Elektroniğe Sıfırdann Başladım. Yardım ve Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Razavi gibi youtube de ders anlatan bir Turk yok mu? Tavsiye?

Öncelikle Tebrikler kardeşim. Sizin nesilde az bulunan bir farkındalık göstermişsin.

Naçizane tavsiyeme gelince bir işi öğrenmenin en iyi yolu pratiğini yapmaktır.Bu açıdan bakınca kendine (öğrencisin maddi durumunu zorlayabilir ama) bir havya ve multimetre temin etmekle başla.Özellikle ölçeme konusunu (Multimetreden osiloskopa kadar) iyi öğren.

Zamanla devre yapmaya başlarsın.Bir paket sigara parasına (umarım içmiyorsundur) bir dolu elektronik malzeme alıp basit ve orta düzey devre kurabilirsin.Hatta bir süre sonra arkadaş çevrenin ödevlerini işlerini v.s yaparak kendine finans bile sağlaman mümkün.

Okulda fırsatın olursa (hatta fırsatları zorla olması için) projelerde aktif görev al.

Birde elektronikte arıza tespit işini iyi öğren.

ve unutma bu işler süreç işidir.Bir günde bir ayda olmaz her gün üzerine koyarak devam edersen bir kaç sene sonra geldiğin noktaya sen bile şaşırırsın.

Son olarak mühendislik hedefinden vaz geçme.

Yazınız için teşekkür ederim.

Öğrenme konusunda acele etmiyorum zaten önümde uzun bir süreç var, amacım konuyu en doğru şekilde öğrenmek. Çalıştığım için bu işe kazandığım paranın büyük kısmını yatırmaktan çekinmem, sonuçta kendime de yatırım yapmış olacağım. Önerdiğiniz malzemeleri en yakın zamanda temin edeceğim. Arıza tespiti de artık bazı şeyleri bozarak öğrenirim :)

İngilizceni geliştir yeter.
Tüm dünyanın kaynakları önüne serilmiş oluyor.
Stanford gibi üniversitelerin dersleri youtube da yayınlanıyor,
daha iyi kaynak ne isteyebilirsin.
Anadolu lisesi okuduysan,
yabancı kitap okuyup film izlersen 1 sene sürmez ingilizcen tavan yapar.

İngilizce anlamak kelime ve telafuz bilgisi gerektirir. Gramerin zayif olsa bile söyleneni ne demek istendiğini anlarsın. Ancak birde işin teknik terimler kısmı var. Yani film ve romandan ziyade teknik terimleri öğrenmen gerekir. Neticede tercüman olmayacaksın. Dil, bilgiye ulaşmayı sağlayan bir köprüdür.

Şuan hem okuyup hem çalıştığım için İngilizce'ye ağırlık veremiyorum. DGS ile geçiş yaparsam ilk tercihlerimi bölümlerin İngilizce'sinden yana kullanacağım. Grammer ve anlama konusunda çok büyük eksiklerim yok ama daha teknik terimlerin Türkçe'sine bile çok az hakimim. İlk temeli öğreneyim gerisini halledeceğime inanıyorum.

Razavi gibi youtube de ders anlatan bir Turk yok mu? Tavsiye?

İlkönce Razavi'nin verdiği dersler giriş seviyesinde değil.

Öğrencinin temel elektronik kuramı ile ilgili bir iki tane ders aldığı kabul ediliyor. Örneğin Kirchoff kuralları, RLC devre analizini havada yapabilmesi gerekiyor.

53701

Örneğin yukarıdaki devre için çıkış öz direncinin nasıl bulunduğunu öğrencinin anlamış olmasında fayda var.

Dikkat ederseniz Razavi'nin yaptığı iki aşamadan oluşuyor. Hatta bu üçe bile çıkabilir. Nasıl olabileceğini ileride izah ediyorum.

Birinci aşama bir elektronik kitabı yazacaksınız. Yazdığınız kitap, mühendislik öğrencileri, sahadaki mühendisler, akademik çevrelerde çok beğenilecek.

Bu şekilde Türkçe kitap yazan var mı? Varsa da ben bilmiyorum.

İkinci aşama işinize o kadar tabiri caizse adeta aşık olacaksınız ki, o kadar dersin, araştırmanın vs. arasında fırsat bulup yazdığınız kitaplar için dersler hazırlayacaksınız. Sonra bunu da ücretsiz olarak dünya çapında mühendislik öğrencilerinin istifadesine açacaksınız.

Yazının başında belirttiğim bunun da üçüncü aşaması, daha da ilerisi olabilir mi? Evet bence olabilir. Bu dersler için laboratuvar dersleri hazırlarsınız.

Sanayiden yardım alarak öğrencilerin elektronik laboratuvarı adeta ceplerinde taşıyabilecekleri myDAQ benzeri bir cihaz tasarlarsınız.

Sonra bunu öğrencilere çok cüzi maliyetlerle satıp, laboratuvar dersleri ile öğrencilerin mühendisliği yaparak öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

DGS ile geçiş yaparsam ilk tercihlerimi bölümlerin İngilizce'sinden yana kullanacağım.

Benim önerim gene Türkçe bölüm olur. Çünkü dersi anlatanlar genellikle ingilizceyi ana dili gibi konuşamadıkları için anlamak oldukça zor olabilir.

Zaten zor olan mühendislik, matematik derslerinin öğrencinin kendi dilinde verilmesi gerekir.

İlkönce Razavi'nin verdiği dersler giriş seviyesinde değil.

Öğrencinin temel elektronik kuramı ile ilgili bir iki tane ders aldığı kabul ediliyor. Örneğin Kirchoff kuralları, RLC devre analizini havada yapabilmesi gerekiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 53701
Örneğin yukarıdaki devre için çıkış öz direncinin nasıl bulunduğunu öğrencinin anlamış olmasında fayda var.

Dikkat ederseniz Razavi'nin yaptığı iki aşamadan oluşuyor. Hatta bu üçe bile çıkabilir. Nasıl olabileceğini ileride izah ediyorum.

Birinci aşama bir elektronik kitabı yazacaksınız. Yazdığınız kitap, mühendislik öğrencileri, sahadaki mühendisler, akademik çevrelerde çok beğenilecek.

Bu şekilde Türkçe kitap yazan var mı? Varsa da ben bilmiyorum.

İkinci aşama işinize o kadar tabiri caizse adeta aşık olacaksınız ki, o kadar dersin, araştırmanın vs. arasında fırsat bulup yazdığınız kitaplar için dersler hazırlayacaksınız. Sonra bunu da ücretsiz olarak dünya çapında mühendislik öğrencilerinin istifadesine açacaksınız.

Yazının başında belirttiğim bunun da üçüncü aşaması, daha da ilerisi olabilir mi? Evet bence olabilir. Bu dersler için laboratuvar dersleri hazırlarsınız.

Sanayiden yardım alarak öğrencilerin elektronik laboratuvarı adeta ceplerinde taşıyabilecekleri myDAQ benzeri bir cihaz tasarlarsınız.

Sonra bunu öğrencilere çok cüzi maliyetlerle satıp, laboratuvar dersleri ile öğrencilerin mühendisliği yaparak öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Benim önerim gene Türkçe bölüm olur. Çünkü dersi anlatanlar genellikle ingilizceyi ana dili gibi konuşamadıkları için anlamak oldukça zor olabilir.

Zaten zor olan mühendislik, matematik derslerinin öğrencinin kendi dilinde verilmesi gerekir.
Erasmus programına katılmak gibi bir isteğim var. Gelecekte ne olur bilemem ama şuan planlarımın arasında. Hatta İsviçre veya Almanya'ya direk olarak yerleşebilirim. İngilizce diploma almamın daha faydalı olacağını düşünüyorum ama bu önerinizi seneye tercih yapmadan dikkate alacağım.

Ben o ülkelere yerleşebileceğimi pek zannetmiyorum. Aklımı peynir, ekmekle yemedim ;)

Şimdi Cezayirlilere sorsan dünya dili Fransızca'dır diyebilirler. Sömürge eğitimi işte modern köle yapar.

Ben niye gelip bu kadar sene ekmeğini yediğim suyunu içtiğim canım Türkiye dururken elin gavuruna hizmet edeyim.

Elektronik ve yazılım işini iyi öğrenirsen Türkiye'de de iş bulabilirsin. Örneğin ben de C++ biliyorum. Bir kaç sene önce Akınsoft Robotics'e beni yazılım uzmanı olarak işe almışlardı. Hoş hiç çalışmadım. Ama örnek olsun diye verdim.

Ben o ülkelere yerleşebileceğimi pek zannetmiyorum. Aklımı peynir, ekmekle yemedim ;)

Şimdi Cezayirlilere sorsan dünya dili Fransızca'dır diyebilirler. Sömürge eğitimi işte modern köle yapar.

Ben niye gelip bu kadar sene ekmeğini yediğim suyunu içtiğim canım Türkiye dururken elin gavuruna hizmet edeyim.

Elektronik ve yazılım işini iyi öğrenirsen Türkiye'de de iş bulabilirsin. Örneğin ben de C++ biliyorum. Bir kaç sene önce Akınsoft Robotics'e beni yazılım uzmanı olarak işe almışlardı. Hoş hiç çalışmadım. Ama örnek olsun diye verdim.
Benim hedeflerimle Türkiye'deki sistem uyuşmuyor. Tabi ben mezun olana kadar neler değişir bilmiyorum ama kariyer açısından hayalim (eğer yurt dışına yerleşirsem) Türkiye'ye tekrar gelip ihracat yapmak çünkü burada büyümek ciddiden çok zor.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri