Dijital elektrik sayacı ve bizzat yaşanmış bir olay

Merhaba Arkadaşım,
Büyük ihtimal ile sayacın arızalı.Bu gibi durumlarda Köhler fabrikayı aramanı öneririm.
Teknik servis bölümüne ulaşırsan problemi mutlaka çözmeden bırakmıyorlar.Ben 2006'dan beri Köhlerin yüzlerce sayacını projelerimde kullandım , diyebileceğim en iyi sayaç köhler ama sen bölgendeki tedaş tarafından sorun yaşamışsın.Sayaç ile ilgili doğrulamayı kendin aşağıdaki formul ile yapabilirsin.

Sayacın iki pals arası süresi = 3600000 / Sayaçİmpuls x Akım x Gerilim x Cos@

Örnek evde sadece lambaları bırak yani endüktif yük olmasın. Bu şekilde cos@ = 1 kabül edebiliriz. Sayaçtan 10A 220V geçtiğini düşünelim bunu voltmetre ile ölçmen gerekir.

Pals Süresi = 3600000 / 1600 x 10A x 220V x 1 = 1.02 saniye yani 10 pals 10sn gibi düşünebilirsin.

İyi çalışmalar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba arkadaşım ben bogaziçinde 5 yıl okumada çalıştım senin yukarıda bahsettiğin olayda senin tüketiminle ilgili olana hiç bir şey yoktur sayacın arızalıdır bu kesin arıza nedeninide söyleyeyim sayaçlar fabrikada üretilirken çekilen ampere göre yazılım atıyorlar ve binlerce sayaç üretiliyor test ediyor fakat aradan arızalı olarak veya yazılım hatası olarak piyasaya çıkanlarda oluyor senin sayacın arızası tamamen yazılımdan kaynaklanıyor elektrik kesildiğinde farklı bir endeks okuyorsun elektrik geldiğinde farklı buda senin saatinin programı çökmüş demektir yani bir nevi bilgisayar gibi düşün, sayacın içinde 10 yıl süreli pil vardır o pil kendini şarz edebilien pildir fakar sayaç arızalı oldugun için ki yüzde yüz söyleyeyim sayacın pilindendir çünkü olup biten herşeyi kaydeden pil arızalı oldugu için kendini resetliyor ve rakam olarak nerede kaldıgını bilmiyor o yüzden herhangi bir rakamdan başlıyor ve devam ediyor.ama kaydederken senin o güne kadar kullandıgın yerlere kadar olanın biraz üstünde kaydediyor fazlasını yapmıyor rakam olarak neden dersen program olarak öyle yazılm atılmıştır pili sorunlu oldugu içinde kendi kendini yönetiyor yani kısaca sana tavsiyem sayacın arızalıdır sen sayacı değiştirisin elektrik idaresine bildir yeni sayacı tak ve yenni sayacın bilgilerinide yanında götür hemen kaydediyorlar eski sayacıda iade et onlar sayacı labaratuvara gönderiyorlar orada incelemeye alıyorlar sayaçta oynama var mı yok mu diye dışarıdan her hangi bir oynama yoksa labaratuvar sonucu bağlı oldugun işletmeye gelir oynama varsa zaten sana kalın bir fatura gönderirler yoksa sen dilekçe yazarak geçmişte ödediğim faturaları iadesini veya tenzil edilmesini iste onlar gerkeni yaparlar sayacın mühürlenmesi daha sonra yaparlar sen yeni sayaç aldıgında kutudan çıkan garanti belgesini ve o kagıtta veya sayacın üzerindeki sayaç numarasını bildirmen yeterlidir o kadar uzun süren bir olay değildir.kolay gelsin bu arada her elektrik kurumundan gelen adam bu işlerin profosyeneli değildir kafana takma o seni sadece geçiştirmek için yapılmış bir olaydır

piyasanın en iyi sayacı makeldir köhler ilk çıktıkları zaman çok arızalı çıkıyordu sonradan düzeltiler ama bende güvenmiyorum bence makelden şaşmayın derim hele x 5 sayaçlerı çok çok problemliyid köhlerin şimdi ne durumda bilmiyorum

burda çok bilmiş aradaşlara sesleniyorum elinize eski bir sayaç alın birde yeni dijital sayaç alın markası önemli değil iksinede bir elektrik sobası bağlayın eski sayaçın daha az yazdıgını göreceksiniz ben kendi dükkanında denedim ve gerçekten eski sayaçlar yeni elektronik sayaçlara göre az yazıyor haberiniz olsun millet ama bundan kimsenin haberi yok deneyin göreceksiniz yazılım dalgasına millete geçiriyorlar...

slm yazını gecte olsa okudum köhler 2004 ve 2005 sayacların zaten geri ve ileri alma proğramları cıkmıştı ve halada var

arkadaşlar makel 2004 2005 ve köhler 2004 2005 tarili sayaclarını proğramı var piyasada evet istenildiği gibi ayarlanabilirler

Merhabalar,sayacınız yüzde yüz arızalı köhler marka sayaçların bazı modellerinde bu tip arızalar olabiliyor endeks enerji gidip gelmesiyle farklılıklar yaratıyor,gelen arkadasların impuls (sayacın üzerindeki çakan kırmızı ışık diyelim) hesabı ve sayacın yazdığı nı karsılastırmaları gerekliydi,mümkünse etalon sayaçta bağlanıp test edilebilrdi.endeksin geçen aydan daha az olması okumacı tarafından sayaç endeksinin tur atması gibi algılanacağından çok yüksek fturalarla karsılasabilirsiniz,sayacınızı değiştirin ve arızalı rapor isteyin sağlıklı tüketim bakılarak artı ya da eksi yönde tahakkuk çıkmalı

Meraba arkadaşlar
bende tedaş çalışınıyım.dijital sayaçlarda impuls adeti ile sağlıklı bir doğruluk testi yapılamaz.led vurduğu halde endeks kaydı yapmayabilir.bu yüzden sayaçın mutlaka sayaç ayar masasına bağlanması veya etalon test cihazı ile ölçülmesi gerekir.ölçüm enteğresinde oluşan ve sıkça görülen hatalarda biriside sayaçın akım çekmeden enerjiyi algılar algılamaz işlemciye tüketim varmış gibi sarfiyat göndermesidir.bunun gibi bircok arıza sebebi olabilir.
Teşekürler...

köhler marka sayaçlar 2007 yılındaydı sanırım tedaş tarafından kullanımı yasaklanmıştı.sayaçlarda bir arıza espit edilmişti.arkadaşlara katılıyorum.sayacınızın değiştirilmesi gerekiyor.ancak piyasada bir çok elektronik sayaç var ama bir çoğu kısa zamanda arıza yapıyor.benim önereceğim bir marka var ama buda reklam olabilir diye çekiniyorum.ben daha önce ikitelli organize sanayii bölgesinde bir sanayii sitesinde sayaç kontrolü ve mühürleme işini yapıyordum.burada bir çok elektronik sayacın nasıl çalıştığını bizzat gördüm.bu nedenle başınızın ağrımaması için parasından kaçmayın kaliteli bir sayaçla sayacınızı değiştirin.ama bunu yapmadan önce sayaç değiştirme işlemi yapmak için yetkili bir elektrikçiyle tedaşa başvurun.yoksa kendi başınıza değiştirmeye kalkarsanız bununda cezası var.

KÖHLER sayaçlarının yasaklanması Admin şifresinin başkaları tarafından ele geçirilmesi sebebi ile gündeme gelmiştir bu sebep ile sahada 2005 ve 2007 yılları arası üretilen sayaçlar sahada tek tek dolaşılıp şifreleri yenilenmiştir. Doğrumudur ; Değildir ancak Ülkemizde çözümler bu şekilde. EPDK sayaç üreticileri üzerinde çok büyük etkisi olan bir kuruluş Sayaç fiyatlarını da onlar belirliyor diyebiliriz Monofaze bir sayaç için ön gördüğü fiyat yanılmıyorsam 13 tl 2013 yılı. Milyonlarca sahada çalışan sayaçlar Türkiye deki tüm tüketimi ölçüyor ve faturalandırıyor böyle önemli bir cihaz ki bir kez takılıyor bu fiyatlara inerseniz bu kalite ürün çıkar ortaya. Ben Çin de 2 yıl araştırma yaptım ve geldiğimiz sonuç son firma ile biz size satalım dedik Dünyada en ucuz elektrik sayacı Türkiye de buna emin olun... An itibari ile türkiyedeki en düzgün sayaç Viko nun 2012 yılından sonra ürettiği sayaçtır..

sayacı proğramlama anlamında asla birşey yapamazsınız.o butonlar ekran bilgileri arasında geçişi sağlar.Butona her bastığınızda endeks,zaman,sayaç numarası,akım,gerilim,güç gibi değerleri görürsünüz.sayacın çalışmasına bir etkiniz olamaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri