Dijital Elektrik Sayacı

Arkadaşlar herkese merhabalar,
Son kullanılan dijital sayaçlarda tüketim sayaca giren faz akımı üzerinden mi kaydoluyor ? Yani demek istediğim mesela sayaç faz kablosunda 8 A okunuyorken nötr çıkışında 20 A okunuyorsa, kaçak kullanım mı var ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar herkese merhabalar,
Son kullanılan dijital sayaçlarda tüketim sayaca giren faz akımı üzerinden mi kaydoluyor ? Yani demek istediğim mesela sayaç faz kablosunda 8 A okunuyorken nötr çıkışında 20 A okunuyorsa, kaçak kullanım mı var ?

Dengesiz yüklerde notürden neden akım geçer konusunu tefarruatli araştır. Zaten meslektaş isen mevzuyu anlarsın. Diğer türlü biraz karışık ve anlaşılması zor bir konu

Sayacın nötr den akan akımla bir işi yok. Sizin dediğiniz gibi faz hattından 8A nötr hattından 20A akabilmesi için sistemin 3 fazlı ve dengesiz şekilde yüklenmiş olması lazım. Yani diğer fazlardan da yaklaşık 26A ve 4A gibi akım geçişleri olması gerekir. Tek fazlı sistemde fazdan 8A nötrden 20A akışı gibi bir durum olamaz.​

Faz üzerinden geçen akımın nötür taraftan devreyi tamamlaması beklenir. Topraklamaya kaçan bir miktar kaçak varsa bu denge bozulacak ve kaçak akım rölesi (K.A.R.) atacaktır. Bahsettiğiniz o şekilde hesaplanır mı bilmiyorum. Standartlara ve mevzuata göre tesis edilmiş bir abonelikte böyle bir fark olamaz. En azından 30mA'lık K.A.R. devreyi açar. Kaçak muamelesi için mühürün sökülmüş olması ve müdahale edilmiş olması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri