Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Seçme

Sn. beyzade88,

Karamsar olmayınız. Ben de Elektronik ve Haberleşme mezunuyum daha doğrusu aldığım eğitim onun üzerineydi. Biz ülke olarak bir yerlere gelmek istiyorsak bu alanın da gelişmesi gereklidir. Siz de benim yaptığım gibi bilgilerinizi güncel tutmaya çalışmalısınız. Ama 5 sene ama 7 sene belki o kadar bile geçmez bizim de alanımız gelişecektir. Hangi şehirde ikamet ediyorsunuz bilmiyorum şu an "Haberleşme"nin merkezi Ankara'dır. Eğer Ankara'da iseniz, şanslısınız. Ben Bursa'dayım ve burada bırakın "Haberleşme"yi elektronik adına bile çok kısıtlı bir çalışma mevcut.

Bilgilerinizi kaybetmeyip güncel tutmayı da programlar (En iyi örnek MATLAB)kullanarak veya internet sitelerini takip ederek yapabilirsiniz. Eğer sormak istedikleriniz var ise bu konuda pm atarsanız ben elimden geldiği kadar sizi yönlendiririm.

Saygılar

Merhaba,

Ben de elektronik mezunuyum, imza yetkim yok. Bizde son sene seçim yapılıyordu, ben de kontol ssitemlerini seçtim, yanında tıp elektroniğini de mecburen verdiler.

Mezun olduktan sonra idealim elektronik üzerine çalışmaktı. Olmadı.

Kontrolcü olduk, bari PLC otomasyonu ile uğraşalım dedik, zor oldu. Çünkü otomasyon deyince elektrik ile ilgili temel bilgilere ihtiyaç var, ben de o da yoktu. Ömrümde kontaktör bile görmemiştim. Bir de Türkiye de iş güvenliği konusuna yatırım yapılmadığını da görünce iyice korktum açıkçası, o stres beni çok yordu. Freni patlak arabayla yolculuk yapmak gibi bir şey, sorumluluğu çok fazla.

Elektrik yok, imza yetkisi yok, elektronik yok, PLC otomasyonu yok, en son çare bari PC programlayayım dedim. Ama PC programlama üzerine de hiç bir eğitim yoktu. Mecburen bilgisayar kitabı alıp kurcalaya kurcalaya bir şeyler öğrenmeye çalıştım, eski otomasyon bilgimle de birleştirdim.

Şimdi PC - PLC tabanlı endüstriyel sistemlerde PC programları yazıyorum. Scada değil, bir nevi terzi usulü uygulamalar.

Okulda elektronik adına öğrendiklerimin bir çoğunu unuttum. Kendimi yetiştirmek için ekstra gösterdiğim çabalarla öğrendiklerimi bile unuttum.

Türkiye de iş yapacaksanız, elektrik seçmek daha mantıklı.

Yurt dışına gidecekseniz ve illa elektronik diyorsanız, görebildiğim en kıymetli iş ilanları DSP üzerine. (İngiltere için yıllık 45 000 - 50 000 pound) Otomasyoncular için ilanlar yıllık 35 000 pound civarında veriyorlar.

Steve Jobs haklı galiba, heralde boşuna okuduk.
http://www.leothemaster.net/steve-jobs-universite-konusmasi-ac-kal-budala-kal-t-3800.html

slm arkadaşlar
bence yanlışsınız plc bölümünde her zaman için işini iyi bilen insanlara ihtiyaç var bu ülkede ve tabi ki sadece okul bilgilerine degil de kendini her zaman geliş tiren ve yenileyen kişilere ama ilk şart ingilizcenizin çok iyi olması gerekiyor ikinci si ise artık elektrik ve elektronik bir birine girdi hatta ve hatta pnömatik ve hidrolik bunları da çok iyi bilmeniz gereyor bir de
üniversiteye başlamadan önce çok iyi bir araştırma ve ona göre bölüm seçmelisinizplc bence insanı hiç bir zaman maddi yokluk çektirmez ama çaresizlik içinde çare arayan .nsana

olayı sadece il bazında düşünmemek gerekiyor memletinizde yoksa gelin istanbula kendinize güveniyorsanız ve ben bu işi yaparım diyorsanız aylık kafadan 5000 ytl minimum kaznırsınız

Sn ozanbaba ;

bence mutlaka imza yetkisi için yüksek gerilim ve enerji iletim derslerini al bende senin gibi son sınıftayken almamıstım fakat okulumu uzattğım için daha sonra aldım ve bunun faydasını iş hayatına geçince gördüm. Yaptığın projelerde kontrol ve otomasyonu sahada öğrenebiyorsun özellikle AVM ve hipermarket projelerinde programlama olmasa dahi otomasyon nokta listelerini , saha ekipmanlarını DDC panellerini v.s karsılasıyorsun istemesen bile bunlar hakkında bilgi sahibi oluyorsun. elektrik müh. ülkemizin bulunduğu şartlar göz önüne ( ekonomik olarak ) alırsak bitmeyecek bi meslek elektronik piyasasının gelişmesi ise bence ülkenin ekonomik refahına bağlıdır diye düsünüyorum. ama sunu da eklemeden eçmeyeyim elektriksin elektronik olmaz.
saygılarımla

arkadaşlar,mezun olduktan sonra imza yetkisi almak için eksik dersi olanlar(imza yetkisi için gerkeli olan dersleri okuduğu zman almayanlar)ne yapmalı? mühendislik odaları bu dersleri veriyorlarmı imza yetkisi almak isteyenlere? belki bu konu hakkında başka bi başlık vardır ama cevabı bilenler yardımcı olursa sevinirim

arkadaşlar,mezun olduktan sonra imza yetkisi almak için eksik dersi olanlar(imza yetkisi için gerkeli olan dersleri okuduğu zman almayanlar)ne yapmalı? mühendislik odaları bu dersleri veriyorlarmı imza yetkisi almak isteyenlere? belki bu konu hakkında başka bi başlık vardır ama cevabı bilenler yardımcı olursa sevinirim

birde arkadaşlar bu dersler tam olarak hangi derslerdir ve derslerin içeriği tam olarak nedir?

Elektrik makineleri, yüksek gerilim tekniği ve tesis derslerinin alınması gerekiyor.EMO - SMM Linkten de inceleyebilirsiniz. İmza yetkisi için Çukurova ve Fırat Üniversiteleri 15 Haziran 2009 tarihinden sonra başlamak üzere yüksek gerilim tekniği ile tesis kursu veriyor. Bende elektrik elektronik mühendisliği dördüncü sınıfım ve başımda bu ders seçimi derdi var. Mikroişlemci, güç elektroniği, sayısal işaret işleme ve dijital kontrol derslerini almak istiyorum aslında ama şu imza yetkisi olayı yok mu. Bir de bazı dersleri ingilizce aldığım için çakışma durumu oluyor. Bir de teknik seçmeli olduğundan ikinci öğretimle alınmıyo. Kursların peşine düştüm ben de. Hem istediğimi hem de imza yetkimi vakit kaybetmeden alacağım inşallah. 5 bilinmeyenli denklem çöz çözebilirsen. Matlab bunu yapıyor mu bir bakalım :)

Elektrik makineleri, yüksek gerilim tekniği ve tesis derslerinin alınması gerekiyor.EMO - SMM Linkten de inceleyebilirsiniz. İmza yetkisi için Çukurova ve Fırat Üniversiteleri 15 Haziran 2009 tarihinden sonra başlamak üzere yüksek gerilim tekniği ile tesis kursu veriyor. Bende elektrik elektronik mühendisliği dördüncü sınıfım ve başımda bu ders seçimi derdi var. Mikroişlemci, güç elektroniği, sayısal işaret işleme ve dijital kontrol derslerini almak istiyorum aslında ama şu imza yetkisi olayı yok mu. Bir de bazı dersleri ingilizce aldığım için çakışma durumu oluyor. Bir de teknik seçmeli olduğundan ikinci öğretimle alınmıyo. Kursların peşine düştüm ben de. Hem istediğimi hem de imza yetkimi vakit kaybetmeden alacağım inşallah. 5 bilinmeyenli denklem çöz çözebilirsen. Matlab bunu yapıyor mu bir bakalım :)
teşekkürler bilgin için.mühendisler odasının açacağı kursları takip etmeliyim ben heralde,istanbuldayım ve Çukurova - Fırat üniversitelerinin kurslarına katılamam. ama matlab herşeyi çözer:)) ;)

İnönü Üniv. Elektrik Elektronik Müh. 4 sınıf öğrencisiyim.Bu yıl ben de opsiyon seçmek zorundayım.İmza yetkisi bakımından Enerji almalıyım.Fakat ileriki dönemler için diğer opsiyonların geleceği ne olur?(Kontrol,Elektronik-haberleşme gibi)

Okulumdan Enerji ile mezun olsam başka üniversitelerden başka opsiyon hakları alabilir miyim?

Bir de bu opsiyonların resmi olarak çok büyük anlamları var mı?

Şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri