Doğalgaz Borusunda Elektrik...

Falderal06

Üye
Merhaba ustalar, küçük bir sıkıntım var yardımcı olabileceğinizi umarak foruma üye oldum, doğalgaz kombim ara ara f14 arızası veriyordu ve 4-5 kez servis gelip baktı ama birşey bulamadılar, en son gelen ekip doğalgaz borusunda 5-6 volt elektrik olduğunu söylediler, muhtemelen borular montaj edilirken vidaların biri nötr kablosuna değmiştir dediler, şimdi benim sıkıntım şu elektrik işine çok yabancı değilim evimde buatlardan hat felan çekmişliğim var elim kontrol kalemi tutar, ben bu doğalgaz borusundaki akımın kaç volt olduğunu nasıl ölçebilirim avometre iş görür mü? Bir de kaçağın yerini nasıl bulabilirim, saygılarımı sunar şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkür ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
vida nötr'e değiyor olsa kaçak akım koruma rölesi çalışmazdı. avometre ile bulabilirsin. prizin toprak ucu ile doğalgaz borusu arasında voltajı ölçebilirsin.
evinde kaçak akım olmayabilir. biz yokmuş gibi düşünerek şöyle başyalım.
öncelikle nötr ile temas edip etmediğini öğrenelim.
avometre yi süreklilik moduna al.
doğalgaz borusu - nötr arasında (buzzer ötüyor mu?)
nötr kablosu - toprak kablosu (buzzer ötüyor mu?)
toprak kablosu - doğalgaz borusu (buzzer ötüyor mu?)

bunlardan emin olalım.
sonra ac kademe moduna al. doğalgaz borusu ile nötr ve toprak arası gerilimi ölç.

bu bilgilerden sonra tekrar konuşalım

Doğalgaz borusunda mı acaba elektrik yoksa makina mı gövdeye fazla elektrik veriyor? Doğalgaz boruları topraklanmak zorundalar. VANAyı kapat gaz borusunu sök kombiden öyle dene elektrik varmı?

o nebiçim servis? doğal gaz borusunu söküp bakmaz bina su tesisatı demir boru? plastik mi? uyanığın biri su borusuna toprak hattını bağlamış olabilir ...

evinde kaçak akım olmayabilir. biz yokmuş gibi düşünerek şöyle başyalım.
öncelikle nötr ile temas edip etmediğini öğrenelim.
avometre yi süreklilik moduna al.
doğalgaz borusu - nötr arasında (buzzer ötüyor mu?)
nötr kablosu - toprak kablosu (buzzer ötüyor mu?)
toprak kablosu - doğalgaz borusu (buzzer ötüyor mu?)

bunlardan emin olalım.
sonra ac kademe moduna al. doğalgaz borusu ile nötr ve toprak arası gerilimi ölç.

bu bilgilerden sonra tekrar konuşalım

Ustam Merhaba, dediklerinizi harfiyen yaptım buzzer her 3 seçenektede öttü, doğalgaz borusu ve toprak arasında akım yok ama boru ve nötr arasında 3 voltluk bir değer gördüm, saygılarımı sunarım, ayrıca evimde kaçak akım rolesi yok bilginize, teşekkür ederim...

Legrend marka kaçak akım rolesini aldım onuda ilk fırsatta takacağim...

Doğalgaz borusunda mı acaba elektrik yoksa makina mı gövdeye fazla elektrik veriyor? Doğalgaz boruları topraklanmak zorundalar. VANAyı kapat gaz borusunu sök kombiden öyle dene elektrik varmı?

İlk fırsatta deneyeceğim, ama bir sıkıntı çikar mi acaba, sonuçta gaz borusu

Saygilar...

vida nötr'e değiyor olsa kaçak akım koruma rölesi çalışmazdı. avometre ile bulabilirsin. prizin toprak ucu ile doğalgaz borusu arasında voltajı ölçebilirsin.

Prizin toprak ucu ile boru arasinda voltaj cikmadi ama boru ile nötr arasında çikti, 3 volt... Saygilar...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri