kaçak akım rölesi

firmamda 160 panoya bizzat kendim 30mA 63 A lık kaçak akımları taktım .
karşılastığım en büyük sıkıntı 3 faz + 1Topraklı makinelere Nötr de verilmesiydi karışık ve eski tesisatlarla çok uğraştık ve hepsi şuan tıkır tıkır çalışıyor
bir kaç kaynak makinesi hariç daha Kakr attıran olmadı .

nötr ve faz ayrı gitmekte, sıfırlama yok anlayacağınız.
bu makine buraya taşınmadan önce de kakr çok attırıyordu.
Sürücü DC frenleme yaptığı için attırdığını teknik şefimiz söylemişti.
o yüzden 300 ma takasım var.
hesabı önceki paylaşımda yaptım. bir problem oluşur mu öngöremediğim onu öğrenmek istemiştim.

nötr ve faz ayrı gitmekte, sıfırlama yok anlayacağınız.
bu makine buraya taşınmadan önce de kakr çok attırıyordu.
Sürücü DC frenleme yaptığı için attırdığını teknik şefimiz söylemişti.
o yüzden 300 ma takasım var.
hesabı önceki paylaşımda yaptım. bir problem oluşur mu öngöremediğim onu öğrenmek istemiştim.

300 mA takacağınıza hiç takmayın 30mA nın amacı zaten insan korumak 300 mA da adamı öldürdünüz zaten
ozaman toroid takın hiç olmazsa ayarlarsınız

300 mA takacağınıza hiç takmayın 30mA nın amacı zaten insan korumak 300 mA da adamı öldürdünüz zaten
topraklama direncimiz 1 ohm un altında
50/0,3=166 ohm yapmakta.
herhangi bir kaçakta kaçak akım açmaz mı?
bizim çoğu ithal makinemizde kaçak akım yok. 30 ma taksam anında atacaklardır.
çok kafam karışık riskli bir duruma sebebiyet vermek istemiyorum

yaptığınız hesap kacak akım rölesi takılınca yapılan hesap topraklamanız TN mi TT mi?

Merhaba.Sn.edremit bir detay olarak fayans (Kuru veya ıslak) örneğini ayrıca verebilmiş,belki çok iyi bir örnek olarak. Beton,fayans,vb. yapı inşaat malzemeleri, kısmi olarak yüzeyleriyle olan temasında,ıslaklık,temas eden cismin basıncı (Kütlesi,yani ağırlığı) oranında kaçak akımları asıl toprakalama hattından elektriğin bu nötr hattı santralden,trafolardan topraklama yapılarak geldiği için evin alt temelinden ileterek getirmiş de olur. Zaten K.K.K.R.sinin koruma görevi sadece direk toprak hattına tam temas ile değil,indirekt yollardan (kısmen iletken olabilen bazı eşyalar,yalıtkanlık özelliği bozulan bazı kablolardan,vb.) arasından kaçak yolla geçen faz,nötr akımlarıyla bu ikincil (Dolaylı) yoldan gelmiş toprak hattının birleşiminde, kendi iç terazisinde (Ölçüm toroidinde) bir ölçümü yapabilmektir.

Örneğin sırlanmış yüzeyli banyo küvetinin tam suyla dolması ve bunun kenarında yer alan ıslak fayansa daha az yüzeyle temas eden çıplak (Soyulmuş bir) kablo demetiyle K.K.K.R. daha da kolay atabilir,30 mA bu küçük temas alanlarında evin temelinden gelen gerçekte gizli nötr ucu olan ama aslı toprak hattıyla dolaylı yoldan da birleşmek olan bir ilkeyle bu kaçak akım sınırlarını daha kolay yakalayabilir. Keza bina içinde duvarlara direk temas eden (Koruyucu boru veya kılıf içinden gitmeden) kabloların izolasyonunun bozulup,ayrıca nemle de buluşmasında bu kaçak akımların iyice artması da kolaylaşabilir.

Yani sonuç olarak aslında bu kaçak akımların sınır akımlarının toprak hattıyla (Direk veya indirekt iletimlerle) buluşacağı anda oluşması,o andaki ortam şartlarının tam olarak sağlanmasına bağlıdır.(Bu K.K.K.R.'sinin hiç tahmin de edilmeyen,çok değişik yerlerden atabilmesinde.)Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri