Cnc router kesiim hızı hakkında

ismailke

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Birşeyi çok merak ediyorum. Kendi yapımım cnc ile kesimler yapıyorum, yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum.
Merak ettiğim bir nokta var. Cnc makinamım programda kesim hızını 1500 feed rate olarak ayarlıyorum, ama çok yavaş geliyor bana.
Örneğin düz kesim yaparken 1sn anca 5-6 mm gidiyor. Bu çok yavaş geliyor bana. Bunu feedrate ilemi arrtırsam iyi olur yoksa mach 3 de motor tunning ile arttırsam bilemedim.

Yani en azından 1 sn de 15-20 mm gitse daha iyi gibi hatta dahada hızlı olursa. Yada standart nedir.
Bu arada işlediğim malzeme sadece 6mm mdf

Ben Mach3'te feedrate arttırmak yerine SolidCam içinden ayarlıyorum hızları.

Bu arada hız işlediğiniz malzemeye göre değişir. Ben alüminyum işlerken en fazla 400 kullanıyorum. Zaten CNC-Router biraz sabır işidir. Makineyi hızlandırmak yerine pasoları, dalma miktarlarını vs gözden geçirin.

Bu arada hız işlediğiniz malzemeye göre değişir. Ben alüminyum işlerken en fazla 400 kullanıyorum. Zaten CNC-Router biraz sabır işidir. Makineyi hızlandırmak yerine pasoları, dalma miktarlarını vs gözden geçirin.
400 derken 400 mm/min mi :D birde paso denilen tabiri tam bilmiyorum . Dalma miktarınıda 6mm yi 3-3 olarak yapıyodum baktım 6 yı tek seferde kesiyo hiç bozmadım. Bu arada benim makinanın hızıda ortalama 1sn 5 mm gidiyosa 300 mm/min dir sanırım :D

Sua

Solid cam de solid camim kafasına göre bişiler yapıyo uygun pos varmı paylaşabilirmisin?

Kazım dedem mach 3 deki fanuclarda olur diyor ama uyanı bilen varmı.

Sizde solidcam nasıl çalışmakta...bilgi verirmisiniz? Tahiminim poslarla ilgili sıkıntı var.. kafasına göre gereksiz yere z yukarı çıkıp aşağıya iniyor gibi sıkıntılar var?

Solidcam gpptool da mach3 için postlar var.
Bir kaç kez vermiştim.
Şimdi korkuyorum , @akyele hocam elinde sopa , ne olur ne olmaz.

Korkma rahat ol abii paylas.. nedemis orhan baba..
param olmasada beni sevebilirmisin.. ben acken sen tok yatabilirmisin..
paylaşmanin asaletini, bencilligin cirkinligine degisirmisin...
Cevap ver.. cevap ver... ey gozumun nuru... yaradan aski icin cevap verrr.... cevappp ver cevap ver...
:) :))

Orhan Gencebay - Cevap Ver (Orjinal Klip):

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Birşeyi çok merak ediyorum. Kendi yapımım cnc ile kesimler yapıyorum, yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum.
Merak ettiğim bir nokta var. Cnc makinamım programda kesim hızını 1500 feed rate olarak ayarlıyorum, ama çok yavaş geliyor bana.
Örneğin düz kesim yaparken 1sn anca 5-6 mm gidiyor. Bu çok yavaş geliyor bana. Bunu feedrate ilemi arrtırsam iyi olur yoksa mach 3 de motor tunning ile arttırsam bilemedim.

Yani en azından 1 sn de 15-20 mm gitse daha iyi gibi hatta dahada hızlı olursa. Yada standart nedir.
Bu arada işlediğim malzeme sadece 6mm mdf

Bunu nerden ayarlıyorsun???

Bu kondansatorleri degişimi nasil olur ince detaylari nelerdir

Ekli dosyalar

• 1418841486490.jpg
    1418841486490.jpg
    123.8 KB · Görüntüleme: 69

Forum istatistikleri

Konular
128,417
Kullanıcılar
450,325