KAçak Akım Rolesi YARDIM LTFN

Merhaba arkadaşlar role hakkındaki bi sorunum için yardımlarınızı beklemekteyim.

Banyomda bulunan Çamaşır Makinamı her çalıştırmamla beraber kacak akım rolesi atmakta. Banyoda bulunan diğer prize taktım 1 gün çalıştı sonra oda roleyi attırmaya başladı.Bu prizlerin ikiside birbirinden farklı sigortalara bağlı. İki prizede elektrik süpürgesi ve ütü takarak çalıştırdım atarmı diye atmadı. Başka bir odadan topraklı üçlü prizle elektrik çekerek çamaşır makinasını çalıştırdım yine atmadı prizleri kontrol ettim sorun göremedim.Elektrikçi çağırdım sorunu anlattım oda ben roleyi iptal eder giderim dedi izin vermedim. Özetle şöyle diyebilirimki.Banyodaki iki priz bizimle çamaşır makinasını çalıştırtırsan roleyi attırırız diyorlar. Ha bu arada çamaşır makinasının servisini çağırdım makinada sorun yok dediler.Zaten sorun olsa başka odadan getirdiğim elektrikle çalışmazdı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Aynı sorun benim bir akrabamda da var.Çamaşırmakinesi bir iki gün çalışıyor daha sonra kaçak akım atıyor.Benim anladığım kendi akrabamın arızasından makine de sorun var.Çamaşırmakinesi çalışırken elektrik devresine su kaçağı oluşturuyor iki üçgün bekledikten sonra bu su kuruyor ama tekrar açtığınımızda bir iki gün sonunda su kaçağı elektrik devresine geliyor diye düşünüyorum.Sizde de böyle olabilir.Sürekli atan prizde toprak-nötr karışmış olabilir.Ama diğer prizler zamanla kaçak akımı attırıyorsa makineninizin sökülüp su kaçağı yapıp yapmadığını kontrol ettirin derim.Bir başka bir arkadaşımız başka bir konuda bahsetmişti S eğrili kaçak akım diye bir model kaçak akım varmış ve C serisi sigortalar gibi gecikmeli atıyormuş bunu deneyebilirisiniz normal kaçak akımlar 100mili saniye de atarken S eğrili kaçak akım 150 mili saniye de atıyormuş.Motorlu devrelerde bu kaçak akım kullanılması gerekiyor.Çamaşırmakinenizden dolayı böyle bir kaçak akım kullanmak çözüm olabilir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bizde siemens in serisi var
geçen ölçümünü yaptım
30 mA İ 27 mA de açma yapıyor. bence bu değer gayet iyi.
şayet bu yeni alacağınız artık akım anahtarıda açar ise, buat - banyo prizi arası hattı kontrol ederek işlemlere devam edebilir,
etanj tip priz ile değiştirebilirisniz

Merhaba

Herkes yardımcı olmak için bir çözüm yolu söylüyor ,
İşten anlayan elektrikci ile çözüm yoluna gidilmesi .
İşin başında ölçüm gerekli .
Burada çeşitli öneriler veriyoruz , uzaktan tedavi zor .
Elektrikci olmamanız çözümü zorluyor .

Kolay Gelsin .

Not . çözüm ip uçlarında saklı . yapılanlar işlemler ve cevaplarda .

üstat
çamaşır makinesini evin başka prizine takınca atmıyormuş.
muhtmelen priz ve ortam etkisi,
kakr gecikmeli tip olması sorununu çözebilir

Ben nemli ortandan kuşkulanıyorum .
Konu sahibi çok ayrıntılı cevaplar vermesi gerekir .

'' Başka bir odadan topraklı üçlü prizle elektrik çekerek çamaşır makinasını çalıştırdım ''
ölçüm yapılmış mı ? bu priz belki hattı topraklama bağlı değil
Sorun yoksa
'' çamaşır makinası servisi kaçak kontrolu yapmış mı ? genel mi bakmış elektrikci gibi !
Sorun yoksa .
'' İki prizede elektrik süpürgesi ve ütü takarak çalıştırdım ''' diyor .
Sorun yoksa

Eskiden de sorun yoksa ( k.akım siğortası değişmemiş ve diğer hat bileşenleri vs malzemeler gibi )

Tek kalıyor nem !!!
hat, priz vs ya makina da nem

Kolay Gelsin .

Merhaba

Herkes yardımcı olmak için bir çözüm yolu söylüyor ,
İşten anlayan elektrikci ile çözüm yoluna gidilmesi .
İşin başında ölçüm gerekli .
Burada çeşitli öneriler veriyoruz , uzaktan tedavi zor .
Elektrikci olmamanız çözümü zorluyor .

Kolay Gelsin .

Not . çözüm ip uçlarında saklı . yapılanlar işlemler ve cevaplarda .

Ben nemli ortandan kuşkulanıyorum .
Konu sahibi çok ayrıntılı cevaplar vermesi gerekir .

'' Başka bir odadan topraklı üçlü prizle elektrik çekerek çamaşır makinasını çalıştırdım ''
ölçüm yapılmış mı ? bu priz belki hattı topraklama bağlı değil
Sorun yoksa
'' çamaşır makinası servisi kaçak kontrolu yapmış mı ? genel mi bakmış elektrikci gibi !
Sorun yoksa .
'' İki prizede elektrik süpürgesi ve ütü takarak çalıştırdım ''' diyor .
Sorun yoksa

Eskiden de sorun yoksa ( k.akım siğortası değişmemiş ve diğer hat bileşenleri vs malzemeler gibi )

Tek kalıyor nem !!!
hat, priz vs ya makina da nem

Kolay Gelsin .

Priz hattı topraklı hocam. Servis gelip makinanın ölçümünü yaptı (resistans v.s). Eskiden sorun yoktu role yada herhahgi bir yerde. Evim toki dairesi belki projesi ile ilgili bi fikir verebilir size.

Merhaba arkadaşlar role hakkındaki bi sorunum için yardımlarınızı beklemekteyim.

Banyomda bulunan Çamaşır Makinamı her çalıştırmamla beraber kacak akım rolesi atmakta. Banyoda bulunan diğer prize taktım 1 gün çalıştı sonra oda roleyi attırmaya başladı.Bu prizlerin ikiside birbirinden farklı sigortalara bağlı. İki prizede elektrik süpürgesi ve ütü takarak çalıştırdım atarmı diye atmadı. Başka bir odadan topraklı üçlü prizle elektrik çekerek çamaşır makinasını çalıştırdım yine atmadı prizleri kontrol ettim sorun göremedim.Elektrikçi çağırdım sorunu anlattım oda ben roleyi iptal eder giderim dedi izin vermedim. Özetle şöyle diyebilirimki.Banyodaki iki priz bizimle çamaşır makinasını çalıştırtırsan roleyi attırırız diyorlar. Ha bu arada çamaşır makinasının servisini çağırdım makinada sorun yok dediler.Zaten sorun olsa başka odadan getirdiğim elektrikle çalışmazdı. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar çalışan pirizi sök banyoya tak yine atarsa buattan pirize gelen kabloyu değiştir.Sigortayı kesen dahi nötüre elin değdiğinde kar açar gündüz denemende fayda var.

Merhabalar çalışan pirizi sök banyoya tak yine atarsa buattan pirize gelen kabloyu değiştir.Sigortayı kesen dahi nötüre elin değdiğinde kar açar gündüz denemende fayda var.

Yeni priz alıp taktım yine attı. Olmezsa birde dediğiniz gibi buattan gelen kabloyu değişdirteyim ancak buattan gelen bütün kablolarımı değiştirmeliyim?

*
Priz hattı topraklı hocam. Servis gelip makinanın ölçümünü yaptı (resistans v.s). Eskiden sorun yoktu role yada herhahgi bir yerde. Evim toki dairesi belki projesi ile ilgili bi fikir verebilir size.

Merhaba

Biraz saçma gelecek ama banyonun yanı komşunun evi mi ?
komşu tarafından delik delinmiş oda kabloyu sıyırmış ve nem yapmış olabilir .

Kolay Gelsin .

Arkadaşım merhaba
Makina servislerinin elemanlarına pek itibar etmeyin.Herhangi bir ölçüm yapmadan açıklama yapıyorlar.Anladığıma göre makinanızda kaçak var.
Banyonun haricindeki prizde çalışmasının nedeni nötrle fazın yer değişmesinden dolayı, çalışabilir.Diğer mesajlarından K.A.R'niz kaliteli imiş.benim önerim, makinanızın rezistansını devre dışı bırakarak makinayı test etmeniz kısa yoldan sonuca gitmenize yardımcı olacaktır.
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri