Güneş pili ve kondansatörle enerji depolamak ???

RuTky

Üye
Merhaba arkadaşlar
Ben küçük bir güneş paneli kullanarak basit bir proje yapmaktayım ama bu işlerde yeniyim sadece hobi olarak ilgileniyordum bu sene üniversitesinde hazırlık okumaya başlayacağım ..
Şimdi bana basitçe anlatabilir misiniz ben dışardayken güneş enerjisini az da olsa önemli değil depolayacak ve anahtarı kapadığımızda enerjiyi motora aktaracak bir sistem istiyorum . Dediğim gibi basit bir sistem olacak 3 v luk güneş pili kondansatörler ve dc elektrik motorum var bana basitçe ne yapmam gerektiğini anlatır mısınız mümkünse çizerek (ama ağır bi çizim olmasın dediğim gibi üniversiteyi yeni kazandım sadece hobi olarak ilgilendim bu zamana kadar )
teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ahh hiç düşünmemiştim bunu çok mantıklıymış neden insanlar sizin kadar zeki değil acaba oysa Dünya çok "farklı" bir yer olabilirdi sizin gibi paylaşımcı zeki insanlar daha fazla olsaydı değil mi :)

Basit birşey yapmak istesende belirli malzemeleri kulanmak zorundasın
1-Güneş paneli (12.volt 100.Wat olabilir)
2-şarz regülatörü (12.volt 15.amper olabilir)
3-akü (12.volt 55.Amper olabilir.)
Bu malzemeleri sırası ile güneş panel kaplosunu şarz regületörüne girersin regülatörden de aküye bağlarsın
güneş olduğu zaman akü şarz olur yani dolar dolunca regülatör şarz etmeyi durdurur.
Aküden istediğin zaman kulanırsın.

çok teşekkürler meraklının alabileceği harika bir cevap :)

Meraklıysan araştıracaksın, sende merak yok. Sadece armut piş ağzıma düş. Yaşın 18. Hadi 12 filan olsan cevap vereyim. Birşey yapacak gibi de görünmüyorsun.

Siz de 36 yaşınıza gelmişsiniz ama önyargılarınızın esiri olmuşsunuz yapacak birşey yok :)

İnsan sarrafı olmuşuz artık, ondandır.

Her yaşını alan insan sarrafı oluyor malesef

Basit birşey yapmak istesende belirli malzemeleri kulanmak zorundasın
1-Güneş paneli (12.volt 100.Wat olabilir)
2-şarz regülatörü (12.volt 15.amper olabilir)
3-akü (12.volt 55.Amper olabilir.)
Bu malzemeleri sırası ile güneş panel kaplosunu şarz regületörüne girersin regülatörden de aküye bağlarsın
güneş olduğu zaman akü şarz olur yani dolar dolunca regülatör şarz etmeyi durdurur.
Aküden istediğin zaman kulanırsın.

teşekkürler cidden güzel bi proje ama maliyet olarak fazla...
napalım gülü seven dikenine katlanır

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri