Sıcak sudan elektrik carpması

parodam

Üye
arkadaşlar selam.
problemin şudur.
Annemin evinde, banyoda sıcak suyu acınca, musluktan hafif bir elektrik carpması yaşıyoruz.
5 tane elektrikçi geldi. kontrol kalemi ile ölçüp gittiler.. gelen akım zaten düşük. kontrol kaleminin ölçmesi imkansız gibi.
işin ilginç tarafı ise aynı anda ne mutfaktan ne de lavabodan bir akım gelmemesi.(ayagımı cıplak ve ıslak yere bastım)
Boruların bir kısmı plastik bir kısmı demir.
2 tane de kombici geldi ve hiç bir sorun yok dediler.
kombinin topragını iptal ettim. sonuç yine aynı.
ben; birinin ya kombisi doğalgaz borusuna kaçak veriyor yada birisi doğalgaz borularına nötr bağlamış diye düşünüyorum.
ekte videolarda 24 volt ve üzeri kalem ötüyor.
bu konuda Ankara Keçiören civarında önerebileceğiniz bir elektrikçi var mıdır ?
teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@Mustafa KABADAYI ustam doğru söylemiş, kontrol kalemi ile ölçüm yapılmaz, elinizdeki kablosuz ölçü aleti hem AC-hem de DC akımı gösterir, var veya yok der. voltaj amper kriterini göstermez (ben de kullanıyorum). kim nerede nasıl bir hata yaptı bilmiyoruz ama topraklamanızda kaçak var. baş vuru nokrası olarak telefon açarak yetkili kişilerden bilgi alınız.

teşekkürler. başkent dogalgaz dan mı talepte bulunacagız

Dİğer komşularda durum ? .
Binada tadilat yapan oldumu ?

Dairenizde tadilatmı yapıldı .

Doğru karar vermek için ölçü aleti le kontrol edilmesi ..

Her ihtimale karşı .

Doğalgaz firması gelir doğalgazı keser keser gider ,
Sorununuzu çözümleyin ( yaptırın ) haber verin kontrol edelim açarız derler .

Sayaç vanasından gazı kesmeniz .

Kaçak akım röleniz yok herhalde .
Su elektrik gözüküyorsa
Elektrik enerjisinde kesmek gerek .

Topraklama !!!

Diğer

Son düzenleme:
arkadaşlar selam.
problemin şudur.
Annemin evinde, banyoda sıcak suyu acınca, musluktan hafif bir elektrik carpması yaşıyoruz.
5 tane elektrikçi geldi. kontrol kalemi ile ölçüp gittiler.. gelen akım zaten düşük. kontrol kaleminin ölçmesi imkansız gibi.
işin ilginç tarafı ise aynı anda ne mutfaktan ne de lavabodan bir akım gelmemesi.(ayagımı cıplak ve ıslak yere bastım)
Boruların bir kısmı plastik bir kısmı demir.
2 tane de kombici geldi ve hiç bir sorun yok dediler.
kombinin topragını iptal ettim. sonuç yine aynı.
ben; birinin ya kombisi doğalgaz borusuna kaçak veriyor yada birisi doğalgaz borularına nötr bağlamış diye düşünüyorum.
ekte videolarda 24 volt ve üzeri kalem ötüyor.
bu konuda Ankara Keçiören civarında önerebileceğiniz bir elektrikçi var mıdır ?
teşekkürler

Ölçü aleti ile bütün binayı ölçmek gerekiyor. Muhtemelen doğalgaz borularını tuttururken elektrik hattına değmişler. O kelepçeler de demir olduğu için bütün hatta elektrik vermiş. Benzer bir olayı daha önce yaşadım. Eğer düşündüğüm gibiyse çok tehlikeli bir durum. Kombinin toprağını neden iptal ettiniz? Deneme yanılma yolu elektrikte olmaz maalesef yanıldığınızda canınızdan olabilirsiniz.
Bu arada doğalgazın gelen hattını kombiden ayırınca sorun devam ediyor mu yani kombi kapalı halde iken doğalgaz vanasını kapatın boruyu çıkartıp öyle test edin. Eğer evde görünen elektrik gittiyse dediğim gibidir.

cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
cözüm üretebilmek için çeşitli yollar denedik.
Evin ana sigortasını kapattığımda da elektrik geliyordu.
banyonun tam arkasına gelen fişin hattını boattan bile kesmiştim.
daha neler neler...
çünkü gelen elektrikçi arkadaşlar, akımın düşük olduğunu belirtmeme rağmen
kontrol kalemi ile bakıp gidiyorlardı.
neyse;
sorunun nereden kaynaklandığını buldum diye düşünüyorum.
alt caprazdaki komşumun, kombisinin sıcak suyu çalışırken, kalorifer sistemi çalışmıyormuş.
Pazar günü ev sahibi gelip tamir etmiş (pintidir servis çağırmaz)
annemin evi uzak oldugundan devamlı kontrol edemiyorum. ama 2-3 kere gidip baktığımda doğalgaz borularında ve muslukta bir akıma rastlamadım.

Cumartesi günü bir elektrikçi cağırıp komşumun tesisatını kontrol ettireceğim.
büyük bir ihtimal, sorunun oradan kaynaklı olduğu kanısındayım.

cevap veren herkese teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri