Forumun CILKI Çıkmış, tadı tuzu kalmamış.

Foruma ilk girdiğim senelerde bilmediğim çok şeyi öğrendim. Çok güzel bilgiler paylaşılıyordu. Fakat şimdi bakıyorum da birisi oradan bir soru sormuş ve verilen cevaplara bakın; İyi bi elektrikçi çağır, burdan tarif edemem ( kendisi çok biliyor ya), felaaan filaaan uzayıp gidiyor. Yani adamın soruyu sorduğuna bin pişman ediliyor ve soruya cevap vermek yerine adeta topluca linç başlatılıyor. (Bu sözlerime de aynısı yapılacak.) Yani bi usanmışlık, bi bezginlik havası var. Adam bilse zaten sormayacak. Bu forumun amacı neydi; bilgi paylaşımı yapmak. O zaman bilen cevaplasın. Hemen boş bi tartışmalar, atışmalar hakarete varan yazışmalar.... Hee bazen saçma sapan sorular olabiliyor eyvallah tamamda saldırıya geçmenin ne gereği var. Ve bu anlattıklarım özelliklede öğrencilere yapılıyor. Lütfen bu insanların onurunu, hevesini kırmayalım. Saçma sapan şeyler yazacağına, sataşacağına hiç yazmayın. Hepimiz bu işleri böyle öğrenmedik mi. Şimdi tepeden tepeden yazmalar niye. Bu tiplerin yüzünden forumun tadı kaçmış. Hemen bi alaya almalar, hemen bi laf sokmalar, nedir bu ya. Dün sen böyle değilmiydin, herkes anasının karnındaykenmi öğrendi. Kim 10 numara elektrikçiyim diyebilir. Benim bildiklerim, bilmediklerimin yanında deryada bir damla. Lütfen biraz hoşgörülü olalım. Zaten adam bilse, hani senin o çok iyi bildiğin soruyu sormayacak. Saygılar.

Foruma ilk girdiğim senelerde bilmediğim çok şeyi öğrendim. Çok güzel bilgiler paylaşılıyordu. Fakat şimdi bakıyorum da birisi oradan bir soru sormuş ve verilen cevaplara bakın; İyi bi elektrikçi çağır, burdan tarif edemem ( kendisi çok biliyor ya), felaaan filaaan uzayıp gidiyor. Yani adamın soruyu sorduğuna bin pişman ediliyor ve soruya cevap vermek yerine adeta topluca linç başlatılıyor. (Bu sözlerime de aynısı yapılacak.) Yani bi usanmışlık, bi bezginlik havası var. Adam bilse zaten sormayacak. Bu forumun amacı neydi; bilgi paylaşımı yapmak. O zaman bilen cevaplasın. Hemen boş bi tartışmalar, atışmalar hakarete varan yazışmalar.... Hee bazen saçma sapan sorular olabiliyor eyvallah tamamda saldırıya geçmenin ne gereği var. Ve bu anlattıklarım özelliklede öğrencilere yapılıyor. Lütfen bu insanların onurunu, hevesini kırmayalım. Saçma sapan şeyler yazacağına, sataşacağına hiç yazmayın. Hepimiz bu işleri böyle öğrenmedik mi. Şimdi tepeden tepeden yazmalar niye. Bu tiplerin yüzünden forumun tadı kaçmış. Hemen bi alaya almalar, hemen bi laf sokmalar, nedir bu ya. Dün sen böyle değilmiydin, herkes anasının karnındaykenmi öğrendi. Kim 10 numara elektrikçiyim diyebilir. Benim bildiklerim, bilmediklerimin yanında deryada bir damla. Lütfen biraz hoşgörülü olalım. Zaten adam bilse, hani senin o çok iyi bildiğin soruyu sormayacak. Saygılar.
sayın ustam, eskiden meslek erbabı ve acemisi soru sorardı. bizde karşımızdakini usta bilip eksiğini tamamlardık. şimdi eline tornavida almamış kişiler soru soruyor. yada yaptığının hata olduğunu bile bile bize onaylatmaya çalışıyor. olmaz/ hayır diyorsun, hemen neden sorusunu soruyor. neden sorusunun yelpazesi o kadar geniş ki cevap yazmak istemiyorsun. adama 3 olmaz 5 olur diyorsun, bende 2,5 var taksam ne olur diyor. profil kısmında "yaş" bölümü var, ben 59 yaşındayım forumdaş 14 yaşındakine çocuk diyorum kızıyor. güzel genç ve saygılı arkadaşlarımız var. hitabeti olmayana cevap vermiyorum. ben de sanayide çalıştım, sanayi ağzını bilirim ama burada kullanılmaz. sadece can arkadaşlarıma şaka yaparım, onlarda bana. bir de benim gibi emekli olmuş yapacak işi olmayanlar var. alakasız saçma sapan cevap verenler onları ne yapacağız? ben artık yazmak için filan takılmıyorum. kaç tane kaynak makinesi tamir ettik hep beraber sayısını bilmiyorum. adamın kart önünde üzerinde 10-15 bileşen var neresi arıza diyor, ölçüm yaptın mı diye soruyorsun. ölçü aletim yok diyor, var olan da ölçtüm şu arızalı diyemiyor. burada bir çok arkadaşa, bir çok ölçü aleti, laptop dahil ve değişik malzemeler temin ettim. hiç birine beni yazın demedim. analog ölçü aletinin hangisini alayım dedim. sağ olsun forumdaş bir kardeşim hediye etti. yine de iyi dayanıyoruz. 2-3 mesaj yazmış dünkü veled şikayet ediyor, yıllarımızı vermişiz ban yiyiyoruz. forum takılabiliyorsan güzel...

Sizde kızıyormuşsunuz ya!
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/basit-bir-soru.104832/post-659638
Adam işten anlamıyor uzaktan tarif ediyorsun ve hatalı bir iş yapıp vefat ediyor. Bunun vebalini kim alabilir? Bu kişiye iyi bir elektrikçi çağır demek kadar nazik bir cevap olabilir mi?

Dün bu konuyu açan kardeşimiz tatlılıkla uyarıldı
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/m%C3%BCzik-dinlerken-ses-dalgalanmas%C4%B1.151846/#post-1000817

Kardeşimiz olaydan ders almış bugün tekrar konu açtı ve hatasını farkedip düzeltmiş. Dün kızan ustamız bugün yardımına koymuş.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bluetooth-da-ses-dalgalanması.151894/#post-1001161

Böyle kardeşimizlerimizin başımızın üstünde yeri var.
Adam meslekten değil ama her konuda bir fikri var yanlış bilgilendiriyorsun diyorsun ama anlamıyor böylesi de alaya alınmayı kendi istiyor demektir.
Forumda çokça vakit geçirmiyorsunuz sanırım bu yüzden verilen cevapları tenkit ediyor olabilirsiniz. O “tipler” forumda çok vakit geçirdikleri için dediğiniz gibi saçma sapan konulardan bıkmış olabilirler.

Son düzenleme:
Sanal zeka var . Sorsunlar soruyu alsınlar cevabı. Avukata paytak paytak danisma ücreti ödeyen burada bedavaya derdine çözüm buldurmanin derdinde . Servis bile eve keşif yapmaya bedavaya gelmiyor . Biz gene adam olana yol yordam gösterip yardımcı olmaya çalışıyoruz beş kuruş istemeden. Elifi görse mertek sanacak adamlara tornavidayı al şurayı sök burayı sık diye yardım yapmamiz bekleniyorsa kusura bakmayın insan hayatı o kadar ucuz değil. kontrol kalemi değişiyor evet ama değişen forum katılımcı profili . Artık çoğu forum üyesi meslek erbabı olmaktan çok sigortam attı, ev cihazımdan duman cıktı, odevim var yardımmmmm tipleri . Bunlara yapılacak muamele aynı bizim yaptigimizdir . İddia ediyorum foruma yazılmış son 1000 mesajın daha önce aynı konu üzerinden cevabı verilmiştir. Herkese tek tek aynı cevabı oturup sıfırdan mı yazalım. Forumda arama bile yapmaya üşenen tembel teneke tiplere paket cevap mı yazalım her seferinde .

Son düzenleme:
Bir operatör, saglık mensubu olsun olmasın, karsısndakı muhatabına yazılı vbeya telefonla amelıyatın nasıl yapıldıgını tarif edermi.
Ederse, bilirki, o hasta peşin peşin, mevtadır..
Arkadaşlarımız yukarda nelirtidiler, elektrikle olmıyan, eve taşınmış kişi, sorununa çare arıyor, kendisi yapacak. Elektrık sektöründen oldugunu söylıyen bir arkadaşda, trafo/generatör baglantısından bahsedıyor.
Rn çokda üzüldüğümüz, kahrıoldugumıuz konu, güzelim TÜRKÇE mizi katledenler. Lise seviyesine gelmiş ögrenci veya daha yukardaki yaşdaki kişi, h,ç bir imla kuralına tabi olmadan uymadan, dikiş makınası gibi takır takır soruyu döşüyor..O soroyu anlamak için, defalarca okudugum ve cevaplamakdan kaçındıgım bir çok konu/soru var.
Yaşım 75, takıldıgım yardım istediğim bir konu için, mutlaka rıca eder, cevaplar geldiğinde de teşekkur ederim. Soruda ne rıca var, nede cevaplara karsı bir teşekkür eden soru sahibi.
Bir kaç rmrkli arkadaşımız dışında cok arkadaşımız iş güç sahibi ve çalışmakda, işinden fırsat bulacak, evınde ailesinden, istirahatinden zaman kısacak burada cevaplıyacak.
Her birimiz, yardımlaşmanın zevkine doruguna varmış kişileriz. Biliyorsak vede kurallara uyan sorudanda kaçmıyoruz.
Öğremci arkadaşlar, yıl boyu elınde telefon, vs vs sosyal medyada, okulu dersi kantinden takip ediyor. Yıl sonu geldimi, " acele cevap1 dıyede başlık açıyor.şKImse yardımlaşmakdan kaçmıyor. Amacımız , aç insana balık vermek değil, balık tutmasını öğretmektir.
Uzatsam , uzar gider.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri