Doğalgaz Borusunda Elektrik...

İlk fırsatta deneyeceğim, ama bir sıkıntı çikar mi acaba, sonuçta gaz borusu

Saygilar...

İzolasyonu iyi yaparsanız sorun çıkmaz. Söktkten sonra varsa contasını yenilemeniz yada sıvı conta kullanmanız hiç bulamadınız teflon bantla sarmanız faydanıza olacaktır. Zira düşünüldüğü gibi boru içerisindeki gaz, daire içerisinde yüksek basınçlı değildir.
Bu arada eğer yoksa kombinin bulunduğu odaya da gaz sensörü sensör temin etmenizde fayda var.

Kombi fişini prize ters bağlamakmı...Alternatif akımla çalışan bir cihaz..
@ademcelik 'in değinmek istediği nokta farklı, mesele AC/DC değil. Özellikle elektrikli ısıtıcı rezistanslarında vuku bulan bir hadisedir. Eğer cihaz üzerinde küçük bir kaçak var ise fazın geldiği yönde kaçak-faz arası kısa ise direnç yükü artacak ve en hassas yerden patlak verecektir. İyi ihtimalle siğorta atması, kötü ihtimalle gövdeye vermesi vb. gibi.
Fişin yön değiştirilmesi bu aralığı uzatarak direnç yükünü azaltacaktır. Bu sebepten bu tarz durumlarda yön değişimi bir çeşit arıza tespit methodudur.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba ,

Elektrikli çakmaklı fırın veya ocak gibi cihazın varsa .

Sorun yer tesbiti :
Fırın ocak enerjisiz kesik kombi enerjili test
Fırın ocak enerjili kombi enerjisiz kesik test
Fırın ocak enerjisiz kesik kombi enerjisiz kesik test

Bilğilendirilme : Doğal flexleri eski tip ise yenileyin !!!

Kolay Gelsin .

Merhabalar ustam, dediklerinizin hepsini yaptım, sonuç aynı, lakin akım voltajı 2,5 voltdan 1,9 volta düştü saygılar...

İzolasyonu iyi yaparsanız sorun çıkmaz. Söktkten sonra varsa contasını yenilemeniz yada sıvı conta kullanmanız hiç bulamadınız teflon bantla sarmanız faydanıza olacaktır. Zira düşünüldüğü gibi boru içerisindeki gaz, daire içerisinde yüksek basınçlı değildir.
Bu arada eğer yoksa kombinin bulunduğu odaya da gaz sensörü sensör temin etmenizde fayda var.

@ademcelik 'in değinmek istediği nokta farklı, mesele AC/DC değil. Özellikle elektrikli ısıtıcı rezistanslarında vuku bulan bir hadisedir. Eğer cihaz üzerinde küçük bir kaçak var ise fazın geldiği yönde kaçak-faz arası kısa ise direnç yükü artacak ve en hassas yerden patlak verecektir. İyi ihtimalle siğorta atması, kötü ihtimalle gövdeye vermesi vb. gibi.
Fişin yön değiştirilmesi bu aralığı uzatarak direnç yükünü azaltacaktır. Bu sebepten bu tarz durumlarda yön değişimi bir çeşit arıza tespit methodudur.

Kombinin elektrikle ilişkisini kesip ölçtüm yine aynı sonucu aldım, sadece voltaj 2,5 tan 1,9 a indi saygılar, flexi yide tesisatcima sokturup baktim yine ayni sonuç... Bu arada kombim balkonda, teşekkür ederim ustam...

Doğalgaz boruları bina girişinde temel topraklama ile irtibatlanır. Dolayısıyla bina içerisindeki toprak ile boru arasında buzzer ötmesi normal. Ancak nötr ile boru arasında buzzer ötüyor ise muhtemelen ana panoda veya sizin kutuda sıfırlama yapmışlar demektir. Bunun ötmemesi gerekiyor. Sıfırlama yapıldığında sizi besleyen OG trafosunun yıldız noktasındaki toprakla kendinizi irtibatlandırıyor anlamına gelecektir..

Öncelikle kaçak akım rölenizi takın bu sizin ve aileniz için hayati önem taşıyor.

Normalde Boru ile nötr arasında topraklamanızın durumuna göre bir gerilim oluşması normaldir. Topraklama direnciniz ne kadar düşük, nötr'deki gerilim düşüm ne kadar az ise ise o kadar daha düşük bir gerilim görebilirsiniz.

Merhabalar ustam, öncelikle kaçak akım rolesini az önce taktım, hethangi bir atma felan olmadı, test ettim çalisiyor, toprakla nötr arasina tel soktum kacak akim atti hemen... Bu sıfırlama olayını hiç anlamadım, sıfırlamayı iptal edebilir miyiz? Ve borudaki bu akım normal mi onuda pek anlamadım, saygılar...

bir kazık çakarak doğalgaz topraklamasını yenileyebilirsin. bir de temasın nereden kaynaklandığını bulmak lazım.
Ah işte ustam onu bir bulabilsem, bugün bir elektrikçi getirdim eve bu iş beni aşar abi bişey anlamadım dedi

Saygılar...

Merhabalar ustam, öncelikle kaçak akım rolesini az önce taktım, hethangi bir atma felan olmadı, test ettim çalisiyor, toprakla nötr arasina tel soktum kacak akim atti hemen... Bu sıfırlama olayını hiç anlamadım, sıfırlamayı iptal edebilir miyiz? Ve borudaki bu akım normal mi onuda pek anlamadım, saygılar...

Merak ettim ölçtüm bende. Doğalgaz borusu ile nötr arasında 3V'a yakın değer var. Bu normal zira boru toprakla irtibatlı yani prizde de nötr toprak arasını ölçtüğünüz zaman aynı değeri alıyorsunuz. Bizim ofisimiz 6.kat dolayısıyla sizde tahminen aynı yüksekliktesiniz.

Nötr ile Toprak arasında kombi fişi çekik durumda iken süreklilik var ise,bu durumda tesisatta bir noktada nötr ile toprak temas ediyordur. Kaçak akım taktıktan sonra atmadıysa sizde değil bu bağlantı.

Ancak oluşan bu gerilim kombinin sağlıklı çalışmasına engel değil. Dolayısıyla kombinin kendisinde problem olma ihtimali daha yüksek.

Bu voltaj normal 3 volt 5 volt olmasi normaldir. Ben bariz hissedilir voltaj var zannetmistim. Bizim evimizdeki notr hatti trafonun yildiz noktasidir. Ayrica 3 faz esit dagitilmaz ise yildiz noktasinin yani notrun topraga gore potansiyelinin yukselmesi kacinilmazdir. Bu olayin bir tabiri vardi simdi hatırlayamadım.

Merak ettim ölçtüm bende. Doğalgaz borusu ile nötr arasında 3V'a yakın değer var. Bu normal zira boru toprakla irtibatlı yani prizde de nötr toprak arasını ölçtüğünüz zaman aynı değeri alıyorsunuz. Bizim ofisimiz 6.kat dolayısıyla sizde tahminen aynı yüksekliktesiniz.

Nötr ile Toprak arasında kombi fişi çekik durumda iken süreklilik var ise,bu durumda tesisatta bir noktada nötr ile toprak temas ediyordur. Kaçak akım taktıktan sonra atmadıysa sizde değil bu bağlantı.

Ancak oluşan bu gerilim kombinin sağlıklı çalışmasına engel değil. Dolayısıyla kombinin kendisinde problem olma ihtimali daha yüksek.

Servise tekrar arıza kaydı bıraktım ustam, sizin dediklerinizi aynen söyleyeceğim yarın, benim ev 4. katta, çok teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Bu voltaj normal 3 volt 5 volt olmasi normaldir. Ben bariz hissedilir voltaj var zannetmistim. Bizim evimizdeki notr hatti trafonun yildiz noktasidir. Ayrica 3 faz esit dagitilmaz ise yildiz noktasinin yani notrun topraga gore potansiyelinin yukselmesi kacinilmazdir. Bu olayin bir tabiri vardi simdi hatırlayamadım.

Teşekkür ederim ustam, bakalım servis yarın ne diyecek, sanırım arızayı bulamadılar böyle bir şey uydurdular, saygılar...

Kombinin elektrikle ilişkisini kesip ölçtüm yine aynı sonucu aldım, sadece voltaj 2,5 tan 1,9 a indi saygılar, flexi yide tesisatcima sokturup baktim yine ayni sonuç... Bu arada kombim balkonda, teşekkür ederim ustam...

Merhaba

Kaçak akım taktığınızı söylüyorsunuz !!!
Faz Nört / Faz Toprak / Nört Toprak değerlerini yazarmısınız ?

Doğal gaz tesiatcısını getirmişsiniz güzel,
Sadece kombinin flexi söktürdünüz ,
diğer fırın ocak ve ana girişi ?
Tek tek söküp ölçüm değerlerini okutsaydınız sonuç ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/toprak-nötr-arasında-voltaj.8061/page-5

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri