Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi? Yoksa Makine Mühendisliği mi?

Elektrik elektronik mühendisiyim Bakım şefi olarak çalışıyorum. Hem elektrik hemde mekanik bakım sorumlusuyum. Mekanik; elektrik kadar ayrıntılı değil bence, elektrik yada elektronik ağırlıklı uzmanlaşan mühendis makine mühendisi kadar olmasa da işlerin yürümesini sağlayabilir. Makina mühendisinin elektrik yada elektronik işlerini yürütebilirmi? bence zor

Elektrik elektronik mühendisiyim Bakım şefi olarak çalışıyorum. Hem elektrik hemde mekanik bakım sorumlusuyum. Mekanik; elektrik kadar ayrıntılı değil bence, elektrik yada elektronik ağırlıklı uzmanlaşan mühendis makine mühendisi kadar olmasa da işlerin yürümesini sağlayabilir. Makina mühendisinin elektrik yada elektronik işlerini yürütebilirmi? bence zor
en baba mühendisliği bi kalemde sildin ya tebrikler :D

sırf makiadan türeme bir sürü mühendisik var. uzay, havacılık uzay, uçak, imalat, üretim, nanoteknoloji, enerji sistemleri, otomativ, malzeme ve metalurji.... mekanik ayrıntılı demeyen kumdan kale yapsın

Günlük hayatına bakarsan herşeyin daha küçülerek ve akılı denilen elektronik cihazlara dönüştüğünü göreceksin.Bu yüzden insanlık elektrik enerjisi ve elektroniğe yönelmekte olduğunu hatırlatmak isterim.
ya kardeşim kimseye anlatamıyoruz ikisi temel mühendisliklerdir uçağı, arabayı sadece elektronikciler mi yapıyor lütfen düşünerek yorum girin

Ben elektrik ve elektronikten ayrıntılı değil dedim. karşılaştırdım. O kadar ayrıntılı ki bu saydığın mühendisliklerin hepsinde elektrik elektronik var. :)
Sonra baba mühendisler yanlış anlayıp canları sıkılmasın:D

Ben elektrik ve elektronikten ayrıntılı değil dedim. karşılaştırdım. O kadar ayrıntılı ki bu saydığın mühendisliklerin hepsinde elektrik elektronik var. :)
Sonra baba mühendisler yanlış anlayıp canları sıkılmasın:D

o mühendisliklerin hepsi direk makinanın alt dalı ;) pikaçu yetiştirme üniversitesinden mezun adamlar bura da ahkam kesiyor ya en çok ona sinir oluyorum

Fabrikaların çogun da bakım mühendisi elektrik mühendisidir. ayrıca müdürü de elektrik mühendisidir. Genel oluşan kanaat elektrik mühendisi makina mühendisinin yaptığını yapar fakat makina muhendisi elektrik mühendisinin yaptığını yapamaz.Bende bir elektrik mühendisi olarak yüzde yüz katılıyorum.Tabi bakım alanında çalışacaksanız.

Makina üreticilerinin çoğunda iki mühendislik dalıda önemlidir.

evet merhabalar öncelikle bu ilk senem.aklımda bu 2 meslek var ama tercih sıralamamda hangsinin üstte bulunacağına karar veremedim . mesleki yatkınlık olarak 2sine uyum sağlayabileceğimi severek yapabileceğimi düşünüyorum.benim sizden ricam bu 2mesleği gelecek+para+çalışma koşulları+meslekte ilerleme durumu...vs konularda karşılaştırmak olacak..şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler...

Hangi bölümü seçtiğini ve nedenini merak ediyorum doğrusu...

ilgi alanın bu iki mesleğede giriyorsa, tercihin makine olmalıdır bence. mekanik mantığın yanı sıra, elektrik de öğreniyorsun çünkü. sonuçta bu aletler suyla çalışmıyor. ben makine okuyorum.her üniversite aynı mı bilmem fakat benim üniversitemde temel elektrik, temel elektronik, bilgisayar programlama gibi dersler de gösteriliyor.
yani şunu demek istiyorum. eğer hayal gücünle hareket ediyorsan, iron man i izleyip, ben de robotlar yapmak istiyorum diyorsan makine mühendisliği seçmelisin derim. çünkü ben de bu düşünceyle tercih ettim bölümümü

Makinacı genellikle gözle görüken sorunları, fakat ceryancı (elektrik,elektronik,mekatronikçi ve bunların kompozisyonu) hem gözle görülmeyen hemde ancak zihinsel analiz sonucu yaratıcı ve sorun çözen bir konumdadır.Çünkü makinacı dizayn ettiği dişlinin kırıldığını görür ve dizaynını malzeme vs gibi değişikliklerle telafi ederken, ceryancı yapmak istediği olay gerçekleşmediği zaman bunu zihninde analiz etmek zorundadır.Ama herkişi kendi işini yaparsa rekabet vb.şeylere gerek kalmaz sulh içinde yaşanır derken yaşadıklarım insanın nefsine yenildiğini bana gösterdi.Ben %90 olasılıkla mekanikçiye nokta atışı ile arızanın burda olduğunu ispat ettikten sonta o arızalı kısım bakıma alınmış ve arızanın orada olduğu görülmüştür.(makinacının tembelliği değil,belki arıza başka nedenledir ümidi:()

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,013
Son üye
portakalasdas

Yeni konular

Geri