elektrikle ilgili birkaç sorum

Aklıma bir anı geldi ;

Endüstri Meslek Lisesindeyken ben 2002 yılıydı hiç unutmam, Kimya dersinde öğretmen civadan bahsediyordu. Bir arkadaşım hocaya sordu :
- Hocam civayı kulağımıza döksek zarımızı deler mi ? içsek midemiz delinirmiş dorumu diye ?
Herkes hocaya baktı bizde merak ettik bu soruların cevaplarını ama beklediğimiz gibi olmadı.

Hoca arkadasın yanına gidip tokatlamaya başladı. Ve ekledi...

- Ben size civayı öğretmeye çalışıyorum, nerelerde kullanıldığını anlatıyorum, sizin civada ilgilendiğiniz kısımlara bak yaa...
dedi....

Ama arkadası bayaa dövdü... :D

Konu ile ne alakası var demeyin, anlayanlar gülümsedi bile :D

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
elektrik çarpılmaları fazı tutmak toprağa değmek bu fantaziler bitmek bilmiyecek bekliyorum altından dişe dokunur bir konu çıkar mı diye orucu bozan şeyler gibi hep tekrar.Mesleğe gönül veren öğrenci arkadaşlar şunu bilin istedim 90 volt 30 mA den sonra hayati tehlike başlar .Zemin ıslaklık durumu çarpılma şiddetini artırır.Hayvanlar için kullanılan çit değerleri 3KV 15mA bir boğanın fena çarpılması demek bir daha o çit kenarına bile yaklaşmıyorlar elektrik kesilse bile

50 v tan sonra tehlike baslamiyor muydu ben mi yanlis hatirliyorum.
Hey gidi gunler heyyy...
ELEKTRİK İŞLERİNDE İSG KONU ÖZETİ
Küçük gerilim: Anma gerilimi 50 V altında olan gerilimdir.
Tehlikeli Gerilim: Doğru akımda 50, alternatif akımda 120 V üzerinde olan gerilimdir.
Alçak Gerilim: 1000 V ve altında olan gerilim
Yüksek Gerilim: 1000 V üzerinde olan gerilim.
Kaynak: https://isgdosya.com/elektrik-islerinde-isg-konu-ozeti/
İsg ci arkadaşlara öğretilen limitler :).

İnsan vücudu toplam direnci 2500 ohm alınıp, insan için tehlikesiz akım 20 mA alınırsa 50 voltluk bir temas gerilimi sınır değer olarak kabul edilebilir. Bu nedenle 50 voltun üzerindeki Şebeke (50 Hz) gerilimi tehlikeli gerilim olarak kabul edilir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri