Kaçak akım rölesi sorunu

valla ben elektrikten hiç anlamıyorum anca ampül sök tak. Bu f tipi dediğiniz nasıl birşey dir. ortalama ücretleri nedir. internetten baktım 4 bin tl yede var :). insanlara güven olmuyor gidip yalan yanlış bir şeye para vermek istemiyorum. bu arada elektrikçinin birine siemens ile değiştirelim dedim 600 tl filan dedi heralde normal k.a.r idi.
Siemens, ABB, Legrand, Schineider, Eaton markalarının bulunduğunuz bölgedeki distribütörleri ile görüşüp fiyat ve bilgi alın. Doğru malzemeyi bulduktan sonra değişimini mahalle ceryancısı da yapar. Fiyatları maalesef epey Bi tuzlu.
600TL olan muhtemelen A tipi o teknik olarak kurtarmaz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Siemens, ABB, Legrand, Schineider, Eaton markalarının bulunduğunuz bölgedeki distribütörleri ile görüşüp fiyat ve bilgi alın. Doğru malzemeyi bulduktan sonra değişimini mahalle ceryancısı da yapar. Fiyatları maalesef epey Bi tuzlu.
İlk defa elektrikten anlamıyorum diyen bir insan evladı gördüm. Yakında olsa gidip ben takacağım karşılık beklemeden .

İlk defa elektrikten anlamıyorum diyen bir insan evladı gördüm. Yakında olsa gidip ben takacağım karşılık beklemeden .
Yani bundan ne var anlamadım . Elektrikçiler işini yapsa zaten ben arayış içinde olmam. Adam gelip iki kabloyu sıkıyor 200 tl alıp bişey yok diyor. ve gidiyor. Bir gün sonra tekrar atıyor. Gidiyorum F tipi k.a.r varmış diyorum o ne diyor. Ben anlamıyorum diyince neden garip oluyor çözemedim.

Yani bundan ne var anlamadım . Elektrikçiler işini yapsa zaten ben arayış içinde olmam. Adam gelip iki kabloyu sıkıyor 200 tl alıp bişey yok diyor. ve gidiyor. Bir gün sonra tekrar atıyor. Gidiyorum F tipi k.a.r varmış diyorum o ne diyor. Ben anlamıyorum diyince neden garip oluyor çözemedim.
Burada hem anlamayıp hem racon kesen çok insan gördük. Ondan şaşırdık efendim. Sizde tuhaflık yok .

Burada hem anlamayıp hem racon kesen çok insan gördük. Ondan şaşırdık efendim. Sizde tuhaflık yok .
O zaman pardon hocam. Bu sorun yüzünden artık sinirlerimde alt üst oldu. Evden çalışıyorum ve elektrik önemli benim için. Hadi onu geçtim buzdolabı çok sıkıntı. Valla bende şaşırdım artık kime güvenicem ne yapıcam. Heralde en sonunda teslim olup iptal ettiricem. Herkesin dilinde onun atması iyi bir şey, iptal et en ufak şeyde atıyor o zaten v.s. Youtube da bir video gördüm bir usta bir ölçüm aletiyle bir şeyleri ölçüp buluyordu en sonunda onu gidip kendim deniyicem gibi ama elektrik bu yani ters bişey olursa diye korkuyor insan :)

Gariplik sizde diye denmedi, elektrikçilik meslek olarak basit görüldüğünden adeta herkeste de pense tornavida vb. olduğundan herkes bu işe soyunuyor - soyundu da günümüze dek.

Gerçi oto eksperliği de bir nevi ayağa düştü hocasından çaycısına kadar herkes olabiliyor gibi ... NEyse neremiz doğru ki, nereyi tutsak adam edeceğiz?

Herkese selamlar

Yaklaşık 3 ay önce yeni bir eve taşındım.
Önceki evde elektrik ile ilgili hiçbir sorunum yoktu.
Yeni eve taşındıktan sonra belirli aralıklarla kaçak akım rolesi atmaya başladı.
Tesadüf mü bilmiyorum ancak özellikle sabah 5-8 arası atıyor gibi ve sanki elektrik kesintisi olunca da atıyor.
Ancak bunlar tesadüfde olabilir çünkü bazen gün içinde de atıyor.
Tatil için memlekete gittim.
Mutfak haricinde bütün sigortaları indirdim ve sadece buzdolabını çalıştıran sigorta açıktı ve prize sadece buzdolabını taktım.
Ancak birkaç gün sonra yine atmıştı içindeki malzemeleri zor kurtardık.
Elektrik ustaları direk iptal edip sigorta takalım diyorlar ve uğraşmak istemiyorlar.
Röle markası viko. Bazı elektrikçilerde sorun buzdolabındadır diyor.
Şuan aklıma gelen(faydası olur mu bilmiyorum) ilk iş siemens marka bir kaçak akım rölesi takıp denemek.
Sakarya da güvenilir elektrik ustalarımız varsa veya önerileriniz varsa çok memnun olurum.
Çünkü artık ne yapacağımı bilemiyorum.

teşekkür ederim.

Yeni eve taşındıktan sonra belirli aralıklarla kaçak akım rolesi atmaya başladı.
Tesadüf mü bilmiyorum ancak özellikle sabah 5-8 arası atıyor gibi ve sanki elektrik kesintisi olunca da atıyor.

Siğorta panosundaki 300mA kaçak akım rölesi atmıyor herhalde .
Bu saatlerde kullandığınız cihazları yönelmeniz .

Komşularınızda aynı şekilde viko takılı değilmi ?
Komşularınızda kaçak akım rölesi atması durumu ?
Yeni bina şantiyemi kullanıyor ?
Bu bina yeni kaç yıllık daha önce oturan ?
Ev sahibimisiniz ?
Bu binanın müteahhiti ve elektrikcisi ile görüşmeniz .

Kaçak akım ( mA ) ölçümü yapması ve diğer ölçümleri .

Hangi siğorta nereyi kontrol ediyor proje yapmanız ( şema )
Bir problem olduğu zaman lazım olur yararınızadır .
1.5 mm2 kablo aydınlatma devresi 10 amper B tipi siğorta
2.5 mm2 kablo priz devresi . 16 amper B tipi siğorta
Kullanılır .

Siğorta kutusunu içinde bir siğortada iki adet kablo varsa siğorta fazlalaştırma yapılabilir .

Kolay Gelsin . Sağlıcakla ....

Binadan kiracıyım bina 5 yıllık ve çoğu ev sahibi ve herkeste viko var. Benim evin eski kiracısı bu sorundan bahsetmemiş ama ev sahibiyle aralarıda iyi değilmiş bilemiyorum yani evde başka sorunlarda vardı ve ev sahibi daha önce yoktu dedi hep :). Binada 6 ev var ve diğer evlerde sorun yok diyorlar. Sadece biri ilk geldiğimizde oluyordu buzdolabının fişini ters taktık olmadı artık filan dedi bende denedim ama yine attı . Onun dışında sorun yok diyorlar ana sigortada atmıyor. Ancak bu civarda çok sık elektrik kesintisi oluyor. Bugün en az 7-8 kere gitti geldi. Bunların dışında evi benim ev sahibim yapmış ve elektrik tesisatını yapan genç bir usta gönderdi oda ya bir sürü priz var onu bulmak zordur gibi şeyler söyleyip iki vida sıkıp kabloyu düzeltip gitti.

2000 öncesi yapılmış yapılarsa kakr yoktur. Toplu konutta oturuyorum binlerce daire var çoğunda kakr yok bina beslemeleri ve kolon sigortaları bıçaklı sigorta. Gaydiriguppak cemilem tesisatlar.
Herhangi bir elektrikçiye gidin evimde kaçak akım atıyor problem var deyin %95'i yan çizer. Çünkü arızayı bulmak için fazla vakit kaybedecek fazla para kazanamayacak.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,331
Kullanıcılar
450,173
Son üye
selmantufekci

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri