köhler sayaçtan konpanze yapılırmı

CİFCİ

Üye
merhaba arkadaşlar gene ilginç bir sorum olacak benimsayacım köhler marka ve bildiginiz üzere konpanzizasyon sorunum devam etmekte ham kapastif hem indüktif dönmekte trafom 1000 kva ve güç kontrol rolem entes üç fazlı ama referans a g tarafından alıyor fabrika çalışmıyor bende lokal konpanzizasyon yaptım herşey normal ama trafomun sabit gurubunu hala bulamadım imkansızlıklar yani elimde sadece test marka normal ölçü aletinden başkada birşey yok şimdi soruma gelelim . köhler marka saycın 31.7.0 kodlu hanesinde 51.7.0 ve 71.7.0 hanesinde çekilen akımlar var mesela 31.7.0 . 0,048 amp 51.7.0 . 0, 055 amp 71,7.0 . 0.068 amper çektigini gösteriyor bu amper degerleri trafo tamamen boşta iken sayaçtan aldım acaba bu amper degerlerine göre sabit kondastör hesabı yapıla bilirmi saygılar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Akımlar yerine,1.8.0 , 5.8.0 , .8.8.0 değerlerinden istifade ederek hesaplama yapabilirsiniz.
1 saatlik 5.8.0 değeri ( 15 dakika için,4 katı ),konması gereken kondansatör değerini verir.

merhaba arkadaşlar gene ilginç bir sorum olacak benimsayacım köhler marka ve bildiginiz üzere konpanzizasyon sorunum devam etmekte ham kapastif hem indüktif dönmekte trafom 1000 kva ve güç kontrol rolem entes üç fazlı ama referans a g tarafından alıyor fabrika çalışmıyor bende lokal konpanzizasyon yaptım herşey normal ama trafomun sabit gurubunu hala bulamadım imkansızlıklar yani elimde sadece test marka normal ölçü aletinden başkada birşey yok şimdi soruma gelelim . köhler marka saycın 31.7.0 kodlu hanesinde 51.7.0 ve 71.7.0 hanesinde çekilen akımlar var mesela 31.7.0 . 0,048 amp 51.7.0 . 0, 055 amp 71,7.0 . 0.068 amper çektigini gösteriyor bu amper degerleri trafo tamamen boşta iken sayaçtan aldım acaba bu amper degerlerine göre sabit kondastör hesabı yapıla bilirmi saygılar

Ölçü grubun yani sayacın A.G'de mi? Y.G.'de mi?
A.G.'de ise sabit kondansatör gücü seni bağlamaz.
Y.G.'de ise A.G. ana şalterini kapat fahri abinin dediği gibi yap.

sayın arkadaşlar ölcü gurubum O G de ve akımlar farklı oldugu için birtürlü tutturamıyorum yukarda sayaçtann aldıgım akım bilgilerini bu yüzden yazdım yani sabşt gurubun hepsi aynı iken mesela 15 kvar iken hem kapastif hem indiktüf dönmek te trafoda yük yok ben sabit gurubu 14,5 kvar yaptıgımda gene ikiside dönüyor veya 14 kvar veya 13 kvar da sadece inditüf dönüyor tamam dönsün bu şekilde ertesi sabah baktıgımda gene oranlar %50 ,60 80 130 gibi degişkenlik gösteriyor aktife göre tabi.

Sadece trafo ihtiyacını düşünürsek:
Trafonun boştaki akımı, % 1,6 ( genelde )
Hiç yüksüz iken,bağlanması gereken kondansatör 16 kvar,
% 25 yükte iken,20 kvar,
% 50 yükte iken,31 kvar,
% 75 yükte iken,49 kvar,
% 100 yükte iken,74 kvar.
Bu değerler,1000 kVa trafo için genel değerlerdir.
Lokal kompanzasyon yaptığınızı söylediğinize göre,sadece trafo kalmaktadır.Bu liste yardımı
ile,konuyu bir daha gözden geçirmenizde yarar var.

Fahri hocamın dediklerini tatbik edin, sayaç hanesinden zaman peryodlarında kontrolller yapın ve sonuç bir nebze ortaya çıkar
ayrıca sayacınız ile trafo arasındaki mesafeler nasıl bu konu hakkında bilgi verirseniz arkadaşlar daha keskin cevaplar yazabilir
bu tür tesislerde etken fazladır sadece sabit kond. kilitlenmemek gerekir

Sadece trafo ihtiyacını düşünürsek:
Trafonun boştaki akımı, % 1,6 ( genelde )
Hiç yüksüz iken,bağlanması gereken kondansatör 16 kvar,
% 25 yükte iken,20 kvar,
% 50 yükte iken,31 kvar,
% 75 yükte iken,49 kvar,
% 100 yükte iken,74 kvar.
Bu değerler,1000 kVa trafo için genel değerlerdir.
Lokal kompanzasyon yaptığınızı söylediğinize göre,sadece trafo kalmaktadır.Bu liste yardımı
ile,konuyu bir daha gözden geçirmenizde yarar var.

SAYIN FAHRİYETİŞ BEY trafonun boştaki akımı etiket üzerinde yazdıgına göre %2,14 trafo 1000 kva baglanması gereken kvar 21,5 kvar ama ozamanda kapastif deligibi gidiyor ayrıca 16 kvar degil 13,5 kvarda bile kapastif dönüyor...

Fahri hocamın dediklerini tatbik edin, sayaç hanesinden zaman peryodlarında kontrolller yapın ve sonuç bir nebze ortaya çıkar
ayrıca sayacınız ile trafo arasındaki mesafeler nasıl bu konu hakkında bilgi verirseniz arkadaşlar daha keskin cevaplar yazabilir
bu tür tesislerde etken fazladır sadece sabit kond. kilitlenmemek gerekir

trafonun uzaklıgı sayaca yaklaşık 6 metre dediginiz 1,8,0 5,8,0, 8,8,0 ı 1 aydır takip ediyorumzaten

Moderatör tarafında düzenlendi:
Olmaz olmaz ama aklıma birşey geldi sormadan edemeyeceğim sn çifci sen sabit kondansatörünü merkezi kompanzasyon içine koymuyorsun değil mi?
Bu hata çok yapılırda...

SAYIN ANALİZÖR HAYIR ben konpanzizasyonu kapattım zaten ayrıca 1 adet tmş ile aydınlatmalara lokal konpanzizasyon bile yaptım onuda geçtik benim sabit kondansatörüm konpak şalterin hemen çıkışında yani O.G. DEN SONRA TRAFO SONRA KONPAKŞALTER VE SABİT KONDANSATÖR hiçbir akımtırafosu yok sabitten önce sadece O.G. MÜHÜRLÜ BÖLÜMDE sayacımın yüksekgerilim akımtrafolarıvar okadar selamlar

Sizin probleminize benzer nitelikte bir problem yaşayan üyemiz vardı sitede. 1000kvA trafo ana akım trafonuz 1600/5A 'dir. Rölenin min algılama akımı 50mA kabul etsek primerde 16A'e tekabül eder. akım trafosu değerini %10 altı (16A) değerde sağırlaşmaya başlar. 20A altı yükte sistem çalışmaz demektir bu.
Benim tavsiyem İmkanınız varsa çalışmakta olan bu sistem için ayrı bir oto.kompanzasyon sistemi yapmanız.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri