Cnc router kesiim hızı hakkında

5083 Kodlu alüminyum Levhayı 10mm Uç ile hangi ilerme ve Devirde Daha sağlıklı frezeleyebilirim acaba?
XY ilerme Z ve Hız ne olmalı Acemiyim biraz kusura bakmayın..

Yapacağınız işlem nedir ? Cep boşaltma? 3b işlem ? 2d kesim ?10 mm freze olduğu için yüksek hızlar frezeye zarar verir. 2d kesim yada cep boşaltmada her zaman için Z dalışı hızlı yaptırma. Her freze alından kesme özelliğine sahip değildir o yüzden hızlı z dalışları frezeyi kırar bozar yakar dağıtır ortalığı :D. XY ilerlemelerini sen bulmalısın makinene göre. 500-600 ilerleme ile başla baktın freze kesiyor mazlemede sıkıntı yok artır ilerlemeyi. En iyi kendin tecrübe ederek bulursun bunu.

Soruyu sorduğum zamandan sonra yaptım denememi..Hem havuz Boşaltma hemde Kesme yaptım..Tabi bana pahalıya patladı 4 uç kırdım.. 4mm 4 ağız uçlar kullandım.. 2 ağız Alüminyum için imal edilmiş bir ucum yoktu..
1.Ucu: Havuz boşaltma yaparken 90 derece köşe dönüşte kırıldı..
2.Ucu: Havuz derinliği 2.5cm iken Talaşı dar havuzdan çıkaramadım Spindle durdu Uç kırıldı..
3.ucu: Z'yi sıfırlayamadım 4mm daldı kırıldı:)
4. Ucu: Köşeyi dönerken kırdı yine..
5.Uçta Malzemeyi bitirdim:)))

Son düzenleme:
tecrübe önemli daha çok uç kırman lazım.
önemli nokta şu, ucun ısınmaması

Makinenin ve spindlenin sağlamlığına göre talaş kaldırman gerek aşırıya kaçarsan ya adım kaçırır ya da uc kırar
Youtube de solidcam videoları bolca onları izlemeni tavsiye ederim imacining yöntemini aratırsan takıma yüklenmeden daha hızlı kesimler yapabilirsin

Belki konuyla çok alakası yoktur ama yine hızla ilgili olduğundan affınıza sığınarak sormak istiyorum.
2mm prinç levha kesmek için http://www.direnc.net/#product&id=25506 gibi motorlar kesebilirmi. Gümüş ve aliminyum da tabi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kesim yaparken Köşe dönüşlerde Radius Pah veya 90 Derece dönüşlerde ilerleme hızının otomatik olarak yavaşlatılması cam programlarından mı yoksa Mach3 üzerinden mi ayarlanıyor?

yavaşlatınca işlenen malzeme çok hassas bozulur. çapaklar çıkar
örneğin ideal kesim hızı 500mm/dk ve spindle devri 10000 rpm olduğunu düşünürsek radius ve dönüşlerde yavaşlarsa kesim kalitesi kötü olur.
önemli olan ucun geçeceği gcode koordinat çizgileri hep aynı hızda geçmeli ki çok temiz iş çıksın.

yavaşlatınca işlenen malzeme çok hassas bozulur. çapaklar çıkar
örneğin ideal kesim hızı 500mm/dk ve spindle devri 10000 rpm olduğunu düşünürsek radius ve dönüşlerde yavaşlarsa kesim kalitesi kötü olur.
önemli olan ucun geçeceği gcode koordinat çizgileri hep aynı hızda geçmeli ki çok temiz iş çıksın.
Teşekkürler.
O zaman benim uclari kirmamin köşede olmasının dönüşle alakasi yok..deneme yaptigim icin 0.6mm paso aliyordu o sirada devrimde 7-8bin civariydi..
Hazir devir konusu açılmışken spindile 3.500 devirle donmesi icin solidcamda ayarlamama ragmen takometre ile bunun 2-3 kati daha hizli dondugunu görüyorum. Boyle oldugunu bildigim icinde manuel olarak spindle surekli işe başlarken yavaslatiyorum. Bu solidcam ilr spindle arasindaki yazdigim degerde donmesi icin kalibrasyon nasil yapiliyor bilen var mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,603
Kullanıcılar
450,605
Son üye
vuralaga

Yeni konular

Geri