fiyat sorunsalı...

demiray teknik

Profesyonel Üye
arkadaşlar
hepinize merhabalar..
30 seneden beri beyaz eşya tamir sektöründeyim.. 26 sene yetkili servislik 2 sene vestelde atölye şefliği yaptım ve özel bir servis açtım bir kaç ay önce..
sahada karşılaştığım genel sorunlardan ilki eline pense kapan beyazcıyım tornavida alan klimacıyım yankeski alan soğutmacıyım demesi...
2. asıl sorun ise istikrarsız özel servis fiyat politikası...
sizin 30 liraya yaptığınız bir işe bir başkası 60 liraya bir başkası ise 10 liraya yapması...
tanesi 25 kuruşa gelen kağıt torbayı 1 liraya satan 17 liraya aldığınız e.süp motoruna işçilikde dahil 40 45 lira isterken bir başka meslektaş ise 60 70 lira isteyebilmekte....
genelde 40 ila 60 liraya yerinde klima temizliği yapılırken 15 liraya aynı işi yapan klimacılar!!! 100 150 liraya montaj yapılırken 300 350 tl isteyen klimacı servisler..
200 250 tl ye bd komprosörü takmak yerine 400 500 tl alan meslektaşlar
ve daha binlerce örnek ....
bu konuda fikir düşüncelerinizi paylaşmak istermisiniz??
saygılar..

tutan öpüyor müşteriyi,kimide iş kaçmasın diye hamallık yapıyor.hemen hemen her sektörde bu var.geçenlerde başıma geldi 2 tane OG sigortası 2 parafudur değiştirdim .malzeme +200tl işçilik yazdım adam nedese beğenirsin daha öncede oldu 40 tl işçilik verdim sen beni kazıklıyorsun falan falan paryı alıncaya kadar dokuz dereden su getirtti bana(sonradan öğrendim parafudur kontrolü yapmadan 2-3 tane OG sigortası patlatmış gelen <>deprem elektrikçisi<> üstat var heryerde öpen tutan biz çizgimizi kaybetmeyelim yeter.

kısaca insan oğludur. nasıl ki her karakterde insan var meslekler de de her türlü niyeti olan insanı bulmak , duymak gayet mümkün. düzgün , doğru iş yapan insan herzaman kazanır. eş dost aracılığı ile müşteri müşteriyi getirir. millete kulak asmamak , kendi bildiğimiz gibi işimize devam etmek gerekir

ucuz işçiliğin sonucu yarım iş olur.İşini kaliteli ve olması gibi yapan eninde sonunda kazanır.

müşterilerde artık kurt gibi oldu arkadaşlar. bulundugunuz semtte mahhalede ilçede her nerdeyse işte 4 ten fazla beyaz eşya özel servisi var ise müşteri hepsinden tek tek fiyat alıyor sunulan fiyat belkide aynı ama müşteri otomatik olarak şurda 40 tl lik işi 30 tyle yapıyorlarmış zaten ihtiyacı olan usta müşteri kaçmasın diye ya aynı fiyatı sunuyor yada sunulan fiyattan az bir fiyat sunmak zorunda kalıyor.! ama şahsen bana geldiklerinde abi beyefendi her neyse git oraya yaptır diyorum...! zenginim diye mi alakası yok yüklü para aldıgın zaman en azından arıza verse sorun çıksa hortum katlanması gibi bu küçük arızalar içinde olsa yakıtta yaksan zoruna gitmez ama güzel iş olsun az para olsun diyorsanız ben yokum.! burası küçük bir yer oldugu için meslektaşlarımız fiyat listesi yapmış sunulan fiyata hiç kimse uymuyor ne müşteri ne servis.!! bende tuttur tutura bilirsen devri olmuş..!

bu uyanık müşterilerden sanırım herkes şikayetçi...özel servisinde bir zorluğu gelen işin kaçmaması müşteri kazanmak giderlri karşılamak olunca ister istemez bu indirimler söz konusu oluyor...
arızaya gidiyorsun plastik kazan rulman değişimine 130 lira veriyorsun birde tambur mili rulmanlar ile akraba olmuşsa fiyat artıyor tabi...
müşteri alıyor makinasını 100 liraya bir başkasına yaptırıyor....(tamburun akibeti meçhul)
buda oturup düşünmene yol açıyor....
ya işini doğru düzgün yapıp fiyat politikandan vaz gecmeyeceksin...
yada civar meslektaşların gibi ucuz yapıp kaliteden ödün vereceksin...
benim gibi birde yeni açmıssan dükkanı ... geceleri uykusuz gecireceksin...
tabi bir de işyerinin bulunduğu semt ve semt sakinlerinin yapısı var....
mesela bir saç kurutma makinesinin kablosu kopuyor servise gitse en az 10 15 tl den aşağı tamir etmediği bu ürünü sen zaman harcayıp sırf müşteri tutabilmek adına yapıyorsun fiyat olarak ta siftah parası 5 lira diyorsun..adam cebinden çıkarıp ulen ne yaptınkı 5 lira der gibi 1,5 2 lira bozuğu atıp sağol demeden çıkıp gidiyor....
eski zaman olsa o verdği bozuk parayı arkasından yetişip sadakamı veriyorsun deyip o parayı herkesin isteyip te yapamadığı gibi ''uygun bir şekilde'' iade etmeyi düşünüyorsun ama yutkunup allah bereket versin deyip ya sabr ya sabır çekerek iş bekliyorsun....

bizim sektör bu konuma geldi maalesef üzülerek bunu belirtiyorum , ama gene bu duruma getirenler de bu işten ekmek yiyenler ya da yediğini zannedenler , elbet bir gün biz dürüst olarak çalışan ve hakkımızı almak isteyen meslektaşlarımızda kazanacaklar benim ümidim var ..................

gerçekçi olmak gerekirse ben olayın bu duruma gelmesinde en çok yetkili servisler sorumlu olarak görüyorum en azından yaşadığım ve işimi yaptığım yerde :) şöyleki bir arçelik yetkili servisi 8 ay içersinde 65 tane eleman işe alıp çıkartırsa ve işten çıkarılan eleman işin servisteki gibi karlı olduğunu düşünerekten dükkan açıp balıklama dalarlarsa olay elbetteki bu hale gelir zaten piyasa kırık millet zor geçiniyor ee ne yapcaklar gelsınde nasıl gelırse gelsın dıyorlar günü kurtarıyorlar ve işini hakkıyla yapan özel servisçilerin yarınlarını batırıyorlar o orda bu fıyata yapıyor sen burda bu fıyata yapıyorsun vay efendim sen bizi kandırmaya çalışıyorsun gıbı laflar artık gündelik laflar oldu duymaask sabrımız gelmez :) bunun önunude geçilmez zannetmiyorum ama en güzeli arkadaşların dediği gibi çizgiden vazgeçmemek lazım bu arada servısten ayrılıp dükkan açan ve işinin hakkını verenlere lafım yok yanlış anlaşılma olmasın :)

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri