köhler sayaçtan konpanze yapılırmı

1260 olacaktı o. hata için özür...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
siteyi yakın bir zamandır izliyorum ciftci arkadasın bu problemi bitmez gibi geliyor :) ciftci kardes bende kafanı biraz karıstırayım :)
1- sayactan okudugun akım degerleri kondansator grubu devrede iken okunduysa hesaplar tutmayabilir. yalnızca trafo devrede iken ölcüp sekonderden her faza ayrı kompanzasyon yapman gerek.3*5*7 yada r*s*t fazlarını cıkıstan deneme yanılma yolu ile bulabilirsin.
2- bunları yaptıktan sonra +Q ve -Q yu aynı anda görürsen problem bitti demektir.

şimdi yazarken aklıma geldi O.G. akım trafolarından sonra geçit izolatörü xlp kablo uzun havai hat gibi hattı kapasitif etkileyen bir faktör de olabilir bunu da trafoyu devreden cıkarıp sayac uzerindeki akımları okuyarak test edebilirsin. trafoyu beslemesini O.G. den acıp sayac zerindeki akımları 0.000 olarak gormen lazım. sen bunu bir ölçebilir misin.cevabını bekliyorum

KARDEŞİM ADİL ADİL mesajını geçte olsun gördüm dedigin gibi benim konyadaki şirkette bu problemlerim bitecekgibi gözükmüyor diger şirketlerimizin çözümü birnebze kolay oldu onları halledipte esas işyerimin problemini çözememk beni deli ediyor konuya gelince ... 1. olarak demişsinizki +Q -Q yu aynı anda yakalarsan sorun çözülmüştür demişsiniz bence öyle olmaması gerek bunu açıklarsanız sevinirim... 2.olarak sayaç üzerindeki degerlerde devrede kondasatör yokken ölçüm yaptıgı degerler... 3. olarak tarafonun enerjisini için pazar gününü bekliyorum özel nedenler den dolayı enerjiyi kesemiyorum genede cevap yazdıgım zaman size mesaj atıp yorumunuzu bekleyecegim

şimdi senin probleme yardımcı olacak farklı bir şey söylicem ama kısaca bahsediyorum. sen rölenin algılama yapması için güçlü alıcı baglaman gerekiyor ya ... bu seferde o alıcının aktif tüketimi problem oluyor hani,, onu şöyle çözebilirsin 100 w bir apmül saf endüktans olsun kaç amper çeker 0,45 a bunu akım trafondan 100 tur (spir attırsan) 45,45 amper akım yapar akım trafonun sekonderinde 0,14 amper akım olur 200 w ampül bağlasan 0,30 amper akım ile röle istediğin ölçümü yapar. akım trafosunun girişinden başlamak üzere 100 spir saydırabilirim dersen bunu deneyebilirsin. düşün taşın zihninde canlandıramazsan çizmeye çalışırım.

ama trafoyu devreden çıkarıp kapasitif bir olay varmı diye merak ediyorum. olma ihtimali yüksek.

SAYIN ADİL ADİL çözüm öneriniz tabiki uygulana bilir hemde sayaç ölçümü ve reaktif güç kontrol rolesinin referansı orta gerilim den alan işletmelerde uygulana bilir yanlız benim sayacım orta gerilim de ama reaktif güç kontrol rolemin referansı ag tarafında dolayısı ile ben trafonun sabit gurubunu bulmaya çalıştıgım için sizin önerinizz bana uzakkalıyor ama bir önceki mesajınızda verdiginiz fikirleri uyguladıktan sonra tekrar sizinle ve diger katılımcılarla görüşmek istiyorum degerli fiikirlerinize ihtiyacım hep olmuştur selamlar

kompanzasyon panonuza ait olan akım trafolarının önünden beslemek koşulu ile trafoya paralel trafo gücünün %4'ü kadar yani yaklaşık 40kVAr lık sabit kondansatör bağlayarak trafonun boştaki indüktif kayıplarını karşılayabilirsiniz.Akım trafolarından sonra beslerseniz röleniz hiçbir alıcı yokken kapasitif gösterir.buda ölçmede sizi yanıltır umarım çözülür kolay gelsin

kompanzasyonun sayaçla alakası yoktur. 1000 kva trafo enerjili iken boşta hiçbir yük çekmeden kayıplar vardır.og konadansatörleriyle trafonun boştaki çalışma durumu kompaze edilebilir. ama çok küçük değerde olması gerekir buna gerek yoktur. bu söylediğimiz o g den ölçüm yapılan tesisler içindir.Trafonun sabit kondansatörü trafo gücünün yüzde 3 ü ile yüzde 5 i arasında yapılabilir ancak tüketim yoksa tesis kapasitif yazar. birde a g tarafındaki akım trafosu oranlarıtrafonun yüklü çalışma durumuna göre seçildiği için trafonun boştaki çalışmasına kompanzasyon çok olumlu sonuç vermemektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri