Bilgisayar kasası (usb şasesinden) çarpılma

Bence bu durumda yapılacak iki işlem vardır:1.Sizin daha önce bahsettiğiniz tarzda diğer toprak hattı garantili olarak sağlam olan yan odadan,2.5 mm2 kesitli yeşil-sarı bir toprak kablosuyla çekilmiş halde,bu topraklı prizden elektriği o şekilde alıp,pc'yi bu durumda çalıştırıp denemektir.2. ise toprakli prizden alınan toprakli P,N, toprak hattının,en başından en sonuna kadar olan tüm elektrik kablolarını,bu uzatmalarda,ya da pc için özel olarak çekilmiş olan,3 telli olan bu topraklı elektrik hattında,toprak hattının tüm kablo boyunca iletildiğinden (Pc kablosu da bu kontrole dahil edilmelidir.) herhangi bir şekilde,kablo içi bir kopukluğu (Gözle görülmeyen) olup olmadığının,avometre ile sesli direnç kısmında tam olarak kontrol edilmesidir.Binaya toprak hattı hiç gelmiyor olsaydı,megerle direnç ölçümünün mutlaka yapılmasını da önerirdim.Ama böyle bir durum,her yerde kesin olarak da yok,sadece kısmi bir bölgede toprak hattı sorunu var göründüğü kadarıyla.Umarım ısrarlı bir kontrolle,toprak hattının iyi takibiyle,bu sorun kolaylıkla da çözüme kavuşur diye düşünüyorum.

Avometre ile çok uzun kablo kontrolu zor gelirse de şu yapılabilir.Pc'ye giden bu topraklı hat buvattan tam olarak ayrılır,pc'ye giren en sondaki pc girişi boşta bırakılır.Buvattan toprak kablosuna kısa bir süreliğine faz bağlanır,pc'ye giren uçta bu,faz kontrol kaleminde yanıyor mu diye iyice bakılır.Yanıyorsa toprak hattında iletim yönünden hiç aksaklık da yoktur denilebilir.Bu durumda pc çalışırken yine statik kaçağı olursa,pc başka bir pc ile takas edilip o şekliyle denenmelidir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn binbaşı hocamızın sözünün üstüne söz kalmıyor.Teşekkürler hocam.Ayrıca ne demiş aşık veysel benim sadık yarim kara topraktır:)

Son düzenleme:
bece toprak hatından geliyor binnanın başka yerinde faz topraga degip gidiyor arzalı bir resiztans olabilir su ısıtıcıları gibi sen topragı ayır öyle dene düzelecek

bu sorun baya uzamışa benziyor yada toprak varmı yokmu statik elektrikmi değilmi prizlerde toprak kopukluğu varmı yokmu nötr toprak karışıkmı değilmi bu sorular uzar gider.oysa tüm bu soruların tek bir cevabı var 30ma karolesi takmak ve test etmek.sadece bir seri lamba faz ve toprağa değdirmek role açarsa toprak var açmazsa yok ve hatta dahada emin olmak için lambanın bir ucu faza diğerinide pc nin gövdesine değdirmek role açarsa topraklama var çalışıyor vede koruma altındayım demektir.bu basit deney pek çok soru işaretlerini ortadan kaldırır. ilk başta yapmamız gerektiğini en sona bırakırsak boşuna zaman ve gereksiz acabalarla karşılaşır konuların dışına çıkmış oluruz. slm

bu sorun baya uzamışa benziyor yada toprak varmı yokmu statik elektrikmi değilmi prizlerde toprak kopukluğu varmı yokmu nötr toprak karışıkmı değilmi bu sorular uzar gider.oysa tüm bu soruların tek bir cevabı var 30ma karolesi takmak ve test etmek.sadece bir seri lamba faz ve toprağa değdirmek role açarsa toprak var açmazsa yok ve hatta dahada emin olmak için lambanın bir ucu faza diğerinide pc nin gövdesine değdirmek role açarsa topraklama var çalışıyor vede koruma altındayım demektir.bu basit deney pek çok soru işaretlerini ortadan kaldırır. ilk başta yapmamız gerektiğini en sona bırakırsak boşuna zaman ve gereksiz acabalarla karşılaşır konuların dışına çıkmış oluruz. slm

rezistans ustam hatırlarsan size bir şey yazmıştım. her gözünü sevdiğim kar çoğu kişi seni sevmez ama ne sorunları bulmaya kadirsin

Yorumunuz çok güzel olmuş sn.rezistans,seri lamba+K.A.R. mevcutken,lambanın bir ucu pc kasasına değdirilirse,zaten topraklama mevcutsa,yani pc kasasının gövdesine kadar geliyorsa,R=220/0.030 > R=7333.33 ohm. > R=7.3 kohm.luk düşük bir toprak direnci bile gövdede bulunsa (Gerçek güvenlik topraklaması ise,bu değerden her zaman çok daha yüksek omajlıdır) K.A.R. hemen açar ve toprak testi en kısa yoldan da tamamlanmış olur.Bu sorunu okulunda yaşayan üyemizin bu nedenle kısa zamanda bir K.A.R. alıp taktırması,test işlemlerini çok basite indirgeyecektir hiç şüphesiz.Kolay gelsin.

inşallah arkadaş bu arızayı çözerde bizle paylaşır

dedigim gibi toprak hatı faza biryerde mutlaka arasıra degiyordur benim başıma geldi evde heryede taprak hatında elektrik vardı
topraklamalar geregigibi iyi calışmıyor normalde sigortayı atırması lazım atmazlar genelde su ısıtıcısı gibi 10a civarı topraga akım akar
halnce sigırta atmaz heyer faz olur dikkat edelim

dedigim gibi toprak hatı faza biryerde mutlaka arasıra degiyordur benim başıma geldi evde heryede taprak hatında elektrik vardı
topraklamalar geregigibi iyi calışmıyor normalde sigortayı atırması lazım atmazlar genelde su ısıtıcısı gibi 10a civarı topraga akım akar
halnce sigırta atmaz heyer faz olur dikkat edelim
demekkki topraklamanız gereği gibi yapılmamış. yapılmış olsaydı toprak faz kısadevresinde sigorta atması lazım.

1-Pc prizi ile kasa arasındaki toprak-nötr voltaj değeri
2-Pc prizindeki toprak-nötr voltaj değeri
3-Buat toprak-nötr voltaj değeri
4-Pc prizini bütün kabloları sök buat bağlantılarını da bütün kabloları sök kablolar tamamen enerjisiz olsun önce sarı yeşil ile mavi kabloyu buattan kısa devre yap ve piriz ucundan ohm değerlerine bak sonra sarı yeşil ile kahverengi ve mavi ile kahverengi kablolarda aynı işlemi yap ohm değerlerini buraya yaz.(kablo renklerini standarda göre söyledim seninki farklı olabilir önemli olan değerler)
5-Pc nin fişini çek fişteki faz-nötr,nötr-toprak,faz-toprak arası ohm değerlerini ölç buraya yaz.

Bu sorular daha öncede sorulmuştu fakat sağlıklı cevap gelmedi o yüzden tekrar soruyorum yoksa hamur çok su götürecek.
Ayrıca diğer ustalarımızın KAR önerisini ve lamba önerisini sanırım dikkate almadın onlarıda dene buraya yaz.
Herkese kazasız belasız işler dileğiyle kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri