El kurutma cihazı kart arızası

Neden cikis transistorunu degistirmiyorsun. Saglam oldugunu dusunmuyorum.
Cikis transistorunu sokup onun base ucuna gelen uctaki 10k yi sokup 1k lik bir direnc ile iki yonlu test edebilirsin. Elini yaklastirinca led yanacakmi. Eger yaniyorsa kesin cikis transistoru bozuktur.
Hocam 10 kohm söküp 1 kohm direnç taktım ama led yanmadı.

1k direnç çıkışına ledi transistor gibi bağlıycaz. pnp olduğunu düşünürsek ledin katot ucunu dirence ledin anot ucunu +12 olan herhangi bir uca bağlayarak deneyelim. yada ölçü aleti ile o direncin bağlı olduğu entegre bacağını ölçelim. avo metrenin siyah ucu - de dursun + ucu ise entegre çıkışında olsun algılama olduğunda -12v görünmeli.

1k direnç çıkışına ledi transistor gibi bağlıycaz. pnp olduğunu düşünürsek ledin katot ucunu dirence ledin anot ucunu +12 olan herhangi bir uca bağlayarak deneyelim. yada ölçü aleti ile o direncin bağlı olduğu entegre bacağını ölçelim. avo metrenin siyah ucu - de dursun + ucu ise entegre çıkışında olsun algılama olduğunda -12v görünmeli.
Hocam direncin bulunduğu bacak ile entegrenin 1 nolu bacağını ölçtüm. 1 Nolu bacan gnd zaten. 12 V var.

Son düzenleme:
Hocam direncin bulunduğu bacak ile entegrenin 1 nolu bacağını ölçtüm. 1 Nolu bacan gnd zaten. 12 V var.

12v süreklimi var? hareket olunca 0 olması lazım söylediğin gibi pnp transistor ise

12v süreklimi var? hareket olunca 0 olması lazım söylediğin gibi pnp transistor ise
Hocam devamlı 12 V var. El salladığımızda yine 12 V var.
Hocam ben PNP dememde ki sebep dosyasına baktım ondan dedim. Yoksa sizinle zıtlaşma anlamında değil. Yanlış anlamayın sakın.
Sonuç ne Hocam?

yok yanlış anlamadım zaten sadece iki ihtimalde göz önünde bulundurmak gerekiyor. sürekli 12v varsa neden çalışmadığı belli oldu. 12v olduğunda pnp yalıtımda ve röle çekmiyor. bir test daha yapalım üzerindeki 10k lık direnci yeniden takalım sadece entegre tarafından ayıralım. ayrdığımız ucu gnd ye çekelim bakalım transistor tetiklenip röleyi çekecekmi. (geriye doğru gidiyoruz arızayı bulmak için)

Hocam direncin entegreye giden ucunu entegrenin 1 nolu ucuna ince bir kabloyla kısa devre edeceğim Hocam. Doğru mu?

kısa devre etmene gerek yok telin ucu elinde dursun. 7 numaralı uca değdirdiğinde röle çekmeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,275
Son üye
mustafa0638

Yeni konular

Geri