elektrik tesisatı hakkında

arkadaşlar benim değişik bir sıkıntım var küçük tuvalet lambasına giden nötr ve faz değerlerini ölçtüğümde nötürü bu arada kablonun gittiği ilk buattan iptal ettim anahtarı açtığımda tuvaletteki faz nötür arası 170-180 volt değerinde birşey çıkıyor tuvaletteki musluğu nötür alıp ölçtüğümde biri 221 volt diğeri 50 volt çıkıyor kotrol kaleminde de biri baya parlak yanıyor diğeri daha az yanıyor kablo duvar içinden geçiyor ve bir yerde başka bir bağlantısı yok kısa devre var desem diğer nötr kablosu da 221 volt olması gerekmezmi acaba notr kablosuda faz kablosuda bir yerde duvaramı temas ediyor yorumlarınızı bekliyorum. İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Faz nÖtr Al götür. Nereye götürürsen götür. Herşeyi çalıştırır. Ama nötürü unutursan hiç birşeyi çalıştirmaz. Nötr Hatti ya bağlanmamiştir yada kopuktur. Veyada nört hattınada faz verilmiş olabilir.
Dikkatli birşekilde kontrol ediniz.

Nötr iptal edersen öyle bir sonuç çıkar tabi ki...Nötr iptalse faz dönüşünü yapamaz nötrde de kontrol kalemi yanar.
Sizin dediğimiz gibi olsi için devrede dönüşü yapacak bir lamba takılı olması gerekmiyormu. Havadan elektriğin geçmesi imkânsız bağlantısı kopuk notre devrede sadece kablo uçları var lamba takılı değil.

Faz nÖtr Al götür. Nereye götürürsen götür. Herşeyi çalıştırır. Ama nötürü unutursan hiç birşeyi çalıştirmaz. Nötr Hatti ya bağlanmamiştir yada kopuktur. Veyada nört hattınada faz verilmiş olabilir.
Dikkatli birşekilde kontrol ediniz.
Benim kafami karıştıran bağlantısını kestigim noturun anahtarı açtığında neden 50 volt değerle yüklendiği nrmalde hic tepki olusmamasi gerekmezmi devrede faz dönüşü yapacak lamba falan yok. Fazda zaten 221 volt normal değer.

Sizin dediğimiz gibi olsi için devrede dönüşü yapacak bir lamba takılı olması gerekmiyormu. Havadan elektriğin geçmesi imkânsız bağlantısı kopuk notre devrede sadece kablo uçları var lamba takılı değil.
Eğer yan yana giden iki kablonun biri boşta ise boş kabloda elektrik varmış gibi kontrol kalemi yanar.Çünkü elektriğin manyetik gücü vardır ve bu manyetik güç uçları boşta olan kabloda Elektriklenme oluşturur fakat tehlikeli değildir(Yüksek voltajlar hariç)Ama bu işi bir elektrikçiye yaptırman daha doğru çünkü 220 volt değip geçme insanı öldürebilir!Unutmayalım ki biz bu mesleği öğrenebilmek için yıllarca okul okuyoruz ve bundan sonra yıllarca çıraklık yapıyoruz ama yinede tam anlamıyla usta olduk diyemiyoruz!Çünkü sürekli yeni teknolojiler ve ürünler çıkıyor.

Eğer yan yana giden iki kablonun biri boşta ise boş kabloda elektrik varmış gibi kontrol kalemi yanar.Çünkü elektriğin manyetik gücü vardır ve bu manyetik güç uçları boşta olan kabloda elektriklenme oluşturur fakat tehlikeli değildir(Yüksek voltajlar hariç)Ama bu işi bir elektrikçiye yaptırman daha doğru çünkü 220 volt değip geçme insanı öldürebilir!Unutmayalım ki biz bu mesleği öğrenebilmek için yıllarca okul okuyoruz ve bundan sonra yıllarca çıraklık yapıyoruz ama yinede tam anlamıyla usta olduk diyemiyoruz!Çünkü sürekli yeni teknolojiler ve ürünler çıkıyor.
Bilgilendirdigin için çok tesekkur ederim. Bu işlerden biraz anlıyorum sigorta buatini ben düzenledim. Notur ve topraklamalara bara taktim ve buatlara klemensle sağlamlaştırdım ama bu manyetik alan aklıma gelmemişti tabi önce sizden fikir alıp yapamadığı isleri de elektirikciye yaptirmamazlik yapmıyorum. Hayırlı forumlar dilerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri