Günes Paneli Jel ve Sulu Akü Sorunu

Arkadaslar Merhaba,

Hobi Bahceme 1 yil önce solar sistem(24V) kurdum. SImdiye kadar 2 adet 12V 100Ah Jel aküyü 24 volt olarak kullaniyordum.

Bir arkadasim 4 adet kamyonlar icin sulu akü (12V 170ah) getirdi. Resimleri mevcut.

Soru 1: 12V10Ah Jel ve 12V 170Ah Sulu aküyü ayni sistemde kullanabilir miyim ?

Soru 2: Kullanirsam ne gibi sorunlar yasarim ?

Soru 3: Eger tüm aküleri ayni anda kullanamayacaksam, Arkadasimin getirdigi aküler 170Ah oldugu icin onlari mi kullanmaliyim ?
( yani 100ah jel akü mü yoksa 170ah sulu akü mü önerirsiniz ?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim.

Iyi calismalar

iyi forumlar =)

Not: Cizmis oldugum planda 4 adet 12V 100 Ah jel akü cizmisim. ama sadece 2 adet kullaniyorum. Ileride alirim diye cizmistim.

Arkadasim sulu akü getirince onlari kullanmak istedim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-05-20 at 04.34.41 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 04.34.41 (1).jpeg
    193.5 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2024-05-20 at 04.34.41.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 04.34.41.jpeg
    151.4 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2024-05-20 at 04.41.23.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-20 at 04.41.23.jpeg
    320.7 KB · Görüntüleme: 15
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
güzel insan, akü guruplamada tüm akülerin aynı değerde olması sağlıklıdır. hepsini birleştirmek olmaz değil olur ama şarj olayını nasıl yapacaksınız? çünkü şarj voltajları farklı. bu işlerden en iyi @rsimsek , @Mustafa KABADAYI ustalarım anlar.

Solar sistemlerde sulu (araç) aküleri seçilip kullanılamaz, mutlaka jel (kuru) solar sistemler için kullanılan jel akülerini seçerek kullanmalısınız. Kuru (jel) aküler derin deşarja sulu akülerden çok daha fazla dayanırlar ve bu yüzden tüm UPS aküleri sulu değil kuru (jel) akülerdir. Akülerin paralel olarak bağlanması yerine ayni A-h kapasitesindeki tek aküler mutlaka tercih edilmelidir, çünkü uzun vadeli olarak paralel bağlı olarak beklemelerde paralel akü bağlantıları sıkıntılar çıkarabilir. Akülerin seri bağlantılarında da jel akülerin A-h kapasiteler, ya birbirlerine tam eşit veya birbirlerine çok yakın A-h kapasitesi olarak seçilebilmelidir. Kolay gelsin.

Jel akü varken sulu akü uygun değil. Sulu aküler solar sistemde kullanılsa da üretim amaçları starter/başlatıcı/marş amaçlıdır. Bu aküleri de değerlendirmek istiyorsanız güç ihtiyacınızı ikiye ayırıp ikinci bir solar şarj kontrol cihazı ile ya yeni bir panel ile ya da aynı panelden paralel kablo çekerek sulu aküler de beslenebilir. Aküler aynı tip, aynı amperde olsa bile birikte kullanabilmek için tamamen eşdeğerde olmaları gerekir! Farklı tipte veya farklı türde aküler birlikte kullanılamaz, kullanılsa da bir süre sonra aküler dengesiz şarjdan dolayı hasarlanırlar. Solar sistem için jel aküler kullanılır ve yüzde 80 kapasiteleri kullanılabilir. Starter aküler anlık yüksek akımlar verse de kapasiteleri bu seviyelere düşünce sülfatlaşmaya maruz kalırlar.
Söylediğim gibi sulu aküleri de değerlendirmek istiyorsanız ya sistemi ikiye ayırıp ikinci bir sistem kurun ya da bir kontaktör, pako şalter gibi bir düzenekle birkaç gün jel aküleri birkaç gün sulu aküleri değişimli kullanabilirsiniz.

Merhabalar.
Yeni gelen 170 amper aküler sizin mevcut akülerden daha iyi verim vermeyecektir.
Bütün ustalarımın değerli görüşlerini dikkate almanızı tavsiye ediyorum

hepinize cok cok tesekkür ederim yardimlariniz icin =) problem cözülmüstür =)
Jel akü varken sulu akü uygun değil. Sulu aküler solar sistemde kullanılsa da üretim amaçları starter/başlatıcı/marş amaçlıdır. Bu aküleri de değerlendirmek istiyorsanız güç ihtiyacınızı ikiye ayırıp ikinci bir solar şarj kontrol cihazı ile ya yeni bir panel ile ya da aynı panelden paralel kablo çekerek sulu aküler de beslenebilir. Aküler aynı tip, aynı amperde olsa bile birikte kullanabilmek için tamamen eşdeğerde olmaları gerekir! Farklı tipte veya farklı türde aküler birlikte kullanılamaz, kullanılsa da bir süre sonra aküler dengesiz şarjdan dolayı hasarlanırlar. Solar sistem için jel aküler kullanılır ve yüzde 80 kapasiteleri kullanılabilir. Starter aküler anlık yüksek akımlar verse de kapasiteleri bu seviyelere düşünce sülfatlaşmaya maruz kalırlar.
Söylediğim gibi sulu aküleri de değerlendirmek istiyorsanız ya sistemi ikiye ayırıp ikinci bir sistem kurun ya da bir kontaktör, pako şalter gibi bir düzenekle birkaç gün jel aküleri birkaç gün sulu aküleri değişimli kullanabilirsiniz.
bunu nasil yapabilirim özelden ya da buradan bir cizimle anlatabilir misiniz ?

Çizecek bir durum yok, panelden solar şarj kontrol cihazına girilen kablolardan, kuracağınız ikinci bir sistem için alacağınız solar şarj kontrol cihazının panel girişine köprü atacaksınız (sulu aküleri bağladıktan sonra).

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Geri