gepa kael karşılaştırması

Arkadaşlar herkese merhaba, kusurabakmayın ama bu şekilde tartışmaların kimseye faydası yok bence. “Benim rölem senin röleni döver ” söyleminden öte gitmeyen ticari reklamağırlıklı ifadelerden ziyade özellikle sahada uygulama yapan gerçekkullanıcıların RGK rölelerinde karşılaştığı sorunları ve iyi bir röleden beklentilerini paylaşmalarıkanımca daha faydalı olacak gibi. Benim anlayabildiğim kadarıyla burada bukonuyu tartışan ağırlıklı olarak iki çeşit taraftar kitlesi ön plana çıkıyor. Birincisi“en büyük röle benim rölem diyen” RGK rölesi üretici firma temsilcileri ,ikincisi ise teknolojik gelişmeleri takip etmeyen sadece kendinin iyi bildiğive uyguladığı röle markasını savunan ama daha sonra çıkan ve bir çok üstünlüğüolan röleyi öğrenmek zahmetine katlanmayan arkadaşlar. Arada da ortalığıtoparlamaya çalışanlar var ama yeterli gelmiyor. Bence mükemmel bir röle ortayakoymak için sistem gereksinimlerini çok iyi bilmek ve sahada karşılaşılansorunları iyi analiz etmek gerekiyor. Siz röleden ne istediğinizi biliyorsanız meseleyok bundan sonrası üreticilerin işi.Eskiler bilirler 25-30 yıl önce kompanzasyon çok kolaydı röleler çok basitti.Tek fazlı tek akım trafolu 5-7 kademeli . Çünki reaktif oran sadece %50 idi ve kapasitif sayaç yoktu. Daha sonra kapasitifsayaç çıktı ve oranlar %33 indüktif - %20 kapasitif oldu. Şimdide %20 indüktif- %15 kapasitif, ve işin en zor kısmı mekanik sayaçlar yerin elektronik kombi sayaçlarabıraktı. Bu durumda RGK röleleri sürekli gelişti ve sahadan gelen istekler doğrultusunda kendilerini yeniledi. Çokilginçtir, yıllar önce dengesiz yük olan bir tesiste mecburen her faza ayrı ayrı röle takmak zorunda kalmıştım. Yanibir panoya üç adet tek fazlı röle taktım. Çünkü piyasada üç faz- üç akım trafolu röleyoktu. Entes’i aradım imalatan sorumlu müdüre bu durumu ilettim bana piyasadanböyle bir talep gelmediğini ve ilk defa benim bu konuyu dile getirdiğimisöyledi. Sonrada her firma bu yönde imalatlarını geliştirdiler. Yani herkeskendini şartlara göre yenilemeli , bilgi ve becerilerini günümüz koşullarınagöre güncellemeli.
Kısaca söylemekgerekirse iyi bir röle nasıl olmalıdır, iyi bir röle neleri yapmaya elverişliolmalıdır. Şimdi onlara bakalım. Bence öncelikle ;
1. Artık 12 kademe sayısı yeterli değil en az 15kademe olmalı (en ideali 18 kademe.) (Özellikle monofaze kondansatör ve reaktör uygulamalarında)
2. Düşük güçlerde doğru ölçüm için çalışma akımı 10mA’ den düşük olmalı (Entes 50 mA – Kael 10 mA – Varkon 5 mA)
3. Tümkademelerde hem tek faz hemde üç fazlı kondansatör ve reaktör devreyealabilmeli.
4. Tek ekrandaüç faz parametrelerini ayrı ayrı görebilmeli.
5. Belli zaman peryotlarında enerji tüketim veoranlarını görebilmeli
6. Harmonik değerleri görülebilmeli.
7. Hata ve arıza bildirimleri olmalı.
8. Ekran led display yerine LCD veya TFT olmalı(Özellikle harici tip panolarda güneşte okunmuyor.)
Benim aklıma gelen ana hususlarkısaca bunlar eklemek isteyenler beklentileri doğrultutusunda bunlarıçoğaltabilirler.
Ancak her tesiste böyle bir rölekullanılacak diye bir kural yok tabiki . Yüklerin dengeli ve sabit olduğu birtesiste daha basit ve ucuz bir röle kullanabilir. Veya bulunduğu ortama göremutlaka uygun bir röle vardır. KAEL rölenin lüks ve fantezi görüldüğü birtesiste neden GEPA kullanılmasın.Veya ENTES’in başarılı ve yeterli olduğu yerde neden KLEMSAN veya VARKON’a fazlapara ödensin. Amacımız zor yerlerde herşart ve koşulda görevini yapan iyi bir röleye ulaşmak. Çok uzun oldu başınızağrıttım kusura bakmayın, Hakkınızıhelal edin. Kolay gelsin.( Önemli Not :Verilen markalar sadece bir örnektir. Hiç marka ve firma hedef gözetilmemiştir.)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın mrck121

Ben bu konuların çok yabancısıyım çalıştığım iş yerinde zaman zaman bu konuları okuyorum kendimce not almaya çalışıyorum. burada bir şey dikkatimi çekti ( Yanibir panoya üç adet tek fazlı röle taktım. Çünkü piyasada üç faz- üç akım trafolu röleyoktu.) Burada 3 fazlı kondansatörmü kullandın toplam kaç kademe yaptın tek rölede 7 kademe kullanılıyordu siz 21 kadememi yaptınız.imalatta monafaze kondansatörlermi önceydi yoksa 3 fazlı akım trafolu rölelermi.
eğer 3 fazlı kondansatör kullandıysan s fazı kondansatör aldı t fazı çıkarmak istiyor orasını nasıl ayarladınız resimleri sakıncası yoksa forumda yayınlayabilirmisiniz.

bu konuda kael'i takdir ediyorum ağzına kadar dolu bir role PİYASA EN İYİ ROLE diyebiliriz

Sayın mrck121

Ben bu konuların çok yabancısıyım çalıştığım iş yerinde zaman zaman bu konuları okuyorum kendimce not almaya çalışıyorum. burada bir şey dikkatimi çekti ( Yanibir panoya üç adet tek fazlı röle taktım. Çünkü piyasada üç faz- üç akım trafolu röleyoktu.) Burada 3 fazlı kondansatörmü kullandın toplam kaç kademe yaptın tek rölede 7 kademe kullanılıyordu siz 21 kadememi yaptınız.imalatta monafaze kondansatörlermi önceydi yoksa 3 fazlı akım trafolu rölelermi.
eğer 3 fazlı kondansatör kullandıysan s fazı kondansatör aldı t fazı çıkarmak istiyor orasını nasıl ayarladınız resimleri sakıncası yoksa forumda yayınlayabilirmisiniz.
Sayın Ahmet15 arkadaşım;
Her fazda tek akım trafolu tek fazlı röle ve monofaze kondansatörlerle( veya trifaze kondansatörleri monofaze bağlıyarak) her fazı ayrı ayrı kompanze edebilirsiniz, her fazda 7 kademe kullanmanıza gerek yok yeteri kadar örneğin 4'er adet kullansanız 12 kademe eder, veya yüklü fazlarda daha fazla kademe kullanabilirsiniz. Ancak bu 20 yıl önceki uygulamaydı, artık bu uygulamalara gerek yok. Zira dengesiz yüklerde her fazı ayrı ayrı ölçüp değerlendirebilen ve ayrı ayrı her fazda başarılı kompanzasyon yapabilen harika röleler var artık piyasada. Ancak herşeye rağmen reaktif güç dengesini bozan faktörler bazen bizi epeyce zorluyor. Özellikle enerji kalitesinin iyi olmadığı yerlerde harmonik bozulumlar elektronik sayaç tüketimlerini ve RGK rölesinin çalışmasını etkileyen en büyük etkenler.Devre şeması istemişsiniz ama elimde hazır bir şema yok,umarım anlattıklarım size faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

Türkiyemizde güzel ürünler yapılıyor bundan güzeli ne olabilir

Kael'deki arkadaşların yapdığı roleyi görünce çok şık ve çok kullanışlı dedim gereklimi? evet tabiki gerekli (kademe durumlarını ve fazlarını gözlemlemek ne kadar güzel)

Varkon (Ali Rıza Çetinkaya) Ülkemizde tanıdığımız kompanzasyon üstatlarındadır (AG-OG-YG) hayırlı olsun Role

Selamlar.

Türkiyemizde güzel ürünler yapılıyor bundan güzeli ne olabilir

Kael'deki arkadaşların yapdığı roleyi görünce çok şık ve çok kullanışlı dedim gereklimi? evet tabiki gerekli (kademe durumlarını ve fazlarını gözlemlemek ne kadar güzel)

Varkon (Ali Rıza Çetinkaya) Ülkemizde tanıdığımız kompanzasyon üstatlarındadır (AG-OG-YG) hayırlı olsun Role

Selamlar.

İyi dileklerin için teşekkürler Güner üstadım hep birlikte güzel işlere imza atmaya calışıyoruz.

saygılar ,selamlar.

Tüm kullanıcılarımıza içten teşekkürlerimizi iletiyorum,
kullanmayan ve kullanmak isteyen arkadaşlarımıza numune yollayabilirim.(1 ay deneme süresiyle,memnun kalana fatura ederiz,beğenmeyen geri iade eder.)

Araba arabadır ben bmw severim ,siz mercedes seversiniz marifet onu kullanan şöfordedir ama bmw yi gidip alt sınıf bir araba ile aynı kefeyede koymayın lütfen.Size vermiş olduğum imkanı değerlendirin bir test sürüşü varkombi-tft serisiyle yapın.

Not:numune isteyen adres vergi no ile mail atsın buraya yazmasın,

iyi çalışmalar dilerim herkese...

hakikaten mevzuyu uzatmaya gerek yok, Semih beyin dediği gibi.

Hangi röle ile iyi anlaşıyorsanız en iyi sonucu yakalıyorsanız sizin kral röle O'dur.

Gösterge paneli olarak XXXX gibi olan yok, En az oranı yakalamad tristörlü sistemlerin üzerine yok (XXXX XXXX) , fiyat ve görsellik olarak XXXX üstüne iyi yok,

Markaları bilerek X ledim.

Tartışmaya gerek yok bence , Herkes aynı markayı sevemez kullanamaz, Veya her markayı kurup kullanabilir, bu tür ufak şeylere takılmaz, Ben yerine göre çok farklı marka kurdum, yalnızca bir rölenin hızından memnun kalmadım, (marka vermeyeceğim) ,

Yaşasın yerli üreticilerimiz. Başarılarınızın devamını diliyorum hepinize

Türkiye de bu alanda çok güzel ürünler var gerçekten,ben şu an piyasa da kötü diye nitelendirebileceğim bir ürün tanımıyorum, sadece bazılarının setup ayarları bir diğerine göre daha karışık. Ayrıca teknik özelliklerinin yanın da, görsellik de bana göre her zaman elzem ihtiyaçlardan biridir bir elektronik cihaz için, avrupa ürünlerin görselliği ortada çünkü. Ben şahsen bir çok ürünün içine bakıp bir de kullandıkları microcontroller ve energy meter ic lerini incelemeyi çok severim,komponent kaliteleri, devrede ki güç katı tasarımı bana firmanın tasarım anlayışı ve kalitesi hakkında fikir verir. Ayrıca reaktif güç ölçümünü kolaylaştıran şu energy meter ic lerde bir harika,ben test amaçlı bir devre kurup ölçüm almayı başardım, güzel konular bunlar ülkemiz için daha çok çalışmalıyız birey olarak.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri