Cnc Öğrenme için Tavsiyeniz (Yardım)

Merhabalar herkese iyi çalışmalar.
PLC programlama konusunda tecrübeli bir mühendisim. Siemens vs.

CNC öğrenmek istiyorum. Çalıştığım firmadan CNC deneyimleme fırsatım yok.
CNC programlama, mantığını anlamak adına deney setleri var mıdır?

Yazdığınız g-code ları simulasyonda test edebilirsiniz.
chatGpt ile g-kod yazdırıp simuasyonda bakarak vs...
Kolay gelsin

Donanımsal olarak nasıl tecrübe kazanırım donanım ve yazılım olarak.

Cnc dedigin 3 veya daha fazla motorun birbiri ile senkronize olarak çalışmasından oluşan bir sistem.
Bu işem için G kodlarını yorumlayarak hareket kontrol kartlarına motorların hareket şekillerini gönderen bir pc veya benzeri bir cihaz kullanılır.
Kontrol kartlarını üretmeyi pilanlıyorsan C veya C++ gibi programlama dillerini; yok hazır makinayı kullanabilmek istiyorsan G kodlarını ögrenmen gerek.

Tamam G kod 1. Amaç. (Bunu ogrenecegim).Müşteri bir tezgah yaptı.Ben bir otomasyoncu olarak örneğin x marka diyelim ki fanuc ya da siemens Bana dedi ki bunun elektronik kısmını devreye alır mısın?ünite Motorlar, pano vs. Bunu nasıl yaparım?

Devreye alma dedigin olay zaten üretilmiş bir cihazın baglantılarının yapılması.Cihazı üreten firma bu baglantı şemasını size verecektir zaten.Ancak bu tarz pahalı cihazları devreye almak için yapılabilecek enküçük bir hata büyük maliyetlere yol açabilir.Bence önceden ya o cihazı yapan firmada,yada bu işleri yapan iyi bir ustanın yanında biraz pişmek gerekir.

Soru yanlış sorulmuş sanki?

CNC işi kabaca ikiye ayrılabilir imalat ve operatörlük.

Siz anladığım kadarı ile işin operatörlük değil diğer kısmı ile ilgileniyorsunuz. Çalışma mantığı nedir parçaları nedir elektronik donanımı nasıldır hangi parça ne işe yarar hangi işi yapmak için hangi parçalar gerekir v.s

Doğru mu anladım?

Soru yanlış sorulmuş sanki?

CNC işi kabaca ikiye ayrılabilir imalat ve operatörlük.

Siz anladığım kadarı ile işin operatörlük değil diğer kısmı ile ilgileniyorsunuz. Çalışma mantığı nedir parçaları nedir elektronik donanımı nasıldır hangi parça ne işe yarar hangi işi yapmak için hangi parçalar gerekir v.s

Doğru mu anladım?
Evet hocam kesinlikle doğru anladınız. imalat kısmıyla ilgileniyorum. Operatorlukle hiç alakam yok.

Evet hocam kesinlikle doğru anladınız. imalat kısmıyla ilgileniyorum. Operatorlukle hiç alakam yok.

Bunun eğitimini veren bir yer yok benim bildiğim kadarı ile. imalatçı şirketler zaten bilgi vermezler ki Türkiye'de çok azlar, montaj yapan firmalar bile ancak kendi elamanlarına yeterli eğitimi veriyorlar.

Dolayısı ile önünüzde iki yol var. Youtube gibi kaynaklardan izleyerek öğrenmek yada (tavsiyem) küçük bir 3-4 eksen cnc imalatını kendiniz yapmanız. Bu yol maliyetli ama çok öğretici oluyor Tecrübe ile sabittir.

Belirli olgunluğa eriştikten sonra piyasadaki çok büyük iş yapan firmaya gitseniz bile konuyu anlamanız çok zor olmaz. Bir yerden sonra değişen sadece firmaların kendi seçimi, end. ürünler ve hassasiyet oluyor.

Youtube'dan başlangıç için tavsiye edebileceğim bir yer:

https://www.youtube.com/@revocnc

Forum istatistikleri

Konular
128,192
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri