Fujika Led Armatür (Tamir Yardımı)

anlamamissin beni. yani ledi sok, ledin yuvasina bak duya demiyorum. ledlerin yuvasina baska lamba tak bak,
cam sigorta bahsettigim kiriga benzer diyodun yaninda duruyor, bozuk oldugunda yani attiginda genelde cam karariyor zaten, onun attigini ordan da anlarsin, tel goxukuyor sa da gene guvenme. kirilabiliyor bazen o tel.

abi diyot nedir daha onu bilmiyorum :( resimde ok işareti olarak gösterseniz olmaz mı tamir uygulayacağım bölgeyi.... ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
d1 d2 diye yazan arkadas.
benim nete girip cevap yazabildigime dua et:)
diyot diye netten ararsan grursun. siyah ve gumus renktedr, uzun siyah bir ufak cubugun bir kismi gumus renktir. iste o diyot ve son fotondaki o sigortanin hemen yanindaki diyot kirik gibi duruyor, saglam da olabilir ama bir bak.
ayrica alt tarafinin fotosunu cek o lazim bana.

ayrica da ben kimsenin abisi degilim ya. yasli hissettiriyorsunuz. zaten icim gocmus:)

vEgQMA.jpg

0q74YY.jpg

d1 d2 diye yazan arkadas.
benim nete girip cevap yazabildigime dua et:)
diyot diye netten ararsan grursun. siyah ve gumus renktedr, uzun siyah bir ufak cubugun bir kismi gumus renktir. iste o diyot ve son fotondaki o sigortanin hemen yanindaki diyot kirik gibi duruyor, saglam da olabilir ama bir bak.
ayrica alt tarafinin fotosunu cek o lazim bana.

ZDLW1k.jpg

Sanırım sorunu buldum bu diyot yanmış veya patlamış nasıl değiştirecem parçası satılıyormu nerden alıcam bilmiyorum :(

Merhaba.Diyodun üzerinde yazan değere bakın,örneğin 1N4004 veya 1N4007 vb. değer yazıyorsa aynisinden tüm elektronik parçacılarda olur.Bu değer söylenip satın alınabilir.

Yalnızca bu diyodun bozulduğundan da tam emin olmayın,bunu değiştikten sonra elektrolitiik kondansatörleri de (Silindir şeklinde,yuvarlak) ölçerek kısa devre testini yapın.Sigortanın sağlam olduğu ancak multimetreyle omaj ölçümüyle tam anlaşılabilir.Cam sigorta başlıca 2 nedenle atar;
1-Aşırı (Pik) gelen 220 vac ile sadece sigorta atar ve diğer elemanlar tam sağlam kalır.(Böyle durumlar mevcuttur)
2-Elektrolitik kondansatörler veya diyotlardan birinde kısa devrede atar,bunlar yenisiyle yenilenmediği sürece takılırsa yine atar.Buna dikkat!

Diyotlardan biri tam kısa devre olsaydı eğer bu cam sigortayı da attırırdı,ama sigorta atmadıysa diyodun kendini feda edip patlaması sayesinde olmuştur bu durum.Bozulan diyodu değiştikten sonra diğer komşu elemanların (elektrolitik kondansatörlerin,diğer tüm diyotların,mosfet transistörün sağlamlığını da,soğuk lehim olup olmadığını da ) tam teyit edip kontrol etmeniz lazım.Bu en doğrusu olur.

Tüm devre elemanları üzerinde yazan bu değerleriyle elektronikçilerden tümü satın alınabilir.Ayrıca sigortası atmışsa yanlışlıkla yine atabileceği için (başka devre elemanları da bozuksa) 2-3 tanesini ayni anda satın almada büyük yarar vardır.Kolay gelsin.

aldığın yere iade et yenisini al uğraşma

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri