Evdeki topraklamanın bağlantısının testi ?

2- kaçak akım rölesini kendin bile çok rahat bağlarsın, elektrikçiye ihtiyacın yok ( Takma konusuna girmiyorum, konumuzla alakalı değil, sigortaların ve rölenin doğru takılı olduğunu varsayıyorum)
6- Yalıtımlı bir kablo ile ( 30 cm civarı ) fazı(+), topraklama kablosunun ucuna değdir.( Dikkat elin temas etmesin) Eğer Yeni taktığın röle atıp, bütün tesisatın elektriğini keserse; Topraklaman var ve rölen çalışıyor demektir. Röle atmaz, sigortalar atarsa ya yanlış takmışındır, yada topraklaman yok veya topraklama yerine yanlışlıkla nötr bağlanmış olabilir. Test başarısız olursa elektrikçi çağırıp bu sorunu düzelttirmen gerekir ve tekrardan bu anlattığım testi yapman gereklidir.
bu nasıl tavsiye arkadaş elektrik kısa devre edilerek test yapılır mı hiç?birde elektrikciye gerek yok ne demek?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Çok çok özür dilerim, hatalıyım. Gecenin ilerleyen bir yarısı yazmıştım, kafam karışmış. Anlattıklarımdan sadece şu kısmı yanlış " fazı, topraklamaya değdir " bunu şu şeklide düzeltiyorum=" Nötr'ü topraklamaya değdirin" şeklinde olacaktır. Ama benim anlattığım gibide yapsa bir zararı olmaz, sigortalarıda test etmiş olur, tek fark biraz küçük bir patlama olur.Hiç ses duymak istemiyorsa, nötr-faz ikilisi şeklinde yapabilir, bu durumda sadece kaçak akım rölesi atar, sigortaların hiçbiri atmaz.Sonuç olarak topraklama var demektir (eğer kaçak akım rölesi atarsa) Saygılar.

Son düzenleme:
arkadaşım sadece nötr yazacağım yerde, faz yazmışım, düzettim onu, başkada anlattıklarımda bir hata yoktur. Dikkatli okursan tavsiyelerimi eğer anlamıyorsa elektrikçi tavsiye etmişim. Eğer anlayan birisiyse kendisi de fevkalade yapabilir. Yapamaz diye bir kural yoktur, ama benim tavsiyem mesajımda vardır. Düzelttiğim hatamı pekiştirerek üstelemenin bir anlamı yok. Ayrıca kısa devre yapılarak test yapılabilir, neden yapılmasın ki, sebebini söylermisin, sigortalar hangi gün için var. Sigortaların çalışıp çalışmadığını nasıl anlayacaksın peki. elektrikçi getirip ölçtürsünmü :):):)
iyi günler.

Son düzenleme:
Çok çok özür dilerim, hatalıyım. Gecenin ilerleyen bir yarısı yazmıştım, kafam karışmış. Anlattıklarımdan sadece şu kısmı yanlış " fazı, topraklamaya değdir " bunu şu şeklide düzeltiyorum=" Nötr'ü topraklamaya değdirin" şeklinde olacaktır. Ama benim anlattığım gibide yapsa bir zararı olmaz, sigortalarıda test etmiş olur, tek fark biraz küçük bir patlama olur.Hiç ses duymak istemiyorsa, nötr-faz ikilisi şeklinde yapabilir, bu durumda sadece kaçak akım rölesi atar, sigortaların hiçbiri atmaz.Sonuç olarak topraklama var demektir (eğer kaçak akım rölesi atarsa) Saygılar.
"hic ses duymak istemiyorsa notr- faz ikilisi seklinde yapilabilir" mii?? siz baya karistrdniz olayi.en iyisi susup dinlemeniz bence.

arkadaşım ilk yazdığım cevabı okursan orda doğrusu var, aceleyle ikinci yazdığım kelime hatası yüzünden üslubun yanlış, ilkönce onu bir düzelt. İkinci düzeltme mesajında belirtirken hatalı yazdığımı, gerçekte ne demek istediğimi anlamış olman gerekirdi. Daha iyi bir ifade ile ikaz etseydin, teşekkür ederdim, fakat yanlış uslup tercih ediyorsun. Ben burda farklı işler yaparken ve yoğunken yazdığım mesajlarımda kelime hatası olabilir, ki doğrusu ilk yazdığım mesajdır, konunun soru soran tarafı zaten onu okuyarak anlayabilir, diyelim ki anlayamadı, aynen öyle artı ile eksiyi de birbirine değdirse sigorta testi yapmış olur, aksini kimse iddia edemez, sadece biraz ses ve patlama olur. Kelime hatası çok büyük değil zaten, bu kadar küçük bir hatayı ikaz ederken, daha dikkatli ve saygılı olmanı istiyorum. Sen kimsin ki bana susmamı tavsiye edebiliyorsun, beni çoçukların varmı bilmiyorum ama çocukların ile mi karıştırıyorsun. Bir daha aynı hatayı tekrar edersen, karşılığını misliyle görürsün.İyi günler.:)

Son düzenleme:
sizde bilmediginiz konu hakkinda yorum yapmayinz ve insanlari yanlis seyler yapmaya tesvik etmeyiniz efenimm..ben sadece size kibarca tavsiye de bulundum.ama siz hala yanlis konusmaya devam ediyorsunuz..ben burada bir yorum yaptigimda yazdigim cumleyi iki defa daha okuyorum ki yanlis bir kelime kullandiysam duzelteyim diye.sizde boyle yaparsaniz konuya sonradan dahil olanlar olaylari yanlis anlamamis olur..bu saatten sonra ne yazdiginiz ve ne konustgunuz umrumda bile olmayacaktir..!.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri