Fujika Led Armatür (Tamir Yardımı)

mehmet1356

Üye
Merhaba arkadaşlar Led tamir işinden anlayan varsa bana yardımcı olabilirmi..?

94VX2Q.jpg

rQgL9M.jpg

94VXG3.jpg

qY4qj5.jpg

Neden oldugunu bilmiyorum yanmıyor. Yenisini almaya param yok pahalı biraz lütfen yardım edin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
gecmis olsun.
oncelikle ledivcsokup yerine baska bir lamba esdeger volt ve vwattlarda bir sey takip deneyin. voltmetre ile voltaj olcmeyi unutun, cunku smps ler cikislarinda yuk yoksa genelde kapalidir
eger ampul yanarsa ledi degistirih. degilse guc kaynaginda arayacaksiniz arizayi. hangi ildensiniz? yakinlarda iseniz bakabilirim.
ha bir de eger trafo ariza yapmissa yenisini almak daha mantikli oluyor ne yazik ki. cunku turkiyede bobin kelimesi gecince telin cm ine tonla para istiyorlar.

sigortaya da bakabilirsijiz. sigorta atmissa ani elentruk gelip diyotu parcalamis olabilir. transistore de bakmak lazim kisa devre olabilir, multimetrede saglam ciksa da degistirmek gerekebilir

Abi ben Antepdeyim. Elektrik işinden fazla anlamam yerine geçici olarak bunun gibi bi lamba taktık yanıyor...

YBv5zA.jpg

Mavi-kahve kablonun (Ac girişi diye yazıyor) hemen yanında küçük bir cam sigorta var.Şanslı olup da eğer bu atmışsa 40 watt/220'e karşılık gelen değerde bir cam sigorta (Üzerine kesinlikle de tel sarmadan) değiştirin.Atıp atmadığı içindeki ince tele bakılıp veya sesli omajda ses vermediğinden kendini belli edecektir.Sağlamsa yolgezer'in de dediği gibi diyotlardan biri kahverengimsi renk bozulmasını sanki göstermiş.Ama iyisi mi tüm diyotları mutimetreden diyot ölçüm kısmında ölçerek (Tek yönde sayısal değer gösterir) kontrol edin.Sonrasında soğutucuya bağlı mosfet transistör var,o da bozulmuş olabilir,yerinden söküp
çıkarıp mosfet test düzeneği ile (Forumda bunu paylaşmıştım) bir ölçersiniz artık.

Power ledlerin bozulma ihtimali pek görünmüyor,çünkü smps'li özel sürücü devresine (Özel soğutucusu ile birlikte) sahip bu led sürücülü devre.Arkada soğutucu amaçlı açılan soğutma-havalandırma deliklerinin çalışma sırasında tam havalandırılmasına çok dikkat edin ve asla tam kapanmamalı,arkadaki soğutucular gelen havayla yeterince soğumalıdır.Aynisi bende de (8*4=32 watt versiyonu,beyaz renkli PRC versiyonu) var.Çok yoğun bir aydınlatma sağlıyor,verimi çok yüksek gerçekten.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cam sigorta hangisi o_O:eek:..? elektrikçi dilinden konuşmayın sadece normal dilde anlatın Whatsapp'dan arama yaparak bana anlatabilme gibi bir durumunuz yokmu...?

Mavi-kahve kablonun (Ac girişi diye yazıyor) hemen yanında küçük bir cam sigorta var.Şanslı olup da eğer bu atmışsa 40 watt/220'e karşılık gelen değerde bir cam sigorta (Üzerine kesinlikle de tel sarmadan) değiştirin.Atıp atmadığı içindeki ince tele bakılıp veya sesli omajda ses vermediğinden kendini belli edecektir.Sağlamsa yolgezer'in de dediği gibi diyotlardan biri kahverengimsi renk bozulmasını sanki göstermiş.Ama iyisi mi tüm diyotları mutimetreden diyot ölçüm kısmında ölçerek (Tek yönde sayısal değer gösterir) kontrol edin.Sonrasında soğutucuya bağlı mosfet transistör var,o da bozulmuş olabilir,yerinden söküp
çıkarıp mosfet test düzeneği ile (Forumda bunu paylaşmıştım) bir ölçersiniz artık.

Power ledlerin bozulma ihtimali pek görünmüyor,çünkü smps'li özel sürücü devresine (Özel soğutucusu ile birlikte) sahip bu led sürücülü devre.Arkada soğutucu amaçlı açılan soğutma-havalandırma deliklerinin çalışma sırasında tam havalandırılmasına çok dikkat edin ve asla tam kapanmamalı,arkadaki soğutucular gelen havayla yeterince soğumalıdır.Aynisi bende de (8*4=32 watt versiyonu,beyaz renkli PRC versiyonu) var.Çok yoğun bir aydınlatma sağlıyor,verimi çok yüksek gerçekten.Kolay gelsin.

BMZRWG.jpg

anlamamissin beni. yani ledi sok, ledin yuvasina bak duya demiyorum. ledlerin yuvasina baska lamba tak bak,
cam sigorta bahsettigim kiriga benzer diyodun yaninda duruyor, bozuk oldugunda yani attiginda genelde cam karariyor zaten, onun attigini ordan da anlarsin, tel goxukuyor sa da gene guvenme. kirilabiliyor bazen o tel.

bak ordaki diyot kirik gibi duruyor, ayrica soguk lehim dr olabilir. bence tum lehimleri tazele, daha gecen hafta adam olmaz denilen bir uydu aliciyi calistirdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri