Bu devrede hatalarım neler

exsenim

Üye
akım ve gerilim ayarlı güç kaynağı yapmak istedim kitaplardan okuyarak ancak bunu yapabildim devrede sıkıntı nerelerde
Adsız.jpg

51 ohm lar yüksek 0.47 ohm gibi olmalı.
q1 ve q3 yerine 2n3055 olmalı.
q5 in görevini tam anlayamadım.

taş dirençlerin değerleri dediğiniz gibi hocam yazmayı unutmuşum
Q5 akım ayarı için BD139
Q1 ve Q3 için transistör yerine mosfet kullansam sıkıntı olur mu irfp250 buldum 6 adet

mosfet o devrede çalışmaz. iletime geçer ve orada kalır. yani hep iletimde kalır.
mosfetin Vgs voltajını azaltacak bir sürücü yok.

Lm317 ile yapabileceğiniz hem akim hemde gerilim ayarli bir regulator asagidaki gibi olabilir.

5A-constant-current-constant-voltage-regualtor.png

Bu devrede 338 kullansak olur dimi pinler ayni
Lm317 ile yapabileceğiniz hem akim hemde gerilim ayarli bir regulator asagidaki gibi olabilir.

5A-constant-current-constant-voltage-regualtor.png

Anladim hocam 2n3055 den daha güçlü transistor var mi peki yada 2 tane daha paralel baglasam uygun mu
mosfet o devrede çalışmaz. iletime geçer ve orada kalır. yani hep iletimde kalır.
mosfetin Vgs voltajını azaltacak bir sürücü yok.

Buradaki opampın akımla alakası yok. O ölçüm ve karşılaştırma yapıp bu bilgiye göre entegreyi sürüyor.

son şemada lm317 yerine lm338 kullanmamın çok bir önemi yok. lmxxx zaten sadece güç transistörünün beyzini sürüyor. asıl akım transistörden geçiyor. lm317 kullanmak daha uygun.
son şemada güç transistörü pnp. ilk şemada npn. 2n3055 yerine başka npn de kullanabilirsin. fakat 2n3055 daha uygun.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri