Monofaze inverterı (on grid öz tüketimli sistem) trifaze sayacı olan meskene kurarsak ne olur?

GokhanTe

Üye
Araştırmaları derinleştirdikçe arap saçına dönüyor. Bu işi yeni zamlar gelmeden halletmek istiyorum ama makul bir sistem bulamıyorum.

Önce mahsuplaşmalı sistem araştırdım (detayları yazmıştım), onda tam her şey tamam derken ihtiyaç fazlası üretim için yapılan ödemenin en az 0.7 kuruş civarı kesildiğini öğrendim ki bu nerdeyse yarı yarıya demek ve amortisman süresini makul seviyenin dışına çıkartmaya yetti.

Tamam yine şebekeye bağlı öz tüketim modeli olsun diyerek ihtiyacımıza uygun 3 kw modelini araştırdım, onda da öz tüketim modellerinin eve sadece monofaze olarak bağlandığı söyleniyor yani eve giden fazlardan sadece 1 tanesinde güneş enerjisi desteği olacak. Anladığım kadarıyla mesela buzdolabına giden hatta bağladığımız zaman, klimanın kullandığı faz farklıysa, klimalar çalıştığında 3kw üretim o an yetse bile kullanılamayacak...

Bunu çözmemizin bir yolu var mı? Yani hiç bildiğim konular değil. Satın almayı düşündüğüm firmaya da konuyu detaylı sordum o da çözümü olmadığını söyledi, bir başkası başka bir şey söyledi. Aslında basit bir çözümü olması gerek... Yani her GES kurdurmuş kişi 10 kw ile başlıyor değildir, neden orta yollu bir çözüm olamıyor anlamıyorum.

Yani evet düşük tüketimimiz olacak ama yine de bu uzun vadede elektrik faturaları ikiye katlanınca büyük etki yaratacak ve bunu karşılayacak düşük kapasiteli sistemleri de sağlıklı çalıştıramıyorum. Çok mantıksız.

---

Günün sonunda birkaç saatlik araştırmamın sonuçlarını ekleyeyim:

Basit bir çözümü maalesef yokmuş. Tek fazla bu sistemi kullanmak istemiyorsanız ya maliyet artıyor ya da trifaze sistemi monofaze'ye çevirmeniz gerekiyor.

Bu çevirimi forumda da kendine göre yapan birinin açtığı konuyu gördüm, tavsiye edilmemiş. Yani öyle toptan sayaç dahil her şeyin monofaze dönmesi de hem saçma hem de masraf çıkaracak bir iş olur. Dolayısıyla bu şekilde de olmuyor.

Geriye öz tüketim sisteminde trifaze kullanılabileceği söylenen hibrit inverter modelleri kalıyor, onların da en ucuzları nerdeyse tüm sistemin toplamı kadar, yani yine maliyet ikiye katlanıyor gibi görünüyor. Uygun fiyatlı bir inverter bulursam bu iş olacak yoksa kalacak gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar.
Şuan trifaze daire tesisatına monofaze of grid inverter bağlı şekilde kullanıyorum.
Şofben var ani ısıtıcı olan,bunu bir fazdan besledim,
Fırını ikinci fazdan besledim.
Bunların solar sistemle bir ilgisi yok.
Geriye kalan artık ne varsa 3.fazdan besleniyor ki buda inverter dan geliyor.

Son düzenleme:
Merhabalar.
Şuan trifaze daire tesisatına monofaze of grid inverter bağlı şekilde kullanıyorum.
Şofben var ani ısıtıcı olan,bunu bir fazdan besledim,
Fırını ikinci fazdan besledim.
Bunların solar sistemle bir ilgisi yok.
Geriye kalan artık ne varsa 3.fazdan besleniyor ki buda inverter dan geliyor.

Merhaba, tam anlayamadım. Teklif aldığım firmalar mı beni yanlış yönlendiriyor ya da ben mi yanlış anlıyorum bilemiyorum.

Bana anlatılan şu: Eğer trifaze tesisat varsa solar sistemden üreteceğimiz elektriği monofaze "on grid" ile beslersek bu durumda aynı anda sadece 1 fazdan verebiliriz. Hatta sadece on grid olan modeller için trifaze öz tüketim olarak çalışmayacağı dolayısıyla şebekeyle birlikte kullanmak için hibrit model almamız gerektiği söylendi.

Yani off grid'de durum nasıl bilemiyorum ama benim bildiklerim bunlar.

Sizin kurulumunuzda da anladığım kadarıyla inverter sadece 3. fazda bağlı şofben, ani ısıtıcı ve fırın solar sistemden elektrik almıyor gibi görünüyor.

Eğer alıyorsa ki aslında verdiğiniz cevabın genelinden bu anlaşılıyor yani solar sistemle alakası olmadığı ve sistemin zaten çalıştığını söylüyorsanız bu da sanırım off grid ile alakalı olabilir çünkü anladığım kadarıyla on grid sistemlerde fazlar arası denge de olmak zorunda yoksa sistem çalışmıyor.

Lütfen yanlışım varsa düzeltin.

---

Yeni aldığım bilgileri de ekleyeyim: Off grid'ler monofaze ağırlıkta olan sistemlermiş. Trifaze tesisata bağlantı yapılırken kurulum yapacak firma evi monofaze'a çevireceğini söyledi. Bunun bir zararı olur mu dediğimde evde trifaze kullanan cihaz var mı diye sordu. Yok deyince de bir sorun yaratmaz dedi.

Evde kapının yanında otomatik elektriği kesen (klima ve buzdolabını vs kesmeyen) bir sistem var. Sanırım bunlar hep farklı fazlara bağlı, bunların hepsi iptal olacak anladığım kadarıyla.

Son düzenleme:
Belki biraz bütçeyi yükseltecek ama 5 kW trifaze on grid inverter ile bu işe başlama şansınız varmı

Belki biraz bütçeyi yükseltecek ama 5 kW trifaze on grid inverter ile bu işe başlama şansınız varmı

Maalesef. Gündüz elektrik tüketimimiz o kadar değil. Akü olmayan on grid model için 5 kw boşa yatırım olur.

Trifaze sistemi monofaze'a çevirme konusunda bir başka firmadan daha bilgi aldım. Uygulamada trifaze için 3 tane ayrı inverter ya da hibrit öneriyorlar. Şebekeyle mahsuplaşmalı sistemler ayrı bir konu artık, onda teknik olarak sorun olmuyordu sanırım.

Bunun haricinde standart uygulama evin trifaze'sini panonun oradan iptal edip monofaze'ye çevirmekmiş. Trifaze kullanan alet yoksa bir sorun yaratmayacağı konusunda ısrarcılar.

Maliyeti düşürecek akıllı inverter modelleri var, off grid olarak çalışıyor ama onlarda da takılan inverter'ın gücüyle sınırlı şekilde elektrik kullanabileceğiz. Bilemiyorum değer mi? Başka bir kısıtlaması var mı?

Yani maalesef bu işe kimse girmesin diye her yolu kapatmışlar gibi. Halbuki bana 3 kw hayli hayli yeter, bir gelir kapısı olarak da görmüyorum. Mahsuplaşmalı, şebekeye bağlı (on grid) şekilde prosedür ve yasal masrafları bu kadar abartmamış olsalar ve 3kw ile ürettiğim elektriği satın aldığım fiyattan geri almış olsalar (%30-40 kesiyorlarmış) çoktan bunun siparişini vermiş ve işlemleri başlatmış olurdum. Şimdi sadece tüm seçenekleri tükettim gibi geliyor ve uygun fiyatlı hibrit yoksa (ki bulamadım) bu işin astarı yüzünü geçiyor maalesef.

Dediğiniz gerçekten anlamlı ve çok doğru.
Ülkemizde üretmemek için,tüketime dayalı bir hayat yaşamak için insanlar zorlanıyor sanki.
Trifaze sistemi monofaze ye çevirmek te sıkıntı yok o şekilde olacaksa olabilir.

Maalesef. Gündüz elektrik tüketimimiz o kadar değil. Akü olmayan on grid model için 5 kw boşa yatırım olur.

Trifaze sistemi monofaze'a çevirme konusunda bir başka firmadan daha bilgi aldım. Uygulamada trifaze için 3 tane ayrı inverter ya da hibrit öneriyorlar. Şebekeyle mahsuplaşmalı sistemler ayrı bir konu artık, onda teknik olarak sorun olmuyordu sanırım.

Bunun haricinde standart uygulama evin trifaze'sini panonun oradan iptal edip monofaze'ye çevirmekmiş. Trifaze kullanan alet yoksa bir sorun yaratmayacağı konusunda ısrarcılar.

Maliyeti düşürecek akıllı inverter modelleri var, off grid olarak çalışıyor ama onlarda da takılan inverter'ın gücüyle sınırlı şekilde elektrik kullanabileceğiz. Bilemiyorum değer mi? Başka bir kısıtlaması var mı?

Yani maalesef bu işe kimse girmesin diye her yolu kapatmışlar gibi. Halbuki bana 3 kw hayli hayli yeter, bir gelir kapısı olarak da görmüyorum. Mahsuplaşmalı, şebekeye bağlı (on grid) şekilde prosedür ve yasal masrafları bu kadar abartmamış olsalar ve 3kw ile ürettiğim elektriği satın aldığım fiyattan geri almış olsalar (%30-40 kesiyorlarmış) çoktan bunun siparişini vermiş ve işlemleri başlatmış olurdum. Şimdi sadece tüm seçenekleri tükettim gibi geliyor ve uygun fiyatlı hibrit yoksa (ki bulamadım) bu işin astarı yüzünü geçiyor maalesef.
İyi günler,
Mustafa beyinde dediği gibi yüksek enerji tüketimi olan ürünleri inverter üzerinden enerjilendirmeyin. İnverter üzerinden buzdolabı aydınlatmalar ve hatta inverterin gücüne bağlı olarak klima, su ısıtıcı, çamaşır makinesi sisteminize entegre bir şekilde kullanılabilir. On-Grid sistemler şuanda yönetmelik kapsamında kurulumu zor. Öztüketim ile ürettiğinizi tüketerek faturaya destek sağlayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri