Transformatörün üzerinde 1.6A yazıyor fakat ölçü aleti 6A ölçüyor.

mmetem55

Üye
Merhaba arkadaşlar eski Logitech hoparlörden söktüğüm transformatörün üzerinde 12V 1.6A yazıyor fakat köprü diyot ile 6A ölçüyorum. Bir sıkıntı çıkarmı ? NOT: Bu transformatörü kullanarak 5A gerilim ve akım ayarlı devre kullanacağım, 1 adet 7805 ile mavi led çalıştıracağım , bc237 ve ntc ile fan kontrol devresini kullanacağım. İnternette biraz araştırmama göre, bc237 fan kontrol devresi 230mA (fan ile) , mavi led 80mA, akım ve gerilim ayarlı güç kaynağı 5A. Toplamda 5310mA ediyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
o 6 amperi nasıl ölçtün benim kafa basmadı/anlamadım fotoğrafla gösterebilir misin?

Ekli dosyalar

• images-4.jpeg
    images-4.jpeg
    29 KB · Görüntüleme: 21
iyi de 6 amperi nasıl ölçüyorsun onu anlamadım. hangi konumda? ne yaparken? yükte ne varken ölçtün?

Adı üstünde akım. Akımın ölçülebilmesi için bir akış gerekir. Trafo boştayken bir akış olamayacağına göre boştayken akım ölçülmez.

o trafo üzerinde yazandan daha fazla amper alamazsın. akım gücünü yani amperi ölçerken, güç kaynağı(trafo) çıkışına bir yük bağlarsın ve hatta paralel olarak ölçü aletini girersin. ve tüketilen/çekilen amperin ne olduğunu görürsün. bu arada ben tamirciyim. eksik/hatalı bilgi verdiysem ustalarım düzenler. yani elektronikçi değilim.

o trafo üzerinde yazandan daha fazla amper alamazsın. akım gücünü yani amperi ölçerken, güç kaynağı(trafo) çıkışına bir yük bağlarsın ve hatta paralel olarak ölçü aletini girersin. ve tüketilen/çekilen amperin ne olduğunu görürsün. bu arada ben tamirciyim. eksik/hatalı bilgi verdiysem ustalarım düzenler. yani elektronikçi değilim.
Tamam ustam sağ ol. Desene neye hayal neye kısmet. İyi geceler.