Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

h.şahin

Paylaşımcı üye
bugun bi eve kacak akım rolesi taktım denemek icin fazla nötürü kısa devre yaptım sadece sigora attı kacak akım rolesi acmadı neden anlayamadım ben mi yanlış yapıyorum yorumlarınız icin şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
topraklama değeri uygun değildir.Birde 30 mA mı 300 mA mı taktınız.Bazen kaçak akım rölesi arızalı olabiliyor yada kalitesiz ucuz cin mallarından taktıysanız randımanlı çalışmaya bilir.

bugun bi eve kacak akım rolesi taktım denemek icin fazla nötürü kısa devre yaptım sadece sigora attı kacak akım rolesi acmadı neden anlayamadım ben mi yanlış yapıyorum yorumlarınız icin şimdiden teşekkürler

Kaçak akım röleleri manyetik koruma(Faz/Faz veya Faz/Nötrkısadevrede açma) yapmazlar bu nedenle sigortalar ile birlikte kullanılırlar. Kaçak akım röle testi için röle üzerindeki test butonuna basılır veya prizden nötr-toprak kablo ile kısadevre edilir.

Konu harici ekstra bilgi: Kompakt şalter içine monte edilmiş monoblok halde kaçak akım korumalı şalterler üretilmiştir.

Son düzenleme:

Az önce,fazla nötürü,fazla toprak gibi aceleden algılamışım.Evde test yapmak için fazla toprak hattından,kaçak akım rölesinin duyarlı olduğu en düşük mA değerinde bir akım(10mA-500mA arasında hassasiyetle çalışma aralıkları vardır) devreden akmalıdır.Ben evde test için sadece 100 watt.lık bir telli ampulü(Faz ve toprak arasında yakarak),yani 0,45-0,50 amper akım geçirerek, bu güne kadar test için kullandım ve her seferinde de,garantili olarak röleyi açtırıp,çalıştırmış oldum.Kolay gelsin.

Kaçak akım röle testi için röle üzerindeki test butonuna basılır veya prizden nötr-toprak kablo ile kısadevre edilir.
hocam bilgi için teşekkürler. ama şu kısım hakkında bir sorum olacak. zamanında bizim fırına(tesisin Ana panosuna) 1 adet taktık. galiba uyduruk bir marka idi.
şu anda yok (arızalandığı için sökmüşler)
şimdi sizin verdiğiniz bilgiye göre test butonuna bastıktan sonra kısa devre edince mi K.A.R.'nin sigortaları açması lazım diye anladım.
bizim taktığımız'da ben arada direk test butonuna basınca sigortaları(K.A.R.'nin Kendi Sigortası) açıyordu.
şimdi bizim taktığımız K.A.R.'de problem mi vardı ki ?
yoksa tesisatta bir problem mi var acaba ?

benden de küçük not: Elektrik Dağıtım Şirketimiz Cihaz Yanıkları oluştuğunda eve ekip gönderir ve evde K.A.R. yoksa ödeme yapmaz.

Son düzenleme:
Test butonu Faz-nötr kısa devre yaptırmaz arada koruyucu direnç vardır. Çıkış fazına bir direnç bağlayıp girişten nötr alarak kaçak akım oluşturur ve kaçak akım rölesinin açmasını sağlar.

ben hızlı okuyunca yanlış okumuşum :D
bilgi için teşekkürler

Kaçak akım rölesi faz ve nötr akımının eşitliği ilkesine göre çalışır. Eğer bunlardan birinin akımının farklı bir yöne ( toprak veya aşırı akım rölesinden geçmeyen nötr veya faz gibi) akması durumunda çalışacaktır. Faz ve nötürü kısa devre etmen sadece aşırı akım çekmesine sebep olup sigorta özelliğini kullanmasını sağlayacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri