Mitsubishi Motion Control Döküman İhtiyacı

BurakE1

Üye
Merhaba forumdaş ustalarım. PLC konusunda birçok şeyi, hatta hemen her istediğimi hazırlayacakdüzeye geldim, ancak şu an iş yerimizde kullanılan ve kendi başıma bir türlü kaynak bulup da öğrenemediğim Motion Control konusunda halen zayıfım. Hatta sadece temel mantığı hakkında biraz fikrim var ama işin içine girince hiçbir program yazamam. Motion control işlemi için Mitsubishi kullanıyoruz, açıkçası staj yaptığım yerlerde de bunu gördüm. Kendim de zaten Mitsubishi ürünlerini beğendiğim için ilk etapta bu markanın servoları ile bu işi öğrenmek istiyorum.

Uzatmayayım, internette nasıl parametrelerinin vs. ayarlanacağı ile ilgili bir yardımcı döküman bulamadım. Datasheet ve manual pdflerin içinde bunu anlatan birşey de yok. Adeta derin devlet sırrı gibi herkes birbirinden öğreniyor ama internete koyan da pek yok. Bunu nasıl öğrenebilirim ? Elinde pdf veya video linki olan var mıdır acaba ? Bence otomasyonun en karmaşık ve zor kısmı bu gibi, bu yüzden de mutlaka öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: İş yerinde muhtemelen bir şekilde öğreneceğim gibi, ama erken öğrenmem daha iyi olacak gibi, ayrıca burada birkaç tane bile olsa döküman olması demek, birkaç sene sonra benim durumumda birinin de bulup öğrenmesini kolaylaştırır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Mitsubishi en detaylı manuelleri hazırlayan firmalardan biri bana göre. Ama nasıl bulunacağını biraz bilmek lazım. Mitsubishi programlama yazılımlarını indirdiğinde GxWorks, MT Works vb. yanınnda e-Manual Viewer isminde bir program da yüklenir. Kendi ürünleri ile ilgili manualler, katalogları buradan erişime sunar, en güncel halleri buraya gelir. Çok eski ürünlerin manuellerini bulamayabilirsin ama burada.

bu linkten manuel indirmenin nasıl yapılacağını görebilirsin.

ayrıca https://www.mitsubishielectric.com/fa/download/index.html adresinden manuellerine erişmek istediğin ürün grubunu da seçip yine ulabilirsin.

https://www.mitsubishielectric.com/fa/assist/e-learning/eng.html#en_bg
bu sayfada da giriş seviyesi bilgilerle ilgili interaktik eğitim materyalleri var.

Son düzenleme:
Mitsubishi en detaylı manuelleri hazırlayan firmalardan biri bana göre. Ama nasıl bulunacağını biraz bilmek lazım. Mitsubishi programlama yazılımlarını indirdiğinde GxWorks, MT Works vb. yanınnda e-Manual Viewer isminde bir program da yüklenir. Kendi ürünleri ile ilgili manualler, katalogları buradan erişime sunar, en güncel halleri buraya gelir. Çok eski ürünlerin manuellerini bulamayabilirsin ama burada.

bu linkten manuel indirmenin nasıl yapılacağını görebilirsin.

ayrıca https://www.mitsubishielectric.com/fa/download/index.html adresinden manuellerine erişmek istediğin ürün grubunu da seçip yine ulabilirsin.

https://www.mitsubishielectric.com/fa/assist/e-learning/eng.html#en_bg
bu sayfada da giriş seviyesi bilgilerle ilgili interaktik eğitim materyalleri var.
Sağolun hocam, doğru manual konusunda çok iyiler de, yani nasıl desem çok fazla parametre, çok fazla servo tagı var. Parametrenin bile parametresi var. stnAxMntr diyorsun onun altında birsürü başka parametreler çıkıyor. Yabancı dilim olduğu halde zorlanıyorum açıkçası. Şöyle basit konveyör üzerinde birkaç işlemin yapıldığı bir video bile bulamadım. Var daha doğrusu ama nasıl yapıldığını anlatan yok.

Özellikle senkron kontrol kısmı, manual bile tek başına anlaşılmasını sağlamaz gibi geliyor bana. İçeride sanal eksenler kurma, bunu programda işlemesi falan basit değil bence.

Yine de teşekkürler yorumunuz için. Genelde Mitsubishi konularına cevap yazan bile bulmak zor. Üniversitedeyken IVDR fonksiyonu ile ilgili soru sordum kimse bişey yazmamıştı, meğer sorun simülasyonda çalışmıyor oluşuymuş, o programı okula gidip bağlanınca çalışmıştı.