Evdeki topraklamanın bağlantısının testi ?

Cebrail (as) Yakup (as) yanına gelip Allah seni Yusuf'tan neden ayırdı biliyor musun diye sormuş: Yakup (as) bilmediğini neden diye sormuş. Cebrail (as): Ya 'Yakup sen bir koyunu kuzusunun önünde kestin kuzu da bunu gördü ve bu acısına karşılık Allah seni bundan dolayı imtihan etti' diye buyurmuş.
Helali ile helal olmayan şeyleri birbirine karıştırmayın Sn. mt8.

Ben kuranı kerimimin mealini çok iyi bilen bir insanım, hadislerede kısmen hakimim. Bu anlattığın olay Kuranı Kerimde yazmıyor. Hadisler de geçiyorsa kaynak göster. Yukarıda Peygamberlerin adını vererek, gerçekmiş gibi örnek göstermen çok yanlış veya kaynak göster. Kaynağın yoksa böyle şeyler yazmak gerçekten çok günah.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben kuranı kerimimin mealini çok iyi bilen bir insanım, hadislerede kısmen hakimim. Bu anlattığın olay Kuranı Kerimde yazmıyor. Hadisler de geçiyorsa kaynak göster. Yukarıda Peygamberlerin adını vererek, gerçekmiş gibi örnek göstermen çok yanlış veya kaynak göster. Kaynağın yoksa böyle şeyler yazmak gerçekten çok günah.
Bunu Ömer Döngeloğlu'dan dinlemiştim. Kaynaksız konuşacağını zannetmiyorum. Kuranda veya hadiste geçiyor demedim.
Anlattığım şeyler ve verdiğim misallerle yapmak istediğin yanlış şeyin ne olduğunu anladıysan kafidir. Eğer bunu yapmaktan vaz geçmişsen ne mutlu sana. Bir yerimize bir iğne battığında ne kadar canımız tatlı ki irkiliyoruz ama bir dilsiz hayvana faz ve nötr verirsek onu ne kadar perişan bir hale düşürüp canının yanmasına sebep olursak Allah muhafaza Allah'ın çok çetin imtihanlarıyla karşı karşıya gelebiliriz. Bu bir evlat acısı, bu bir evlatın sağlığıyla, bir sevdiğimizin imtihanıyla olabilir.
Biz bilmeyiz ama Allah çok iyi bilir kardeşim.

Arkadaşlar sakin... barışın!
Tavuğu zaten keseceksin mt8, deneyini kestikten sonra yap. Bıçağı vurduktan sonra tavuk hala çırpınır canlıdır. Neyse benim demem sadece 1 ayağında dene, kabloları mesafeli bağla daha önceki konularda tartışılmıştı kuş, tavuk ayağı, yılan dersi elektrik geçirir mi? Cevap gelmedi. Siz cevplarsanız minnettar olurum. Hatırlarsaız Volta da ilk pil deneylerini kurbağ bacağı ile yapmış. Tabi kasapta yeni kesilmiş tavuk ayağı da bulunabilirse denemek mümkün.
Daha sağlıklı verimli beyin fırtınaları gerçekleştirmek dileklerimle kolay gelsin.

Tabi kasapta yeni kesilmiş tavuk ayağı da bulunabilirse denemek mümkün.
Daha sağlıklı verimli beyin fırtınaları gerçekleştirmek dileklerimle kolay gelsin.

Merhaba, by lent: Benim deneyimin konusu tavuk ayağının elektrik geçirip geçirmediği değil. tuzlu suya bastırılmış bezler ile kabloları bağlarsan illaki geçirir diye tahmin ediyorum. Benim tezim şu; Kaçak akım rölesi (30ma) olan bir evde; bir insan sol eline fazı, sağ eline nötr alsa ve ayağında izoleli terlik olsa bu insan ölürmü ? Diğer yöntem; aynı şekilde ayağında terlik olmasa ve ıslak toprağa bassa ( bu durumda akımın toprağa akması gerekir ve kaçak akım rölesinin kendini açması gerekir ) ölmez mi ? Bu soruyu sordum ve yaşlıuzman arkadaşdan aldığım cevap; ayağından toprağa akım geçmediği için, elektrik nötr e akar ve giren çıkan dengesi bozulmadığı için 16 amperlik sigorta atana kadar akım sürer ve bu kişi ölür. Ayağından akım geçerse, röle kendini açar ve bu kişi az hasarla veya hasarsız kurtulur, şeklindedir. Bende bu arkadaşımın cevabına saygı gösterip, kabul ediyorum. Benim tek derdim uygulamada tavuk üzerinde bunu denemek. Saygılar.

Deney sonuç tahminlerime gelince ; tavuğun ayağının toprağa bastığı deneyde tavuk ölmez, röle açar. Tavuk toprağa basmazsa ölür. İşte tam bu noktada, eğer bu doğruysa, buda kaçak akım rölesinin büyük bir dezavantajı olarak benim litaratürümdeki yerini alır.Çözümü de hemen beynimde hazır; Şayet bu doğruysa tamir yapan insanlara bakır bilezik takılarak, yine bakır kabloyla topraklamaya bağlanmaktır. diye düşünüyorum. Örnek; avize takan birisi veya duvarlardaki buatlarda proplem arayan elektirikçilerin takması gibi...
Şimdi diyeceksiniz ki ne gerek var sigortaları kapatırsın olur biter. Ama öyle değil işte, benim evdeki bağlantı ters bağlanmıştı ve elektrikçe sigortaları kapattığı halde, büyük bir patlamayla kısadevre yaptırdı ve Allahtan vucuduna değmedi.

Son düzenleme:
Konuyu tümden okudum başından beri takip ediyorum. Uygun şartlarda 3-5 aynı sonuç alınır insan tavuk fark etmez. Bu tavuk, sosis, karpuz, turşu salatalığı olur. Vidyp kanallarında örnekleri de mevcut yapmana dahi gerek yok illa farklı olacak diyorsan aynı yollardan geçersin. Sen bi de KAKR koy zemini ıslat. Anma akımı 10A küçümsenecek bir değer değil, turşu ışıldar, karpuz anında patlar vb.

Allah'a çok şükür mesleğimin temel bilgilerini az çok edinmiş bir teknikelemanım. Bizler için bu konuda deney yapmak amerikayı 100.kez keşfetmek gibi bir olay olacaktır. Siz inanmıyorsanız buyrun deneyin ama deney yapacağım diye canice eylemlere de girişmeyin.

evde topraklama var mı yok mu nasıl en pratik anlarım diye forum sitesine giriyorum gelinen noktaya bakın :). ayetler, hadisler, garip deneyler vs.
abi kısaca nasıl tespit ederiz bilgi verir misiniz?

evde topraklama var mı yok mu nasıl en pratik anlarım diye forum sitesine giriyorum gelinen noktaya bakın :). ayetler, hadisler, garip deneyler vs.
abi kısaca nasıl tespit ederiz bilgi verir misiniz?
Evinde topraklama olup olmadığını anlamanın en bilimsel yolu şudur;

1- Evine ilk önce 50 tl değerinde bir kaçak akım rölesi al ( Mümkünse büyük bir mağzadan al, piyasa sahte üründen geçilmiyor)
2- kaçak akım rölesini kendin bile çok rahat bağlarsın, elektrikçiye ihtiyacın yok ( Takma konusuna girmiyorum, konumuzla alakalı değil, sigortaların ve rölenin doğru takılı olduğunu varsayıyorum)
3- Kaçak akım rölesini şimdi bir topraklama için neden alayım sakın deme, hayat kurtarır, elektrikçi bile gözümün önende çok büyük bir hata yaptı.Bu rölenin olduğu ve doğru takıldığı ve testen geçmiş bir rölenin takılı olduğu evde, elektrik çarpmasından herhangi bir canlı ölemez.Başka birşeyden ölebilir :)
4- Şimdi; test çok aşırı basit, yani senin evde topraklama varmı, yokmu hem çok basit, aynı zamanda taktığın röleninde testidir bu. Yani bir taşla iki kuş.
5- Test hazırlığı; Gözlük takılı, Elinde eldiven, ayaklarının altında yalıtım olduğunu varsayıyorum; yoksa deneme, Tüm elektrikli cihazlarını ve bilgisayarını kapat zira birazdan kapanacaklar,
6- Yalıtımlı bir kablo ile ( 30 cm civarı ) Nötr(-), topraklama kablosunun ucuna veya topraklamaya değdir.( Dikkat elin temas etmesin) Eğer Yeni taktığın röle atıp, bütün tesisatın elektriğini keserse; Topraklaman var ve rölen çalışıyor demektir. Röle atmaz, sigortalar atarsa ya yanlış takmışındır, yada topraklaman yok veya topraklama yerine yanlışlıkla nötr bağlanmış olabilir. Test başarısız olursa elektrikçi çağırıp bu sorunu düzelttirmen gerekir ve tekrardan bu anlattığım testi yapman gereklidir.

Not: Bu anlattığım konular hakkında yeteri kadar bilgiye veya donanıma sahip değilsen, denememen gerekir, hayati ve maddi zarar tehlikesi olup, kalıcı hasarlara sebep olabilecek yaralanmalara neden olabilir.Böyle bir durumda yetkili bir tamirciden destek almanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Evinde topraklama olup olmadığını anlamanın en bilimsel yolu şudur;

1- Evine ilk önce 50 tl değerinde bir kaçak akım rölesi al ( Mümkünse büyük bir mağzadan al, piyasa sahte üründen geçilmiyor)
2- kaçak akım rölesini kendin bile çok rahat bağlarsın, elektrikçiye ihtiyacın yok ( Takma konusuna girmiyorum, konumuzla alakalı değil, sigortaların ve rölenin doğru takılı olduğunu varsayıyorum)
3- Kaçak akım rölesini şimdi bir topraklama için neden alayım sakın deme, hayat kurtarır, elektrikçi bile gözümün önende çok büyük bir hata yaptı.Bu rölenin olduğu ve doğru takıldığı ve testen geçmiş bir rölenin takılı olduğu evde, elektrik çarpmasından herhangi bir canlı ölemez.Başka birşeyden ölebilir :)
4- Şimdi; test çok aşırı basit, yani senin evde topraklama varmı, yokmu hem çok basit, aynı zamanda taktığın röleninde testidir bu. Yani bir taşla iki kuş.
5- Test hazırlığı; Gözlük takılı, Elinde eldiven, ayaklarının altında yalıtım olduğunu varsayıyorum; yoksa deneme, Tüm elektrikli cihazlarını ve bilgisayarını kapat zira birazdan kapanacaklar,
6- Yalıtımlı bir kablo ile ( 30 cm civarı ) fazı(+), topraklama kablosunun ucuna değdir.( Dikkat elin temas etmesin) Eğer Yeni taktığın röle atıp, bütün tesisatın elektriğini keserse; Topraklaman var ve rölen çalışıyor demektir. Röle atmaz, sigortalar atarsa ya yanlış takmışındır, yada topraklaman yok veya topraklama yerine yanlışlıkla nötr bağlanmış olabilir. Test başarısız olursa elektrikçi çağırıp bu sorunu düzelttirmen gerekir ve tekrardan bu anlattığım testi yapman gereklidir.

Not: Bu anlattığım konular hakkında yeteri kadar bilgiye veya donanıma sahip değilsen, denememen gerekir, hayati ve maddi zarar tehlikesi olup, kalıcı hasarlara sebep olabilecek yaralanmalara neden olabilir.Böyle bir durumda yetkili bir tamirciden destek almanı tavsiye ederim.
siz bence hic bisey tavsiye etmeyin.!!boyle cevap olurmu arkadasim hic.?hadi kakr yi bagla notr ve toprak iletkenlerini birbirine değdir,role atarsa topraklama var demektir filan deseniz anlicaz.yanlis yonlendirmeyelim insanlari lutfen..en sagliklisi meger ile panonuzdaki iletkenleri olcturmeniz..daha pratik olarak soyle da yapabilirsin;notr ve toprak iletkenlerini olcu aletinin ac volt kademesinde olcun,1- 2 volt deger gorurseniz topraklama var,kisa devre gorurseniz sifirlama var demektir..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri