Ceza durum hesabı?

Eğer çarpanlı olursa zaten o çarpanı aktif,endüktif ve kapasitif güçle çarpacaksın.Bölerken de bu çarpanlar zaten sadeleşecek.Sonuçta değişen bişey olmaz.Yani cezaya girip girmediğini anlamak için çarpana ihtiyaç yok.

Çarpanı sadece fatura ücretini belirlerken kullanırsın.
örneğin:
sayaç çarpanın(akım trafosu oranı) : 200/5 = 40 olsun.
iki fatura arası : 100kW aktif güç ise
aktif güç birim fiyatı(kW başı) =0,214879 TL ise;

fatura = 100*40*0.214879=859,516 + kdv

Endüktif ve kapasitif reaktif güç de aynı şekilde hesaplanır.Fakat onun birim fiyatı 0,11275 TL gibi birşey.Cezaya girersen de bu bedelleri ödersin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bilgilendirdiğin için teşekkürler; bizde o zaman 49,999 olarak gücümüzü projelendiririz, olmaz mı??

Bir tesiste;
1 ) .../5A, 3faz, kombi sayaç 100/5A akım trafoları ile bağlanmışsa ( çarpan katsayısı 20 oluyor ),
2 ) aynı tesis kompanzasyon sisteminde de 30/5A ( Çarpan katsayısı 6 oluyor ) akım trafoları ile ( Dengesiz yük dağılımı var ) Reaktif Güç Kontrol Rölesi bağlanarak tesis edilmişse,
SORU 1: Sayacın kaydettiği değerin çarpanı kaç olacaktır?
SORU 2: Tüketimlerimizin doğru olarak kaydedilme olasılığı ne kadardır?

1)Çarpan olarak 20'yi alacaksın.
2)Sistemin bir önceki faturanın aktif,endüktif ve kapasitif güç değerlerini ve şimdiki endeks değerlerini alıp benim yaptığım hesaplamalara göre gidersen doğru sonua ulaşırsın.

diğer yandan bildiğim kadarı ile kapasitif reaktif bozulduğu hallerde devreye giriyor bu sonuca göre kapasitif illede her ay %12 yazmalımı yoksa reaktif bozulduğu anda %12 tolerans mı verilmiştir en fazla. kapasitifden ve yazdığından ne anlamalıyız birde burada işlenilen konu başlangıcı okadar sadeki diğer konulardada bu kadar sade olursa anlaşılması daha kolay oluyor affınıza sığınarak söledim yoksa kompanazasyonda yeni tecrübe ediniyorum ve çok kolay yakaladım mevzuyu teşekkürler

Sorunuzu tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarıyla ceza oranları hakkında kafanız karıştı.%20 endüktif reaktif ve %15 kapasitif reaktif oranları tolerans sınır değer olarak belirlendi.Yani endüktif/aktif % 20'yi ; kapasitif/aktif ise % 15'i geçemez.

Şöyle bir örnek verelim:
Son faturamız aktif : 1000kW
endüktif reaktif : 100kVAR
kapasitif reaktif : 90kVAR
ve sayaçtan aldığımız son endeks de:
aktif : 1050kW
endüktif reaktif : 115kVAR
kapasitif reaktif : 95 kVAR

% endüktif reaktif= (115-100)/50 = %30 (%20 'yi geçtiği için endüktif reaktif ceza bedeli ödenir)
% kapasitif reaktif=(95-90)/50 = %10 (%15'i geçmediği için kapasitiften cezaya girilmemiştir.)

Faturayı hesaplayalım şimdi :
Aktif güç birim fiyatı (kW başı) = 0.214879 TL
Reaktif ceza birim fiyatı (kVAR başı) = 0.11275 TL (kapasitif ve endüktif aynı)
Sayaç çarpanımız 200/5(akım trafosu) = 40 ise

1050-1000=50kW (harcanan aktif güç tüketimi)
115-100 = 15kVAR (harcanan endüktif güç tüketimi)

Aktif tüketim fatura bedeli = 40*0.214879*50 = 429.758 TL+ kdv
Endüktiften cezaya girildiği için :
Endüktif ceza bedeli = 40*0.11275*15 =67.65 TL +kdv

Endüktiften cezaya girmeyip de kapasitif sınır değeri olan %15 'i aşarsa o da bu endüktif gibi hesaplanır.Fakat her ikisi birden cezaya girerse ceza bedeli en yüksek olan (endüktif veya kapasitiften sadece birinden) reaktif ceza bedeli ödenir.

bir işletmede kurulu güç 100kVA ve .../x5 kombi sayaç 150/5A akım trafoları ile bağlanmışsa;
1) Kompanzasyon için kullanılacak RÖLE aynı akım trafolarından beslenebilir mi?
2) Ayrıca örneğin 50/5A değerinde akım trafoları ile mi Kompanzasyon için RÖLE yi bağlamalıyız?
3 ) Röleyi bağlayacağımız akım trafoları ayrı olursa eğer bunları sayacın bağlı olduğu trafolardan önce yada sonra bağlamış olmak ölçümü etkiler mi?
4) Sayacın kaydettiği değerlerin çarpanı kaç olacakkk...?
5 ) Sayacın kaydettiği değerler her durumda aynı olacak mıdır??

ben bu reaktif oranlar konusunda halen şüpheliyim, Şöyle ki;
Sistemden kaliteli enerji almak bir abonenin sözleşmeden doğan en temel hakkı değil mi?
madem öyle ise neden aboneler cos değerini kendisi düzetmek için zorlanıyor??
Deniyor ki; siz işletme olarak reaktif yük de çekiyorsunuz bu da sistemin kalitesini olumsuz etkiliyor kabul edelim ki sisteme kapasitif etki veren aboneler de yok mu?? Peki böyle abonelere elektrik kurumu bir avantaj sunuyor mu acaba??
Ben bu soruma aydınlatıcı bir açıklama yapacak arkadaşıma şimdiden teşekkür ediyorum...

bir işletmede kurulu güç 100kVA ve .../x5 kombi sayaç 150/5A akım trafoları ile bağlanmışsa;
1) Kompanzasyon için kullanılacak RÖLE aynı akım trafolarından beslenebilir mi?
2) Ayrıca örneğin 50/5A değerinde akım trafoları ile mi Kompanzasyon için RÖLE yi bağlamalıyız?
3 ) Röleyi bağlayacağımız akım trafoları ayrı olursa eğer bunları sayacın bağlı olduğu trafolardan önce yada sonra bağlamış olmak ölçümü etkiler mi?
4) Sayacın kaydettiği değerlerin çarpanı kaç olacakkk...?
5 ) Sayacın kaydettiği değerler her durumda aynı olacak mıdır??

1)Öncelikle kompanzasyonun akım trafosu ayrı bağlanmlıdır.
2)Örnek tesiste güç 60 kW çalışma gerilimi 380 V ise işletmenin
nominal akımı I= P/(1.73*U) = 60 / 1.73*380= 91,26 Amperdir.Dolayısıyla 100kW güç talebin varsa I=100/1.73*380=154,798A.Bunun bi üst değeri akım trafosu seçmen gerekir.
3)Bu birşeyi değiştirmez sonuçta akım trafolarını fazlara bağlayacaksın.Fakat bağlantı açısından sonra yapılması daha kolay olur.
4)Sayaç çarpanın 150/5=50 olacaktır.
5)Her durumda aynı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri