Bilgisayar kasası (usb şasesinden) çarpılma

gazili1kan

Üye
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim 10 yıllık elektrikçiyim ve 4 yıldır elektrik elektronik öğretmeniyim böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyorum.
Mdr. Yrd. Bilgisayarının zaman zaman usb den çarptığını söyledi daha sonra birkaç kez ben de denk geldim zaman zaman fareden çarpıyor usb ye harici bellek takarken de (bazen) çarpılıyorsunuz ve bilgisayar kendinden kapanıp yeniden başlıyor. Bunun üzerine 1-toprak hattını kontrol ettim sağlam
2- toprak hattı kasayla irtibatlı mı diye baktım. Evet irtibatlı
3- bir de sıfırlama yapayım biraz da böyle kullan dedim sıfırlama da fayda etmedi çarpılmaya devam etti.
4- odadaki kalorifer borusunu kazıdım 220V lambanın bir ucuna faz verdim diğer ucunu boruya değdirdim baktım cayır cayır yanıyor. Ölü cereyan vardır diye kasa ile kalorifer borusunu irtibatlandırarak güzel bir topraklama yaptım. Bugün yine çarpıyor dedi. Aynı odada 3 kez kasa değiştirdi yani problem kesinlikle kasada, monitörde veya yazıcıda değil hepsi kontrol edildi.
Odasının fazını değiştirip bir de öyle deneyeceğim çünkü eski odasında aynı kasa çarpmıyordu. Topraklama olduğu halde kasa insanı neden çarpar? Acaba gerilim kasada izole oluyor da toprağa ya da nötre akmıyor olabilir mi? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim 10 yıllık elektrikçiyim ve 4 yıldır elektrik elektronik öğretmeniyim böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyorum.
Mdr. Yrd. Bilgisayarının zaman zaman usb den çarptığını söyledi daha sonra birkaç kez ben de denk geldim zaman zaman fareden çarpıyor usb ye harici bellek takarken de (bazen) çarpılıyorsunuz ve bilgisayar kendinden kapanıp yeniden başlıyor. Bunun üzerine 1-toprak hattını kontrol ettim sağlam
2- toprak hattı kasayla irtibatlı mı diye baktım. Evet irtibatlı
3- bir de sıfırlama yapayım biraz da böyle kullan dedim sıfırlama da fayda etmedi çarpılmaya devam etti.
4- odadaki kalorifer borusunu kazıdım 220V lambanın bir ucuna faz verdim diğer ucunu boruya değdirdim baktım cayır cayır yanıyor. Ölü cereyan vardır diye kasa ile kalorifer borusunu irtibatlandırarak güzel bir topraklama yaptım. Bugün yine çarpıyor dedi. Aynı odada 3 kez kasa değiştirdi yani problem kesinlikle kasada, monitörde veya yazıcıda değil hepsi kontrol edildi.
Odasının fazını değiştirip bir de öyle deneyeceğim çünkü eski odasında aynı kasa çarpmıyordu. Topraklama olduğu halde kasa insanı neden çarpar? Acaba gerilim kasada izole oluyor da toprağa ya da nötre akmıyor olabilir mi? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.
prizin bulunduğu buatta veya prizde toprak nötr ters bağlanmış olabilir bunu kontrol ettin mi? çünkü topraklaman iyiyse toprağın nötürden farkı olmaz bilgisayar çalışır. böylelikle nötr gövdeye bağlı olur. faz nötr üzerinden geri dönüşüm yaparak kasada çarpılma meydana gelebilir. bir de kaçak akım rölesi yok mu ? bu olsa hem güvende hem de sorunu daha çabuk bulursun.

arkadaşım odanın fazını değiştirmene gerek yok faz değiştirsen ne olacak ki. başka odada çarpmadığına göre bulunduğun odanın buatına ve prizine bak. büyük ihtimalle toprak nötr ters bağlanmıştır diye düşünüyorum. genellikle termizifonlarda de bu olur nötr toprak ters bağlandığında çarpılma meydana gelir

dgn frt arkadaşımıza katılıyorum.karolesi takarak (30ma) prizin nötr ve toprağını kontrol aderseniz iyi olur. nötr ve toprak prizde veya her hangibir bağlantı noktasında ters bağlanmış olabilir.elinize seri bir lamba alın. lambanın bi ucunu faza diğer ucunu toprağa değdirin role açarsa toprak doğrudur.lamba yanarsa toprak yerine nötr bağlanmış demektir.slm

dgn frt arkadaşımıza katılıyorum.karolesi takarak (30ma) prizin nötr ve toprağını kontrol aderseniz iyi olur. nötr ve toprak prizde veya her hangibir bağlantı noktasında ters bağlanmış olabilir.elinize seri bir lamba alın. lambanın bi ucunu faza diğer ucunu toprağa değdirin role açarsa toprak doğrudur.lamba yanarsa toprak yerine nötr bağlanmış demektir.slm
iyi bir yöntem rezistans ustam. hey gözünü sevdiğim kaçak akım koruma rölesi. çoğu kişi seni sevmez ama ne arızaları bulmaya kadirsin

Elektrik şebekesinden eminsen kasaya ait güç kaynağını değiştirerek denemeni öneririm.

Arkadaşlar değerli fikirleriniz için çok teşekkürler. Odada toprak-nötr ters bağlanma olayı yok bugün buata da baktım. Zaten çarpılan arkadaş bugün önceki odamda çarpılmıyodum deyip :) uzatma ile eski odasından elektrik almış ve yine çarpılınca tekrar odasındaki prize bağlamış. İlginç bir durum seri lamba ile faz-toprak arasına bakıyorum (ki toprağı kalorifere bağladım) lamba gayet iyi ışık veriyor. Avometrenin buzer kademesinde fişin toprağı ile kasa gövdesine baktım orada da toprak ile kasa irtibatlı aynı şekilde diğer 2 uç ile kasaya baktım değer göstermedi. Öyle her zaman da çarpmıyor hemen çarpıp kayboluyo manyetolu çakmaklar vardır ya onun gibi. Bir de şu sorun var ki ilginç flaş bellek takarken bazen çarpılıyorsun ki çarpıldığında bilgisayar kendinden yeniden başlıyor. Kaçak akım rölesini yarın deneyeceğim bakalım.

USB girişinde bence sorun vardır.

Hocam 4 usb girişi var hepsinde aynı. Bundan önceki kasada da aynısı oluyordu. Okula 20 tane sıfır kasa alındı bu da onlardan biri ama sorun aynı.

Ozaman kesin olarak topraklamadandır diyebiliriz.Toprak hattını kalorifer borusu yerine sağlam bir topraklama yapman gerekiyor.Sağlam bir topraklamada bu sorunun olması imkansız.Lambanın yanması bir ölçüm değildir.Topraklama ölçümü meğer veya ölçü aletleri ile yapılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri