Ev yapımı hava kompresörü

Kompresörü yapmak zaruret haline geldi. Çünkü ceviz ve kayın ağacını cnc'de keserken ister istemez yanıyor ahşap. Elimdeki tank'a tekrar baktım. Arkada bir de araba tekeri siboplu hava basma yeri bulunuyor. Netten bulduğum bilgilere göre tank 3.5 bar. Dolayısıyla bu tank işimi g

Neyse bir de elimde orta boy, dizime kadar gelen bir yangın tüpü var. 25 bar yazıyor üzerinde. Fakat bu da küçük gibi geldi. Ortalama Ne kadar süre hava vereceğini nasıl hesaplayabilirim.

Bu da olmazsa, ufak gelecekse bir tank satın almam gerekecek. Ama internete böyle ufak kompresor tankı satan bir yer bulamadım. Genelde büyük sanayi tipi kazanlar yapıp satıyorlar, bizimle de uğraşmazlar. İstanbul'da bildiğiniz kompresor tankı satan bir yer var mı?
http://www.hidroforpompa.com/genles...24-lt-10-bar-dikey-genlesme-tanki-hpagt000015
Bu tarz birşeyler düşünebilirsiniz genleşme tanklarının farklı boyut ve basınçta olanları mevcut.

Son düzenleme:
evt abi kendin ayarlayabiliyorsun duracağı basıncı ve devreye gireceği basıncı

aynen, tüpün içine dolan nem sıkışınca aniden boşalan hava ile birlikte gaz olarak çıkıyor olabilir duman ve su gibi çıkan şey budur sanırım
Hava tanklarında dolan nem tankın altında birikir bunun için tahliye vanası koymalısınız ki birikince dışarı atılabilsin.Eczabaşı vitra da çalışırken böyle bir olay başıma geldi.Bir makinenin pistonları sürekli arıza veriyordu mekanikçi arkadaşı çağırdım durumu anlattım sonra birlikte hava tankının yanına gittik fabrikada 5-6 tane hava tankı vardı boyu 2-3 mt.tahliye vanasını açtığı gibi hava yerine tanktan su boşalmaya başladı.Litrelerce su çıktı makinedeki arızada böylelikle gitmişti.

Hava tanklarında dolan nem tankın altında birikir bunun için tahliye vanası koymalısınız ki birikince dışarı atılabilsin.Eczabaşı vitra da çalışırken böyle bir olay başıma geldi.Bir makinenin pistonları sürekli arıza veriyordu mekanikçi arkadaşı çağırdım durumu anlattım sonra birlikte hava tankının yanına gittik fabrikada 5-6 tane hava tankı vardı boyu 2-3 mt.tahliye vanasını açtığı gibi hava yerine tanktan su boşalmaya başladı.Litrelerce su çıktı makinedeki arızada böylelikle gitmişti.
tahliye deliği var ben nemli havanın dışarıya aniden atılıp gaz olmasından bahsettim

Hazır çıkışları olan bir kazan bulamazsam sanırım @asenyurt gibi yapacağım. 300 liralık klasik kompresörlerden alacağım. Motorunu kenara ayırıp elimdeki buzdolabı motorunu bağlayacağım. 350 liraya güvenli bir şekilde çözülmüş olacak. Diğer türlü genleşme tankı alsan kaynakçı bul, yaptır, parçaları bul, git al, gel git derken bu maliyeti aşacak üstüne bir de bir şeye benzemeyecek.

Hava tanklarında dolan nem tankın altında birikir bunun için tahliye vanası koymalısınız ki birikince dışarı atılabilsin
Ayrıca havayı kullanacağınız son noktaya şartlandırıcı koymanız gerekir.Sisteme giden suyu toplar,havanın içine çok az miktarda yağ dozajlaması yapar(pnömatik piston.vs çalışıyorsa)basıncıda regüle eder.
Havayı kesici takımda talaşı uzaklıştırmak için kullanacaksanız kesme sıvısıda koyabilirsiniz yağ yerine ayar vidası ile dozajlamayı ayarlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• sartlandirici.jpg
    sartlandirici.jpg
    14.7 KB · Görüntüleme: 11
Kompresörü yapmak zaruret haline geldi. Çünkü ceviz ve kayın ağacını cnc'de keserken ister istemez yanıyor ahşap. Elimdeki tank'a tekrar baktım. Arkada bir de araba tekeri siboplu hava basma yeri bulunuyor. Netten bulduğum bilgilere göre tank 3.5 bar. Dolayısıyla bu tank işimi göremeyecek gibi..

Neyse bir de elimde orta boy, dizime kadar gelen bir yangın tüpü var. 25 bar yazıyor üzerinde. Fakat bu da küçük gibi geldi. Ortalama Ne kadar süre hava vereceğini nasıl hesaplayabilirim.

Bu da olmazsa, ufak gelecekse bir tank satın almam gerekecek. Ama internete böyle ufak kompresor tankı satan bir yer bulamadım. Genelde büyük sanayi tipi kazanlar yapıp satıyorlar, bizimle de uğraşmazlar. İstanbul'da bildiğiniz kompresor tankı satan bir yer var mı?

O takın içinde diyafram var subap onun içindir. Diyaframın üstünde hava altında su olur. O tank hidrofor tankı işinize yaramaz.

@Yusuf SEYLAN evet öyleymiş. Zaten bar değeri çok düşük. Neyse hurdacıya tekrar uğradım. Kompresörü başka yere kaldırmış. Kazana 200 TL dedi. Hurdacılar bile bizim kurnaz esnaflara dönmüş:) Almadım tabi.

Bilmiyorum kompresörlere bakarken gözüme çarptı paylaşayım dedim

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri