köhler sayaçtan konpanze yapılırmı

yaptım zaten sayın analizör 3 fazlı entes role bile aldım yukardaa dedim gibi lokal konpanzizasyon yaptım 150 /5 akım trafoları falan kullandım onda sorun yok role üzerine düşeni yapıyor zaten esas mesele trafonun sabit kondansatörü onu birtürlü ayarlayamadım trafodan sonra konpak şalteri kapattım sistem tamamen boştaiken trafonun sabit gurubunu aradım yani 21,5 kvardan başlayarak geriye dogru 1 kvar düşürerek 12 kvar akadar düşürdüm sabiti ama hala oranlar cok dengesiz buyüaden ilk mesajımda da demiştim trafonun herfazını ayrı ayrı konpanze edebilmek adına köhler marka sayacımın 31,7,0 ve 51,7,0,ve 71,7,0 nolu kodlarının oldugu yerde trafo boştaiikenki akımlarını veriyor R fazı 0,048 S fazı 0,055 T fazı 0,068 amper çektigini söylüyor bunu 31,5 kilovolt beslemeye göre oranlanırsa her faz için kaç kvar kondansatör ihtiyacı oldugu buluna bilirmi elimdede malesef hiç başka ölcü aletim yok esas mesele trafonun sabit gurubu yani

ayrıca daha öncede arkadaşın biri yaşamıştı dediginiz arkadaş zaten benim 1600/5 akımtrafosu nu ben kulanıyorum o konuyu ben açmıştım, tekçözüm lokalkonpanzizasyon dediler yaptım ama sabit guruptan busefer kafam agrımaya başladı yardım lütfen fikirler lütfen

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
o zaman mono faze kondasatörle fazları ayrı kompanze edecen R fazı 0.5 kvar S fazı 1.5 kvar T fazı 1 kvar

o zaman mono faze kondasatörle fazları ayrı kompanze edecen R fazı 0.5 kvar S fazı 1.5 kvar T fazı 1 kvar

bekirbey kardeşim okudugum amper degerleri şayaçtan görüyorum şayçtan sonra trafo var ölçü aletim sayaç yani dedigin kvarlarda yapsam indüktif uçaçak bir öncekimesajı okursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
yaptım zaten sayın analizör 3 fazlı entes role bile aldım yukardaa dedim gibi lokal konpanzizasyon yaptım 150 /5 akım trafoları falan kullandım onda sorun yok role üzerine düşeni yapıyor zaten esas mesele trafonun sabit kondansatörü onu birtürlü ayarlayamadım trafodan sonra konpak şalteri kapattım sistem tamamen boştaiken trafonun sabit gurubunu aradım yani 21,5 kvardan başlayarak geriye dogru 1 kvar düşürerek 12 kvar akadar düşürdüm sabiti ama hala oranlar cok dengesiz buyüaden ilk mesajımda da demiştim trafonun herfazını ayrı ayrı konpanze edebilmek adına köhler marka sayacımın 31,7,0 ve 51,7,0,ve 71,7,0 nolu kodlarının oldugu yerde trafo boştaiikenki akımlarını veriyor R fazı 0,048 S fazı 0,055 T fazı 0,068 amper çektigini söylüyor bunu 31,5 kilovolt beslemeye göre oranlanırsa her faz için kaç kvar kondansatör ihtiyacı oldugu buluna bilirmi elimdede malesef hiç başka ölcü aletim yok esas mesele trafonun sabit gurubu yani
ayrıca daha öncede arkadaşın biri yaşamıştı dediginiz arkadaş zaten benim 1600/5 akımtrafosu nu ben kulanıyorum o konuyu ben açmıştım, tekçözüm lokalkonpanzizasyon dediler yaptım ama sabit guruptan busefer kafam agrımaya başladı yardım lütfen fikirler lütfen

Size fatura edilen sayacınızın Y.G. ölçü hücresinde olduğuna emin misiniz?

R fazı 0,048A
1600/5A çevirme oranı 320
320x0,048=15,36A

verdiğin değerlere göre sayacın 1600/5A A.G. tarafına bağlı gibi görünüyor ?

sayın analizör 1600/5 akım trafosu reaktif güçkontrol rolesinin benim sayacım O,G, DE REAKTİF KONTROLROLEMİN REFERANSI 1600/5 akımtrafosundan geliyor bu durumun O,G ile uzaktan yakından alakası yok o akımtrafosu AG TARAFINDA burayakadar herşey tamam . geçtik OG bölümüne AG TARAFININ TRAFO hariç elektirigi kesik tamamen kesik konpak kapalı bu durumda konpak şalteden sonra ne lokal konpanzasyon devrede nede gercek konpanzizasyon devrede hiç birşey yok buraya kadarki kısım anlaşılmıştır umarım ..şimdi benim sabitgurubum AG konpakşalterin altında yani trafo çıkışında başka baglantı sözkonusu degil unutmayın konpaanzizasyonlar devre dışı ,...konpak kapalı zaten,,,
budurumda bile saycım yani fatura degerlerini medaşın aldıgı 180 580 880 kodundan okudugu köhler marka sayaç 31,7,0 ve 51,7,0 ve 71,7,0 hanelerinde akımlar ohalde farklı yukarda verdigim akımlar yani umarım konu şimdi daha iyi anlaşılmıştır selamlar saygılar

Son düzenleme:
... trafom 1000 kva ... fabrika çalışmıyor ...
köhler marka saycın 31.7.0 kodlu hanesinde 51.7.0 ve 71.7.0 hanesinde çekilen akımlar var mesela 31.7.0 . 0,048 amp 51.7.0 . 0,055 amp 71,7.0 . 0.068 amper çektigini gösteriyor bu amper degerleri trafo tamamen boşta iken sayaçtan aldım acaba bu amper degerlerine göre sabit kondastör hesabı yapıla bilirmi saygılar

... bunu 31,5 kilovolt beslemeye göre oranlanırsa her faz için kaç kvar kondansatör ihtiyacı oldugu buluna bilirmi ...

Sayaçta gördüğünüz akımlar yüksek gerilim tarafından çekilenlerdir.
1000kVA 31,5kV seviyesinden tam yükte;
I=1000/1,73.31,5
I=18,32A çeker.
Sizin trafonuzun boşta çektiği akımalara göre şu şekilde bir düzenleme yapılabilir:
Trifaze 14kVAr da sadece indüktif dönüyor, bunu üzerindekilerde de her ikisi de dönüyorsa, 14kVAr trifaze bağlayın. İlave olarak da (yüksek gerilim tarafından 0,055 ve 0,068A akım çekilen fazlara) birer adet 0,5 veya 1kVAr lık monofaze kondansatörler bağlayın. Bu monofaze değerleri de gene deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. Yani dengesiz kısımları monofaze ile dengeleyin. Elinizde monofaze kondansatör yoksa eğer, trifazeleri monofaze olarak da kullanabilirsiniz. Ekteki belgede trifaze/monofaze dönüşüm tablosu mevcut. Faydalanabilirsiniz.
Sn. BEKİR ÇAKIR'ın demek istediği budur sanırım.

Ekli dosyalar

• VARkombi 12 İÇİN KONDANSATÖR HESAP ÇİZELGESİ.pdf
    48 KB · Görüntüleme: 4
daha önce konuşulmuş olabilir; başka bir yolu da deneme yanılma yöntemi ile devreye kondansator alarak sayacın ekranından reaktif yükün indüktif yönde mi yoksa kapasitif yönde mi olduğuna bakarak karar vermek .Trafonun indüktif yükü sabit kondansatorle karşılanmadan sayaç ekranında kadran indüktif reaktif yönde olur.Devreye kondansatör alarak kadranın kapasitif yöne döndüğü anı yakalamak ve monofaze bağlantılarla bu en son noktayı bulmak gerekir eğer fazlardan farklı indüktif yük çekiliyorsa bu durumda kadran hem kapasitif hem de indüktif yönü gösterecektir.Böyle bir durumda devreye rasgele monofaze kondansatör bağlayarak kondansatör ihtiyacının veya kapasitif fazlalığın hangi fazda olduğunu bulabiliriz
Sayaç ekranındaki indüktif ve kapasitif sembollerıne göre biraz uğraşarak sonuca gidebiliriz

daha önce konuşulmuş olabilir; başka bir yolu da deneme yanılma yöntemi ile devreye kondansator alarak sayacın ekranından reaktif yükün indüktif yönde mi yoksa kapasitif yönde mi olduğuna bakarak karar vermek .Trafonun indüktif yükü sabit kondansatorle karşılanmadan sayaç ekranında kadran indüktif reaktif yönde olur.Devreye kondansatör alarak kadranın kapasitif yöne döndüğü anı yakalamak ve monofaze bağlantılarla bu en son noktayı bulmak gerekir eğer fazlardan farklı indüktif yük çekiliyorsa bu durumda kadran hem kapasitif hem de indüktif yönü gösterecektir.Böyle bir durumda devreye rasgele monofaze kondansatör bağlayarak kondansatör ihtiyacının veya kapasitif fazlalığın hangi fazda olduğunu bulabiliriz
Sayaç ekranındaki indüktif ve kapasitif sembollerıne göre biraz uğraşarak sonuca gidebiliriz

SAYIN MONER69 bu kadranlar beni deli ediyor kadranı yanlızca aktif yönde hiç yakalayamadım bukadarda hasas olunurmu ayrıca gençarkadaş a da teşekkür ederim sorunumu gayet iyi anlamış 1000 kva trafoya 0,1 kvar kondansatör etki edermi demeyin inanaın etki ediyor ben dediginizi yaptım kafayı yiyecem çözüm olarak 3 adetet 250wat projöktör bagladım tabi sayaç kap, yönde iken
şimdilik iii ama bakalım herkeze çok teşekkür edrim ayrıca moner69 kardeşim bu kadran hiç yanlız kalmıyor ya + yönde ya - yönde fazlarda monifaze
kondansatörler genç arkadaşın dedigi şekilde baglı zaten denemiştim ama projöktörlerle beraber iii gidiyorgibi ayrıca degişen ne projöktörler yanıyor dergibisiniz parasal yönü ile tabi şimdi hesabıma bakın

250*3=750wat
750*24=18000wat
18000*1260çarpan=19260
19260*0,210 kvat birim fiyatı=205,20tl projöktörler yanıca
peki yanmadan ceza ikisinden biri günlük ortalarsam 0,060 yanlız biri 0,120 tur dönüyor biz ortalaman hesap yaparsak manuel müdahale ile 0,060 dan ceza hesabı

0,060*30 gün=1,8
1,8*1260 çarpan =1261
1261*0,09239 vergiler hariç birm fiyatı =116 tl + % 20 ye yakın veya üzeri iletimbedeli veya diger ücretler 150 tl ye geliyor bu durumda 50 ytl kalıyor buda beni pisikolojik olarak rahatlatıyor inşallah sorunu köktn halledebilirsem dahada mutlu olucam ayrıca projöktör yerine daha başka ne baglana bilir fikirlerinizi bekliyorum saygılar

250*3=750wat
750*24=18000wat
18000*1260çarpan=19260
19260*0,210 kvat birim fiyatı=205,20tl projöktörler yanıca

Burda bir hata olabilir.
Sizin projektörleriniz zaten AG tarafında. Yani yaktıkları günlük toplan elektrik zaten 18kW. Bunu bir de sayaç çarpanı ile çarpmanıza gerek yok.
Yani üç projektör günlük olarak: 18.0,21=3,78TL harcar. 205TL değil.
Bu 18kW değerini sayaçtan okusaydınız eğer bnu çarpmanız gerekirdi 1260 ile
Bu arada yüksek gerilim akım mtrafonuzun 20/5 olduğu anlaşılıyor (20/5=4, 4x315=2160)

genç arkadaş haklısınız ben sayaçtan okumadan tahmini bir hesap yaptım eger sizin dediginiz gibi ise 3,75 * 30 dersek =116 tl yapıyor cezadan daha iyi demektir buda
ama şu 2160 rakamını anlayamadım bu nedir,,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri