cp 342-5 kartının tanıtılması

omr.yldrm

Üye
merhaba arkadaşlar.s7-300 cpu314 işlemciye cp 342-5 profibus haberleşme kartının bağlantısını yaptım hardware ayarlarını yaptım fakat bus arızasını gideremedim.siemensi aradığımda fc1 ve fc2 bloklarını eklemem gerektiğini söyledi.nasıl yapacağımı bilmiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
profibus protokolünde verilen BF ışığı kartın tanıtılıp tanıtılmadığı ile değil profibus hattı üzerinde yapılandırılmış olan slave ya da master'ın bulunup bulunmadığında yanar. Siz hattınızı ya da kullandığınız profibus kablosunu kontrol eder misiniz?

s7 300 standart lıbrary ıcerısınde fc1 fc2 profıbus send ve receıver hazır blokları var bunları kullanarak ıkı nokta arasında adres ve verı aralıgı tanımlayarak yanı HW Konfıgrasyonda tanımladıgın adreslere geore cagırdıgın fc1 ve fc2 yı yapılandırmalısın. Umarım yardımcı olur.

merhaba arkadaşlar.s7-300 cpu314 işlemciye cp 342-5 profibus haberleşme kartının bağlantısını yaptım hardware ayarlarını yaptım fakat bus arızasını gideremedim.siemensi aradığımda fc1 ve fc2 bloklarını eklemem gerektiğini söyledi.nasıl yapacağımı bilmiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim.

Bus arızası dediğin BF ledinin yanıp sönmesi ise bunun FC1 ve FC2 ile bir ilgisi yok. Öncelikle bu led sönecek ve CP kartı problemsiz çalışır duruma gelecek ki FC'lerle programlamaya başlayasın. BF ledi kabloda, PB üzerindeki master ile iletişimde, adreslemelerde, sonlandırıcılarda , hardware ayarlarında problem olduğunda yanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri