Güneş Enerjisi ile Isınma

robtek

Üye
arkadaşlar güneş enerji sistemlerini kalorifer tesisatı ile birleştirilebir mi? Yani güneşli havalarda güneş sisteminde ısınan suyu kolorifer tesisatına bir şekilde ilave etmek istiyorum. bu işten randuman alınabilir mi? uygulayan var mı bu sistemi? Fikirlerinizi bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hava sıcaklığına göre ayarlı bir sensörle güneş enerjisinden gelen suyu kontrol edebilirsin

su belli bir sıcaklığa geldikten sonra tesisata dahil olacak.zaten sistemtem de kazan var yani kömür yanacak.güneş enerji sistemi sadece bu tesisata takviye olacak. böylece kmürden tasarrufa gidilecek.ama sistem nasıl olmalı?

Dostum şu an vaktim sınırlı kısaca yazacağım.

Daha önce böyle uygulamalar yaptık. Güneş enerjisi ile destekli kalorifer sistemi.
Öncelikle m2 ye düşen güneş enerjisini bilmeniz lazım. Mesela ortalama 500 watt oldugunu farzedersek sizin en az 100m2 bir ev için 4-5 kw lık bir enerji toplamanız gerekiyor. buda 5 kw kabul edersen en az 10 m2 lik ve üzeri panel kullanmanız gerekir.

Kazanla paralel kullanıması konusu daha karışık arada bir otomasyon gerekiyor ve zaten kışın güneşi kısıtlı görebiliyoruz o yuzden verim alınması daha zor..

Daha detaylı bilgi istersen akşam müsait bir zamanda yazabilirim.

Kolay gelsin iyi çalışmalar..

analog olarak da kontrol edilebilecek birsey olcagini dusunuyorum

analog olarak da kontrol edilebilecek birsey olcagini dusunuyorum
bence güneş enerşisi ile kombi vasıtasıyla ısınmak ve odaları soğutmak daha az masraflı ve daha az zahmetli gibi gözüküyor...voltajı iyi regüle etmek gerektiğini düşünüyorum fakat inverter veya daha iyi bir çözüm yolu bulmak gerekiyor voltajı güneş olduğu sürece sabit tutmak....

bence güneş enerşisi ile kombi vasıtasıyla ısınmak ve odaları soğutmak daha az masraflı ve daha az zahmetli gibi gözüküyor...voltajı iyi regüle etmek gerektiğini düşünüyorum fakat inverter veya daha iyi bir çözüm yolu bulmak gerekiyor voltajı güneş olduğu sürece sabit tutmak....
sabahları ısınmak veya soğutmak kayda değer para tasarufu olacaktır...akşamları eski usul devam ederiz...tabi eve ups sistem akülerini şarj edemezsek...

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,281
Son üye
dnz_team20

Yeni konular

Geri