Buji Ateşleme

Herkese merhaba fotoğrafta görüldüğü gibi bir buji ve bobin var elimde. Buji 12 v ile çalışıyor bobinden çıkan uçları 12v düşürücüye bağlayıp, düşürücüye 220Vac verdiğimde ateşleme yapamıyorum. Konu hakkında da çok bilgim yok. Bujiye nasıl tetik verebilirim, başka ne gibi bir elemana ihtiyacım var?

Ekli dosyalar

• P1060392.JPG
    P1060392.JPG
    351.8 KB · Görüntüleme: 44
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Buji ateşlemesi yüksek gerilim/volt gerektirir. O da ateşleme bobinine sürekli 12 volt verme ile olmaz. 12 volt'u anlık kestiğinizde bobin üzerinde oluşan ters elektro manyetik kuvvet (emk) ile yüksek volt`lara çıkılarak buji tırnakları arası ark oluşur.

Herkese merhaba arkadaşlar. Bujiyi ateşlemek için ne yapılmalı. Bir deney için gerekli.
Ateşleme bobini, Buji ve 12 volt motosiklet aküsü yeterli olur mu. Veya akü değil de 30v 10 amper güç kaynağım var. Nede olsa piston yok deneyde. Yani herhangi bir güç harcamayacak. Sadece ateşleyecek.

bujinin gövdesine nötr götürmen lazım nötr yok gibi görünüyor ateşleme bobini de kesikli çalışabilir bi push buton at ateşeleme bobini öncesine öyle dene bence

Bujiler 12 volt ile çalışmazlar.

Bujinin çalışma prensibi ark atlamasına dayanır. Buji tırnakları arasındaki mesafeyi rahatlıkla atlayacak kadar yüksek voltaja ihtiyaç var.

Araçlardaki bobinler ve eski araçlardaki Endiksiyon bobini denilen parçalar bu işe yarar.Yani gerilimi yükselterek buji tırnakları arasında ark atlamasını sağlamak.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. 12 v ile çalismazlar biliyorum fakat kaynak 12v tür. Ateşleme bobini voltajı yükseltiyor sanırım. Peki kaç kez atesleyebilirim. Bana ne kadar çok ateslerse o kadar iyi. Örneğin 8000 d/d dönen bir motor 4 zamanlı ise 2 zamanda krank mili 1 tam tur doner ve 4 zaman olunca 2 tam tur donerse 8000/4=2000 devir dakika.
Saniye ye böler isek 2000/60=33.3 kez bir saniyede ateşliyor. Yani bunu artırmak istiyorum ben. Örneğin saniyede 500 kez ateşler mi? Veya daha fazla saniyede 1000 sefer ateslemesi mümkün mü bir bujinin. Bunun için elektronik devre mi gerekli. Saniyede 1000 sefer anahtarlama yapan 1000 defa açılip kapanan devre yaparsak ateşler mi buji

Herkese merhaba fotoğrafta görüldüğü gibi bir buji ve bobin var elimde. Buji 12 v ile çalışıyor bobinden çıkan uçları 12v düşürücüye bağlayıp, düşürücüye 220Vac verdiğimde ateşleme yapamıyorum. Konu hakkında da çok bilgim yok. Bujiye nasıl tetik verebilirim, başka ne gibi bir elemana ihtiyacım var?
Eskiden tek bobin ile yapılırdı.
Şimdi çift bobin kullanıyorlar.
Resimdeki bobinden bir tane daha bağlaman lazım.
Birincinin çıkışını o ikincinin girişine bağlayacaksın. :)

Cevaplarınız için teşekkür ederim. 12 v ile çalismazlar biliyorum fakat kaynak 12v tür. Ateşleme bobini voltajı yükseltiyor sanırım. Peki kaç kez atesleyebilirim. Bana ne kadar çok ateslerse o kadar iyi. Örneğin 8000 d/d dönen bir motor 4 zamanlı ise 2 zamanda krank mili 1 tam tur doner ve 4 zaman olunca 2 tam tur donerse 8000/4=2000 devir dakika.
Saniye ye böler isek 2000/60=33.3 kez bir saniyede ateşliyor. Yani bunu artırmak istiyorum ben. Örneğin saniyede 500 kez ateşler mi? Veya daha fazla saniyede 1000 sefer ateslemesi mümkün mü bir bujinin. Bunun için elektronik devre mi gerekli. Saniyede 1000 sefer anahtarlama yapan 1000 defa açılip kapanan devre yaparsak ateşler mi buji
Bilen yokmu efendiler kaç kez ateşleme yapılır

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri