elektrik kontrolörlüğü

tototaner

Üye
slm arakadaşlar bu sene telekomda göreve başladım.yeni olmama ve hiç iş tecrübem olmamasına rağmen yeni yapılan bir telekom binasının elektrik kontrolörlüğüne verdiler.bana yardımcı olabilecek bir mühendiste yok.yani iş başa kaldı nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum ilke olarak bütüm projeleri aldım evde inceliyorum.bu işin incelikleri dikkat etmem gereken yerleri can alıcı yerleri nelerdir.malum mütaitler çakal bende şimdilik bir kuzu gibi hissediyorum kendimi işin sorumluluğu da ciddi bildiğiniz gibi bana yardımcı olabilecek fikirler bekliyorum yardım ederseniz sevinirim meslektaşınız olarak ???

hayırlı uğurlu olsun meslektaşım.kontrolünü yaptığınız işi biraz tanımlarsan daha çok yardımcı olurum. sizin yapmanız öncelikle projeyle beraber yapılan işin teknik şartnamesi ve mahal listesine göz atın. yapılacak işlerin yapım usülü teknik şartnamesinde belirtilmiştir. mütahhit vs şartnameyi okumaz. bu konuda tüm ağırlığı kaldırmak zorundasınız. alınacak malzemelerin monte edilmeden önce tek tek kontrol edebilirsiniz.malzemelerin tse iso9001 gibi standartlara uygun olması gerekir. ucuz adi malzemeleri kullandırma kullanmışlarsa söktür. mütahhit işte bu gibi durumlarda her türlü bahaneyi bulur ancak geçici kabul ve hak ediş sende bitiyor. o yüzden standartlara uygun olmayan malzemeleri hiç bir şekilde kullandırmamalısın. bunun haricinde kullanılacak malzemelerin projedeki ve metraj listesindeki değerlerle özdeş olmasına dikkat etmende yarar var.

saol kardeşim tarısı işe henüz başlamayan tüm meslektaşlarımın başına aslında iş şöyle yeni bir telekom binası yapılıyo henüz katlar atılıyo sadece kabloların geçeceği borular döşenecek ama bilirsin proje kapsamlı yüksek gerilim tesisatı,aydınlatma aydınlatma,yıldırım ve topraklama,yangın data telefon tv tesisatı kısmından oluşuyor.işin kötüsü yeni olduğum herhalimden belli oluyo avantajım şu müdür mütaitten yana sıkıntı yok diyo her konuda gövenebilirsin dedi ama sazan olmak istemiyorum.çünkü elektrik tesisatını yapan ustalar çakal biraz her aşamasında yanında mı durmam lazım mı yoksa ara ara gidip herşey olması gereken gibi diye Bakım yada EMO yada başka tanışlardan da yardım alıyımmı mesela taüt firmaları gibi

sık sık ustaların yanında durman hoş olmaz. arada bir gider görürsün. biz belediye olarak kontrole inşaat mühendisi mimar vs toplu halde gideriz. emodan yardım istesen bir mühendis gönüllü olabilir. ama ne kadar yardımcı olur orası bilinmez. senin güveneceğin birşey varsa oda proje şartname ve mahal listesidir. yukarıdada yazdığım gibi yapılan işin şartname ve projeye uygunluğunu kontrol edersen sorun olmaz.
temel topraklaması
katlara elektrik boruları döşenmesi
sıva altı tesisatı için duvar kırımı kasa buat montajı
kablo çekimi
anahtar ve armatür montajı

genel anlamda bu evrelerde kontrol edebilirsin. özellikle temel topraklaması kablo çekimi ve armatör montajında çok dikkatli olman gerekiyor. mutahhit genelde bu evrelerde malzemeyi çalar :) aklına takılan birşeyler olursa yazarsın yardımcı olurum.

kardeşim saol senin gibi tecrübeli arkadaşlarım sayesinde inşallah bu işi sağ salim atlatacağım benim için de ii bir tecrübe olacak saol varol sık sık başını ağrıtırım kardeş umarım sıkmam seni verdiğin bilgiler benim için kıymetli kulağıma küpe olacak şimdilik hoşçakal

sn tototaner;
yaklaşık 2 yıldır müşavir firmada kontrol mühendisliği yapmaktayım.bende işe ilk başladığımda senin gibiydim. sana verebileceğim naçizane tavsiyelerim şunlardır;
1. ustaların başında sürekli durmana gerek yok ama en az haftada bir kez onları kontrol et
2. eğer sana bir soru sorarlarsa hemen cevap verme, proje ve şözleşmeyi kontrol ederek sorunu çöz.
3.boş vakitlerinde sözleşmeyi ve projeyi incele çünkü imalatlar hakkında her şey orda yazılı
4.çok konuşma :)
belli başlı önerilerim bunlar olup proje ve sözleşmeyi bildikten sonra çok sıkıntı çekmeyeceğini düşünüyorum
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri