Jenaratör ve Şebeke

ridauskude

Üye
mrb arkadaşlar tedaşta çalışıyorum geçenlerde ag şebekesini kesip elektrik direğinde hatları açıp farklı bir direğe almak için 3tane ag hattını direkten kesip yere attım kesip attıgım hatta bitane bina elektrik o direkten alıyıor hattı o binada jeneratör çalışınca arkadaşı çarptı tabi hafif bu neden olabilir şebekeye neden dönüş yapıyıor

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
eğer transfer şalterleri 4 kutuplu değil 3 kutupluysa, o zaman nötr kesilmiyor demektir. jeneratörün nötr hattı sizi çarpmış olabilir.

Jeneratör Nötr hattından nasıl çarpıyor onu anlamadım ama:
Bi arkadaşımın başımdan geçen bi hadiseyi aktarayım sizlere;jeneratör transfer panosu aşırı yüklenmeden dolayı yanıyor ve yeni pano devreye alınıyor.Şebeke ile çalışırken herşey yolunda gidiyor.gün gelip elektrik kesiliyor elk.idaresi yg şebeke hattında çalışma yapıyormuş.jeneratör devreye alınıyor.ertesi gün acı bir haber elektrik hatlarında çalışma yapan biri çarpılıp ölüyor.işin aslı için araştırma yapılıyor.o hattaki tüm jeneratör kullanan mevkiler tespit ediliyor.Ve vahim sonuç ortaya çıkıyor: jeneratör transfer panosu yanlış yapılmış olduğu açığa çıkıyor.
Transfer panosu bağlantısı:şebeke çalışırken normal olarak hattı besliyor.Fakat jeneratör devreye girdiğinde hem hattı hemde şebekeyi besliyor.ve felaket;jen.beslemesi trafoya trafodan 34kv şebekeye geri dönüyor.Şebeke yg hattında çalışma yapan arkadaş vefat ediyor.
Halen aklımda yer tutan bir tecrübedir.

mrb arkadaşlar tedaşta çalışıyorum geçenlerde ag şebekesini kesip elektrik direğinde hatları açıp farklı bir direğe almak için 3tane ag hattını direkten kesip yere attım kesip attıgım hatta bitane bina elektrik o direkten alıyıor hattı o binada jeneratör çalışınca arkadaşı çarptı tabi hafif bu neden olabilir şebekeye neden dönüş yapıyıor

Bence kapasitif yüklenme olmuş olabilir.Statik enerjinin etkisidir.

arkadaşlar statik elektrik olduğunu düşünmüyorum bende öyle sandım ama 3 tane iletkenin yere bıraktım toprakla temasını sağladım elimin tersi ile dokunduğumda benide çarptı jeneratörü devreden çıkardığımda normale döndü

bende telsiz arkadaşıma katılıyorum jeneratör panosundaki yanlış bağlantıdan kaynaklaan bilir benim başımada geldi çünkü ..

Jeneratör Nötr hattından nasıl çarpıyor onu anlamadım ama:
Bi arkadaşımın başımdan geçen bi hadiseyi aktarayım sizlere;jeneratör transfer panosu aşırı yüklenmeden dolayı yanıyor ve yeni pano devreye alınıyor.Şebeke ile çalışırken herşey yolunda gidiyor.gün gelip elektrik kesiliyor elk.idaresi yg şebeke hattında çalışma yapıyormuş.jeneratör devreye alınıyor.ertesi gün acı bir haber elektrik hatlarında çalışma yapan biri çarpılıp ölüyor.işin aslı için araştırma yapılıyor.o hattaki tüm jeneratör kullanan mevkiler tespit ediliyor.Ve vahim sonuç ortaya çıkıyor: jeneratör transfer panosu yanlış yapılmış olduğu açığa çıkıyor.
Transfer panosu bağlantısı:şebeke çalışırken normal olarak hattı besliyor.Fakat jeneratör devreye girdiğinde hem hattı hemde şebekeyi besliyor.ve felaket;jen.beslemesi trafoya trafodan 34kv şebekeye geri dönüyor.Şebeke yg hattında çalışma yapan arkadaş vefat ediyor.
Halen aklımda yer tutan bir tecrübedir.

eğer fazlardan eşit akım çekilmiyorsa nötr hattından jeneratöre dengesizlik akımı döner. eğer transfer şalterleri 4 kutuplu değilse ve jeneratörün topraklaması iyi değilse bu nötr akımı trafonun yıldız noktasına doğru akmaya başlar , sende o hattı kesip dokunarak topraklarsan çarpılırsın bu kadar basit.

Bu arada diğer verdiğiniz örnek bana biraz garip geldi, şöyleki jeneratör hatta bağlandıysa ve trafo tarafını beslemeye başladıysa bütün şehir yükünü jeneratöre yüklemiş olursun ve jeneratör bu şartlara dayanamaz. ne de olsa elektrik kesilince kimse evdeki fişi prizden çekmiyor dimi? jeneratörün og hattını beslemeye başlaması demek bütün şehri beşlemeye başlaması demek. jeneratör bu şartlarda kaç saniye çalışabilir? onu anlatan arkadaş bence olayı karıştırmış.

evet aynı sorun benim başımada geldi çalıştığınız yerde topraklama yapmaz iseniz böyle olay meydana geliyor O G kablo boyu çok uzun olduğu zaman endisyon dan dolayı çalışan kişi endiksyon dan doğan elektiğe kapılıyor ölümcül sonuçlar doğurmuyor ama çok şiddetli oluyor bu yüzden hiç bir şeyi şansa bırakmıyalım önce emniyet

evet aynı sorun benim başımada geldi çalıştığınız yerde topraklama yapmaz iseniz böyle olay meydana geliyor O G kablo boyu çok uzun olduğu zaman endisyon dan dolayı çalışan kişi endiksyon dan doğan elektiğe kapılıyor ölümcül sonuçlar doğurmuyor ama çok şiddetli oluyor bu yüzden hiç bir şeyi şansa bırakmıyalım önce emniyet

Arkadaşım konuda bir yanlış anlaşılma var sanırım. Sizin dediğiniz tarzda bir tehlike AG hattını kopardığınızda trafo tarafındaki kablodan gelebilecek bir tehlike, ama yanlış anlamadıysam burdaki problem AG hattının diğer tarafından, yani müşteri tarafından gelen bir tehlike.

jeneratoru çalıştırmadan önce binanın ana şalterini kapatmamışlar bundan dolayı jenerator hattı da beslemiş. bundan daha tehlikelisi ise eğer sizde o an hattı besleseydiniz frekans uyuşmazlığından dolayı ciddi hasarlar oluşabilirdi.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,037
Son üye
monster998

Yeni konular

Geri