Hurda Amplinin Başına Gelenler

Ampli kapalıyken ve ses kısıkken gözlemlediğim kadarıyla çok bir artış olmuyor. Son seste de biraz daha yükselme oluyor.

Volume potunun kablolarını da bir elden geçireceğim hocam. Kısaltabilirsem biraz daha kısaltmaya çalışacağım. Blendajlı kablo ile yapabilsem iyi olurdu ama çok zorsa şimdilik kalabilir. Eğer büyük oranda etki edebilir derseniz de deneyebilirim yine.

Elimdeki ledlerin fotoğrafını ekledim. Ortak noktası var. Ortadaki + ucu. Diyot kademesinde denedim, yeşil biraz daha sönük kırmızıya göre.
Bu durumda ampli oturmuş demektir. Şimdi bol bol müzik dinleyip ses kalitesini anlamaya çalışmalısın.
Blendajlı kabloların şaselemeleri iki farklı yönde yapılmalıdır.
Potun üst ucuna giden canlı uçlar loudness devresi tarafından, potun orta uçları ise potun şase uçlarından şaselenmesi lazım.
Bu şaselemeleri alüminyum folyoların uç taraflarından kablolar ile yapabilirsin. Yani folyonun kenarlarına tek damarlı telefon CAT5 kablo içindeki kablolardan folyoların kenar uçlarına sararak da yapabilirsin.
Bu durumda folyolar birbirleri ile temas etmemelidir.
Şase telleri en kısa kablo ile yapılmalıdır.
+ uç ortak ise ortak nokta yoktur. Çünkü devredeki iki farklı artı uç farklı fonksiyonlardan geliyor.

Test için bi müzik koyayım.
Aslında bu eserin kaydı güzel gibi olsa da STEREO tekniğine uygun olarak yapılmamış.
@sasen1 buralarda olsaydı dinletir gudurturdum.

Bu durumda ampli oturmuş demektir. Şimdi bol bol müzik dinleyip ses kalitesini anlamaya çalışmalısın.
Blendajlı kabloların şaselemeleri iki farklı yönde yapılmalıdır.
Potun üst ucuna giden canlı uçlar loudness devresi tarafından, potun orta uçları ise potun şase uçlarından şaselenmesi lazım.
Bu şaselemeleri alüminyum folyoların uç taraflarından kablolar ile yapabilirsin. Yani folyonun kenarlarına tek damarlı telefon CAT5 kablo içindeki kablolardan folyoların kenar uçlarına sararak da yapabilirsin.
Bu durumda folyolar birbirleri ile temas etmemelidir.
Şase telleri en kısa kablo ile yapılmalıdır.
+ uç ortak ise ortak nokta yoktur. Çünkü devredeki iki farklı artı uç farklı fonksiyonlardan geliyor.
Bu ledler olmadı o halde, kullanabilseydim çok hoş olacaktı :D

Pot şaselemesini sanırım anladım denemesini yapmaya çalışacağım. Alüminyumu iletken olarak kullanacağız bir nevi.

Test için bi müzik koyayım.
Aslında bu eserin kaydı güzel gibi olsa da STEREO tekniğine uygun olarak yapılmamış.
@sasen1 buralarda olsaydı dinletir gudurturdum.
Bu yüzden mi hocam? Dümdüz sorduğum için gelecek olan köteklere hazırım. :)

Bu videoyu ampli %10 ses seviyesinde ve LF açık şekilde dinliyorum şuan. Müzik çalmazken hazırlık aşamasında sanatçının enstrümanı eline almasıyla gelen tuşların tıkırtı sesini duyabiliyorum.

1686603025291.png

Bu videoyu ampli %10 ses seviyesinde ve LF açık şekilde dinliyorum şuan. Müzik çalmazken hazırlık aşamasında sanatçının enstrümanı eline almasıyla gelen tuşların tıkırtı sesini duyabiliyorum.
Enstrumanların doğal seslerini ve en düşük sesten en yüksek sese kadar olan aralıkta hiçbir gürültü duymadan tüm enstrumanları anlayabiliyorsan sistem harika demektir.
Bu arada senin V7000 ile kıyaslamayı yapabilir, her türlü eleştirilerini de belirtebilirsin. Buradaki en önemli kıstas BAND GENİŞLİĞİ unsurudur.

Diğer amplilerle yarıştırmaya kalkarsan boşuna zahmet etmiş olursun :D

Enstrumanların doğal seslerini ve en düşük sesten en yüksek sese kadar olan aralıkta hiçbir gürültü duymadan tüm enstrumanları anlayabiliyorsan sistem harika demektir.
Bu arada senin V7000 ile kıyaslamayı yapabilir, her türlü eleştirilerini de belirtebilirsin. Buradaki en önemli kıstas BAND GENİŞLİĞİ unsurudur.
Diğer amplilerle yarıştırmaya kalkarsan boşuna zahmet etmiş olursun :D
V7000 ile hazırladığımız ampli arasında test yaptığımda üstte gönderdiğiniz videoda farklar anlaşılıyor hocam. Keşke bizim amplinin sesini kayıpsız olarak buraya yükleyebilsem de üzerinden konuşa konuşa gitsek :D Ama mümkün değil.

V7000 ile hazırladığımız ampli arasında test yaptığımda üstte gönderdiğiniz videoda farklar anlaşılıyor hocam. Keşke bizim amplinin sesini kayıpsız olarak buraya yükleyebilsem de üzerinden konuşa konuşa gitsek :D Ama mümkün değil.
Bizim amplinin sesini kayıpsız yükleyemezsin.
1) Band genişliği için çok pahalı mikrofon ve ekipmanlar gereklidir.
4 mikrofon bir mixer. Maliyet yaklaşık 5000-50.000$ arası.
Hadi mixer ve mikrofonları hallettin bu sefer de internet ortamına yükleyemezsin. En en ideal DD veya DTS formatı ile yükler 19kHz band genişliği ile yayınlayabilirsin.
Ama sözlü olarak her iki amplinin farklarını ifade edebilirsin.
Örneğin..
Bizim amplide tizler daha temiz ve tane tane çıkıyor. GRUNDIG te ecik daha kötü gibi.
Bass sesler bizim amplide daha derin, GRUNDIG te ecik daha sert.
Veya medium sesleri tanımlarken şöyle bir ifade kullanabilirsin.
Sanatçı adeta yanımda söylüyor, MF tuşuna basınca kaçıp uzaklardan söylüyor gibi...

Örneğin..
Bizim amplide tizler daha temiz ve tane tane çıkıyor. GRUNDIG te ecik daha kötü gibi.
Bass sesler bizim amplide daha derin, GRUNDIG te ecik daha sert.
Veya medium sesleri tanımlarken şöyle bir ifade kullanabilirsin.
Sanatçı adeta yanımda söylüyor, MF tuşuna basınca kaçıp uzaklardan söylüyor gibi...
Tiz ve mid anlamında bir çözünürlük farkı var Grundig ile arasında ancak çok ciddi bir fark yok. Bu testleri kulakla yapıyorum o yüzden duyduğum ses üzerinden yorum yapabiliyorum sadece.

Grundigte Loudness açıldığında bass sesler çok az daha sert bizim ampliye göre. Ancak bizim amplide "yumuşak bass" denilen olay biraz daha fazla Grundig'e göre.

MF tam olarak bahsettiğiniz şekilde çalışıyor.

Hepsinden öte tüm fonksiyonlar ve ton kontrol kapalı olsa bile bass ve tiz oranı dengeli ve bence gayet yeterli. Çoğu zaman ampliyi lineer modda kullanmak yetiyor.

Bu ampli ile hoparlörlerin test videosu çekebilirim sanırım artık :D

Screenshot_20230616-153110.png

tizleri bir ben mi kısıyor?
WhatsApp Image 2023-06-16 at 15.34.52.jpeg

böyle daha güzel 7/24 çalıyor tek şikayet yok.

Hepsinden öte tüm fonksiyonlar ve ton kontrol kapalı olsa bile bass ve tiz oranı dengeli ve bence gayet yeterli. Çoğu zaman ampliyi lineer modda kullanmak yetiyor.
Zaten tüm fonksiyonlar ve ton kontroller kullanıcı tarafından kendi kriterlerine göre aktif edilir.
Tiz ses seven bir kişi kulakları doğrultusunca tiz kontrollerini açabilir veya kapatabilir. Önemli olan tiz seviyesinin max açıldığında ilgili enstrumanın doğal karakteristiğinin bozulmaması olayıdır.
İşte bizim ampli tasarımımız bu sebeple hassastır ve bazı pahalı ve çipindirik kondansatörler gerektirmiktedir.
Keza aynı durum bass ve mid bölgesi için de geçerli olup tasarımın bütünlüğünü bu unsurlar sağlamaktadır.
Teknik olarak bu unsurların yerine getirilebilmesi ve ölçümler, ilgili frekans bölgeleri için ayrı ayrı distorsiyon ve gürültü ölçümleridir.
Ben bu ölçümleri Özgür'ün amplisi için tüm frekans bölgesinde ayrı ayrı yaptım ve NEUTRIK ile elde etmiş olduğum değerleri aynen yazmıştım.
İşte kaliteli sesin bir kriteri de farklı frekans bölgelerindeki gürültü ve distorsiyon unsurlarıdır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri