koruma rolesi...

eryerdem ' Alıntı:
Şofben buatında faz nötr ve ne idüğü belirsiz bir bağlantı daha var toprak olabilir ancak evin hiçbiryerinde toprak yok. Acaba diyorum, başka bir abonenin nötr hattını alıp benim nötüre vererek onada seri şekilde şofben bağlayıp toprak noktasıyla sonlandırma yoluna gidilmiş olabilir mi? Yani sigorta ile benim nötr bağlantımı kesilmiş oluyor ve başkasının nötürü bana bağlanarak şofben üzerinden topraklama gibi..

Ya da benim nötr hattım başka abonenin nötürü ve şofben buatındaki belirsiz bağlantı binanın nötrü yani yıldız noktası olabilir mi?Sonuçta diğer abonenin nötürü illaki yıldız noktasıyla buluşturulacakki gerilim farkı oluşsun. Ben diğer abonenin nötründen nasılsa akım geçiyor diye ekstradan yük bindirerek faydalanma yoluna gitmiş olabilirmiyim?
Not: Kaçak akım rölesi kullanılmıyor sayaçta 4 bağlantı noktası var, faz giriş çıkış normal, nötr giriş tek kablo nötr çıkış çift kablo, tezimi çürüten konu ise sayaca faz girişi sağlayan ana sigortayı kesince evin hiçbiryerinde enerji kalmıyor yani ne fazda ne de nötr de..

ceza kanununda bu konuda madde var.idare tutanak tutup savcılığa da verirse,masum olduğunuzu
anlatana kadar akla karayı seçersiniz.onun için biran önce kontrol edin.

Arkadaşlar pek konuyla alakası olmayabilir ama bir konuda yardımınızı rica edeceğim.Bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsunlar.2003 yılında terk ettiğim dükkanda elektrik sayacı üzerime idi.6 sene oldu buradan ayrılalı saati (cahillikten ya da ihmalkarlıktan )üzerimden iptal ettirmedim.Benden sonra bu dükkana 5 - 6 kiracı girip çıktı .En son kiracı temmuz 2009 dan beri kullanıyor.Son kiracı döneminde kaçak tespit edilmiş ve ceza da adıma gelmiş.Ben bir dilekçe yazarak 2003 ten beri orada olmadığımı son kiracının kontratı ile beraber(hatta han yönetiminden birde 2006 2007 2008 ve 2009 un 7. ayına kadar buranın boş olduğunu gösteren bir yazıyla müracaat ettim.Başka ne yapmam gerekir ve sonuç ne olur yardım edecek olan arkadaşlara ve herkese şimdiden teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri