Beton Köşk'ün Tedaş Birim Fiyatındaki Değeri

Tedaş birim fiyat kitabında 22.5.1.3 pozunun altında bununla ilgili bir not bulunuyor:

NOT :Yukarida belirtilen boş beton köşklerin bedelinin hesaplanması:
Poz 22.5.1.1de malzeme bedelinden aşağida belirtilen malzeme +1 bölge Montaj bedellerinin toplamlari düşülerek bulunur:
2 Yük ayiricisi+1 Sigortali Yük ayiricisi Trafo+AG Panosu

Poz 22.5.1.2 de malzeme bedelinden aşaðida belirtilen malzeme +1 bölge Montaj bedellerinin toplamlari düşülerek bulunur
3 Yük ayiricisi+1 Sigortali Yük ayiricisi

Poz 22.5.1.3 de malzeme bedelinden aşaðida belirtilen malzeme +1 bölge Montaj bedellerinin toplamlari düşülerek bulunur
Trafo+AG Panosu

Yukaridaki pozlara ilave edilecek malzemelerde malzeme bedeline malzeme + 1 bölge montaj bedeli toplanarak ilave edilir.

Aşağıdaki link bu konuda faydalı olacaktır:

YILTES Elektrik | EMBK 2550 - - Elimsan

Verdiğiniz pozlara dahil olan köşklerin elimsan sitesindeki monoblok köşk olduğuna emin misiniz? poz tarifinde tanımlama ve ölçü var mı? Tip 1A, Tip 1B , Tip 1C ... diye devam eden tip çizimleri ve ölçülerini biliyormusunuz?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
TİP 1A köşkün ölçüleri maksimum 5450 mm = 5,45 mt.' dir. ( TEDAS MYD 2000-036.B ' e göre ) 5,20 - 5,45 arası olabilir.

Örnek Hesap (2011 B.F) ile

'22.5.1 HAVA YALITIMLI METAL MAHFZ. MODÜLER HÜCRELER (BETON TRAFO KÖŞKLERİ)
2 YÜK AYIRICISI+1 SİGORTALI YÜK AYIRICISI+TRAFO+AG PANOSU (TİP 1A)

- 400 KVA KÖŞK (TRAFO DAHİL) malzeme birim fiyatı : 38,265.00 TL' dir.

- MİNHA : 22.4.1 YÜK AYIRICILI GİRİŞ ÇIKIŞ HÜCRELERİ (2 ADET) Malzeme ve Montaj Fiyatları : -9,960.22 TL
Not: Bu noktada birim fiyat kitabında eksiklik olduğunu sanıyorum 36 kV seviyesi için 400 A ve 630 A lik iki adet MMMH fiyatı mevcut hesapta 630 A olanı kullanıyorum.

- MİNHA : 22.4.2 TRANSFORMATÖR KORUMA HÜCRELERİ (SİGORTALI YÜK AYIRICILI) (1 ADET) : -5,419.38 TL

- MİNHA : 24.4.1 DAHİLİ TİP A.G. PANOSU :
-2,832.66 TL

- MİNHA : 31.6.3 DAHİLİ VE HARİCİ TİP 33 / 0.4 - 0.231 KV :
-13,773.33 TL
Not: Dahili / harici tip genleşme depolu ve hermetik trafoların malzeme ve montaj birim fiyatları aynı.

toplam : -31,985.59 TL + 38,265.00 TL =

MAKSİMUM 5.45 MT ÖLÇÜLERİNDEKİ BOŞ BETON KÖŞK FİYATI : 6,279.41 TL ' dir. (2011 B.F.)

TİP 1A : max : 5450 mm , max : 1000 KVA !
TİP 1B : max : 6200 mm , max : 1000 KVA !
TİP 1C : max : 6150 mm , max : 1600 KVA !
TİP 1D : max : 6750 mm , max : 1600 KVA !

A ve C max 3 hücre , B ve D max 4 hücreli olabilir. ( trafolu)

Peki monoblok beton köşklerin kenar boyu 5,45m mi? 2,55m mi?

Uzun lafın kısası ihtiyacım olan monoblok beton köşk ölçüleri sizin verdiğiniz ölçüleri karşılamamaktadır. Birbirini en boy yükseklik olarak tutmayan bir pozun da kullanılması doğru değildir. Yeni birim fiyat yapılması gerekir.
Monoblok ölçülerine örnek;
http://www.ulusoyelektrik.com.tr/page.php?ID=13

Son düzenleme:
Beton köşklerin kısa kenarlarının ölçüleri 2,55 mt.' dir. Uzun kenarlarının ölçüleri tip1a , tip1b ... vs olmasına göre değişmektedir.

Tip1a Beton köşkün ölçüleri : 5,45 (boy) - 2,55 (en) - 3,70 (yükseklik) - maks.

diğer tip beton köşklerde sadece boy değişmektedir, birim fiyat kitabında da fiyatları farklıdır.

Beton köşklerin kısa kenarlarının ölçüleri 2,55 mt.' dir. Uzun kenarlarının ölçüleri tip1a , tip1b ... vs olmasına göre değişmektedir.

Tip1a Beton köşkün ölçüleri : 5,45 (boy) - 2,55 (en) - 3,70 (yükseklik) - maks.

diğer tip beton köşklerde sadece boy değişmektedir, birim fiyat kitabında da fiyatları farklıdır.

Yani şuan üretilmekte olan monoblok köşk ölçüleri ile uzaktan yakından alakası yoktur. Dolayısıyla bu minha yoluyla elde edilen köşk fiyatının da kullanılması yanlıştır. Yeni birim fiyat yapılması gerekir.

Bknz Ulusoy Bknz elimsan Bknz ...

YILTES Elektrik | EMBK 5250 - - Elimsan

EMBK 5250; TEDAŞ şartnamelerinde (MYD / 2000-36 A) Tip 1 olarak tanımlanan EMKB 5250; modüler hücre grubu, dağıtım transformatörü ve AG dağıtım panosundan oluşmaktadır.

(MYD / 2000-36 A) Tip 1 = (MYD / 2000-36 B) Tip 1A

nasıl alakası yok?

YILTES Elektrik | EMBK 5250 - - Elimsan

EMBK 5250; TEDAŞ şartnamelerinde (MYD / 2000-36 A) Tip 1 olarak tanımlanan EMKB 5250; modüler hücre grubu, dağıtım transformatörü ve AG dağıtım panosundan oluşmaktadır.

(MYD / 2000-36 A) Tip 1 = (MYD / 2000-36 B) Tip 1A

nasıl alakası yok?

Tedaş pozlarında belirtilen tüm tiplerin ölçülerini çizimle ayrı ayrı belirten bir kaynak elinizde varsa paylaşabilirseniz birebir mukayese etme şansımız olur.

Verdiğiniz pozlara dahil olan köşklerin elimsan sitesindeki monoblok köşk olduğuna emin misiniz? poz tarifinde tanımlama ve ölçü var mı? Tip 1A, Tip 1B , Tip 1C ... diye devam eden tip çizimleri ve ölçülerini biliyormusunuz?

Daha önce aramama rağmen bir türlü bulamamıştım ancak sonunda bu bilgiye ulaştım. Bu ölçüler TEDAŞ-MYD/2000-036.B isimli şartnamede verilmiş. Söz konusu şartname Tedaş'ın sitesinde mevcut.

Daha önce aramama rağmen bir türlü bulamamıştım ancak sonunda bu bilgiye ulaştım. Bu ölçüler TEDAŞ-MYD/2000-036.B isimli şartnamede verilmiş. Söz konusu şartname Tedaş'ın sitesinde mevcut.

Sn Engineerdal Tedaş şartnamesini incelediğimizde;

Tip 1A = 3Hücre ve Max 1000kVA'ya kadar trafolu A.G. dağıtım pano bölmeli monoblok köşkü tanımlamakta ölçüleri ise Hücre bölümü 2600mm Trafo bölümü 1700mm A.G. pano bölümü 550mm olup toplamda 4850mm uzunluk, 2300mm genişlik ve 2650mm yükseklik +690mm temel genişliği ile toplam yükseklik 3340mm olarak verilmekte.
Tip1B = 4Hücre ve Max 1000kVA'ya kadar trafolu,A.G. panolu olup detay ölçülerini vermeden direk toplamları; uzunluk 5600mm, genişlik 2300mm, Yükseklik Tip 1A ile aynı olarak verilmekte.
Tip1C = 3Hücre ve 1250-1600kVA trafolu A.G. panolu olup detay ölçüleri vermeden direk toplamları; uzunluk 5400mm, genişlik 2300mm, Yükseklik Tip 1A ile aynı olarak verilmekte.

Örnek olarak Elimsan firmasının Monobloklarla ilgili genel kataloğu incelemeniz için aşağıda ekliyorum. Tedaş şartnamesinde belirtilen, yukarıda verdiğim ölçülerin hiçbiri katalogtaki ölçüleri tutmamaktadır. Her ne kadar üretici firma şartnameye atıfta bulunarak bilgi verse de ölçülerin uyumsuzluğu bizim için problem yaratmaktadır. Bu nedenle ya PB-1, PB-2 ... diye giden prefabrik beton köşkler keşiflere yazılıp uygulamada buna riayet edilmekte yada özel birim fiyat yapılmaktadır.
Teknik şartnamelerde Tedaş şartnamelerine atıfta bulunulduğundan üretim değerlerinde aynı ölçülerin aranma zorunluluğu doğsada Ölçülerde idare lehine olan ufak farklılıklar aslında kabul edilebilir örneğin;
Tip1B yerine Elimsanın EMBK6000 monoblok köşkü alınabilir ölçüleri; Uzunluk 6000mm, Genişlik 2500mm, Yükseklik 3650mm

Kurum işlerinde tarif edilen ve atıfta bulunulan ölçülerle sahaya konulan ürün özellik ve ölçüleri birebir olmalıdır aksi taktirde yüklenici bu poz için ihalede düşük teklif atıp iş başladığında benim ölçülerim standart değerlerden büyük Yeni birim fiyat yapılması gerekir diye itirazda bulunup sorun çıkartabiliyor bunu sadece monoblok köşkler için değil diğer bir çok kalem için söylüyorum.
Özel işlerde ise anlattığım ayrıntıların hiç bir önemi olmuyor bu yüzden bazı arkadaşlar durumu yadırgayabilir açıklama gereği duydum.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri