jenerator ve kompazasyon

egypt

Üye
merhaba sayin ustalar

800kwa lik jeneratoru gecen hafta devreye aldim
forumdan okudugum kadariyla jenerator calisirken kompazasyon devrede olmali mi olmamalimi diye 2 farkli gorus bulunuyor bu sorunun kesin bir cevabi yokmudur acaba ?

200 dk kadar jeneratorum %65 yuk ile calisti
sayacimdan okudugum kadariyla 846kw aktif + 482kw reaktif guc gecmis
bu esnada kompazasyon devre disindaydi.

kompazasyon devreye alinmalimi ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eğer siteyi iyi incelersen net cevabı bulursun.Jeneratör devrede iken kesinlikle ve kesinlikle kompanzasyon devre dışı olmalıdır.Çünkü kompanzasyon için kullanılan kondansatörler exstra güç harcadığından. jenaratöre yüklenmeye sebep olacaktır.buda fazladan yakıt tüketimi demektir.

Ben bu görüşünüze katılmıyorum bcivlez...
Kompanzasyonun mantığına ters.

Doğru yapılmış bir kompanzasyon, daha randımanlı bir jeneratördür. Yükler zaten aktif ise o başka. Endüktif yüklerin bulunduğu sistemlerde kompanzasyon faydalıdır.
Elektrik enerjisini yalnızca jeneratörlerden sağlayan gemilerde ciddi kompanzasyon devreleri vardır.

Ben şunu merak ettim arkadaşım senin okuduğun sayaç ne sayaçı

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eğer siteyi iyi incelersen net cevabı bulursun.Jeneratör devrede iken kesinlikle ve kesinlikle kompanzasyon devre dışı olmalıdır.Çünkü kompanzasyon için kullanılan kondansatörler exstra güç harcadığından. jenaratöre yüklenmeye sebep olacaktır.buda fazladan yakıt tüketimi demektir.

sayin bcivlez manuel olarak 4 adetx40kwar devreye aldim jeneratorden cektigim amper dusuyor?
sizce nasil olmali aciklayabilirmisiniz tesekkurler ?

Ben şunu merak ettim arkadaşım senin okuduğun sayaç ne sayaçı

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

x5
1250/5 akim trafosu ile calisan 4 tarifeli
aktif reaktif kapasitif olcum yapabilen
kombi elektronik sayac
sayin oner yorumlarinizi bekliyorum.

bu sayac sebeke sayaci degil jeneratorun dahili sayacidir yanlis anlasilmasin lutfen

Son düzenleme:
kompanzasyonu yapmamızın en büyük nedeni enerji sağlayan kurumun istemesinden dolayı gemilerden bahsetmiyorum.zaten böyle bir zorunluluk olmasa kompanzasyon yapmak isteyenlerin oranı çok düşer.hatta yüzde doksanı yapmak istemez.sayaçların bağlı olduğu taraf Şebeke tarafıdır.yani zaten kullandığın enerjinin bedelini ödüyorsun.jeneratör çıkışını sayaca bağlamanın mantığı nedir anlayamadım.jeneratör için zaten yakıt harcıyorsun bedel ödüyorsun.bide çıkan enerjiyi sayaçtan geçirip tekrar bir ödeme dahadamı yapmak istiyorsun.

kompanzasyonu yapmamızın en büyük nedeni enerji sağlayan kurumun istemesinden dolayı gemilerden bahsetmiyorum.zaten böyle bir zorunluluk olmasa kompanzasyon yapmak isteyenlerin oranı çok düşer.hatta yüzde doksanı yapmak istemez.sayaçların bağlı olduğu taraf şebeke tarafıdır.yani zaten kullandığın enerjinin bedelini ödüyorsun.jeneratör çıkışını sayaca bağlamanın mantığı nedir anlayamadım.jeneratör için zaten yakıt harcıyorsun bedel ödüyorsun.bide çıkan enerjiyi sayaçtan geçirip tekrar bir ödeme dahadamı yapmak istiyorsun.

sayin bcivlez sayaclar sadece sebeke tarafina baglanip olculen enerjinin parasal karsiligini odemenize hizmet etmez.
ADI USTUNDE SAYAC istedigim yere sayaci takar olcum yaparim.
jeneratorun urettigi enerjiyi sebeke sayacindan geciriyorum diye birsey yazmadim ben lutfen kafanizdan hayal uretmeyin.

simdi sizi detayli bilgilendireyim de yanlis anlamayin
fabrikamda 20 taneye yakin kombi sayac vardir
bunun birtanesi sebekeden cektigim enerjiyi olcer
birtanesi jeneratorden cektigim enerjiyi olcer
diyerleride makinalarin panolarindadir makinalarin harcadiklari enerjiyi olcer
sebekedeki sayaci hukumet koyduruyor bu sayac hukemete odeyecegim faturanin ortaya cikmasina yardimci oluyor
jeneratordeki sayac ise sebeke kapali jenerator calisiyorken jeneratorden kac saate nekadar enerji aldigimi 4 tarife ile jeneratorun
hangi saatler calistigini yuk profilini vs optik portundan okuyarak detayli olarak yakit tuketimi ve bunun karsiliginda bana ne verdigimi belirlenmesine yardimci olup maliyet cikarmami sagliyor. (diyer makinalardakide ayni mantikla kurulmustur her makinanin enerji maliyetini sayatlar ile belirleyip piyasada daha uygun fiyat ile urun hizmet verebiliyoruz)

alinti
MxxxxxxL UxxxxxxM, Dağıtım şirketleri ve sayaç okuma ve kontrol etme ihtiyacı duyan işletmelerin için AMI/AMR sistemlerine yönelik olarak oluşturulmuş %100 web tabanlı bir OSOS (Otomatik Sayaç Okuma sistemi) çözümüdür. Sayaçların veri haberleşme sisteminin bir parçası olması, Sayaçlar içindeki bilgilerin uzaktan okunmasıyla (AMR- Automatic Meter Reading) başlamış ve bu süreç, bir dağıtık veri yönetimi sistemine doğru genişleyerek enerjinin üretimi, tüketimi, dağıtımının da yönetilebildiği akıllı bir şebekeye yani SmartGrid'e uzanmıştır. Uzaktan okuma sistemleri, altyapının verimli kullanımını, yatırımların doğru kestirilebilmesini, şebekenin doğru analizi ve planlanmasını, kayıp ve kaçakların azaltılmasını, zamanında ve doğru faturalandırma yapılabilmesini, çok tarifeli yapıda gerçek zamanlı fiyatlandırma yapılabilmesi, dağıtım ağı otomasyonu, uzaktan açma kapama imkanı sağlaması, sayaç okuma maliyetlerini azaltması özellikleri ile müşteri servis kalitesini artırmakta dağıtım yapan kurum ve kuruluşlara birçok işletme kolaylıkları ve maliyet avantajları sağlamaktadır.

Son düzenleme:
Bu konuda bir şey daha ilave etmek istiyorum.Birincisi normal şartlarda jeneretör alırken tesisin gücüne göre seçiyorsunuz.ve jeneretörlerin alternetörleri cosQ 0,8 olarak üretilirler.buda exstra kompanzasyona gerek yoktur diyebiliriz.İkincisi anormal şartlarda eğer cosQ çok düşükse jeneretör bir kademe daha büyük seçilebilir yada kompanzasyonu devreye alabiliriz.

"cosQ 0,8 olarak üretilirler." iki jeneratorum var biri 800kwa diyeri 600kwa cosQ farkli ikisi ayni degil buda demek oluyorki 0.8 degeri degisken bir deger olup her jenerator ayni cosQ degerinde uretilmek sarti aranamaz yanlismi dusunuyorum ?

sorum su sekilde jeneratoru 2 saat calistirdim jeneratorun dahili aktif reaktif kapasitif sayacindan
(jeneratorun kendi sayaci sebeke sayaci degil)
846kw aktif + 482kw reaktif guc gectigi yaziyor. jenerator reaktif guc uretmek icinde yakit harciyorsa reaktif gucu kompazasyon panosunda uretsem isletmedeki
enduktif yuklerim reaktif guc ihtiyacini jeneratorden degilde kompazasyon panosundan karsilasa
jeneratorumde cekilen amper dusmezmi bir diyeri yakit tuketimi azalmazmi ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,057
Son üye
ZÜMRÜDÜANKA12

Yeni konular

Geri