bayan elektrik mühendisi

Kadın mühendis için,Bakım hizmetleri daha zordur.Severek yapacaksa ! herzaman bakımcı da olabilir.Ha-
milelik dönemi için ,özel sektörün anlayışlı olması , pek beklenen bir durum ! değildir.Devlet sektörü,ka-
dın çalışan için daha uygundur.

bir fabrikada bayan bir bakımcı evet garip bir durum olabilir ama tek sektör bakım değil ki.arge mühendisi olabilir , satış mühendisi olabilir , çizim mühendisi olabilir , şantiye gibi yerlerde ofis mühendisi olabilir.bütün bir mühendisliği sadece bakıma endekslemek çok doğru değil bence
Hocam tabiki sadece bakim muhendisi olarak dusunmek dogru degil.ornek olarak bakim muhendsligini gosterdim..sonucta sizin bahsettiginiz dallarin hepsi tek bir cati altinda toplaniyor.oda elk.elkt.muh.ligi..bir bayanin bu meslegi isteyerek sececegini dusunmuyorum ben..benim sahsi fikrim bu.

ben asagı yukarı her seyin farkındayım, ama sizin gibi tecrubeli meslek arkadaslarımında fikirlerini merak ettim. İlerde daha cok zorlanırmıyım degilmi onu ogrenmek istedim. Sanki bayan olunca biraz daha geri planda kalması için ugrasıyor gibi oluyorlar. Geri planda kalıncada bu durumdan memnun olmuyorlar. İnsan napacagını sasırıyor. Özel sektör belki benim basladıgım yerden dolayı oyledir ama gercekten zor. Sgk kafalarına göre yatırılıyor, asgari gecim indirimi verilmiyor, mesaiye kaldıgınızda idari kadroya mesai vermiyoruz diyerek kendi ceplerine atılıyor. 2 saatligine izin alsanız, o 2 saat maastan dusuyor. Cumartesi is var. 1 mayısta bile herkes tatilken calısıyoruz. Gelmediginiz gunler sigortadan dusuluyor. 2saati maastan dusmesini biliyorlar ama haftaici sevkiyat oldugundada aksam 6da biten mesaiye ragmen servis aracları yukleme bitene kadar hareket etmiyor. Bizim özel hayatımız evimiz yok gibi davranıyorlar. Cok degisik. Hani o kadar sene bunun icinmi dirsek curuttum ben demiyor degilim. Devleti uzun vadede dusunuyorum acıkcası ama kontenjanlarımızda belli. Yinede sansımı denesem iyi olacak gibi duruyor.

ben asagı yukarı her seyin farkındayım, ama sizin gibi tecrubeli meslek arkadaslarımında fikirlerini merak ettim. İlerde daha cok zorlanırmıyım degilmi onu ogrenmek istedim. Sanki bayan olunca biraz daha geri planda kalması için ugrasıyor gibi oluyorlar. Geri planda kalıncada bu durumdan memnun olmuyorlar. İnsan napacagını sasırıyor. Özel sektör belki benim basladıgım yerden dolayı oyledir ama gercekten zor. Sgk kafalarına göre yatırılıyor, asgari gecim indirimi verilmiyor, mesaiye kaldıgınızda idari kadroya mesai vermiyoruz diyerek kendi ceplerine atılıyor. 2 saatligine izin alsanız, o 2 saat maastan dusuyor. Cumartesi is var. 1 mayısta bile herkes tatilken calısıyoruz. Gelmediginiz gunler sigortadan dusuluyor. 2saati maastan dusmesini biliyorlar ama haftaici sevkiyat oldugundada aksam 6da biten mesaiye ragmen servis aracları yukleme bitene kadar hareket etmiyor. Bizim özel hayatımız evimiz yok gibi davranıyorlar. Cok degisik. Hani o kadar sene bunun icinmi dirsek curuttum ben demiyor degilim. Devleti uzun vadede dusunuyorum acıkcası ama kontenjanlarımızda belli. Yinede sansımı denesem iyi olacak gibi duruyor.

Böyle bir işyerinde çalışmak zaten hata.

iş tecrübemden edindiğim kadarıyla İnsanoğlu her zaman her yerde suistimale açık bir yaratıktır. Bu nedenle astlarıyla belli bir mesafeyi koruması da menfaati icabıdır. Bu yaşıma kadar iyi niyetli olup astlarıyla diyaloğu sıkı olan bir yöneticinin süistimal edilmediğini hiç görmedim. Bayan olduğu halde bir çok erkeğin sağlayamadığı otoriteyi sağlayan yöneticilerde gördüm. Herşeye rağmen bayan için bakım,şantiyecilik v.b. ağır işler uygun görünmüyor ise de genelleme yapmamak lazım istisnalar var ve sayılarıda öyle azımsanacak kadar az değil.

Devlet sektöründe şu da var ki ; bilen de bilmeyen de ; çalışan da yatan da ; ölüde diride bir şekilde maaşını ve sosyal haklarını eksiksiz alıyor. Hiç bir şeyi kafaya takmayan bir insan profili devlet sektöründe sonsuza kadar yaşayabilir. Bütün sorumluluğu astlarına yıkıp kendisi kenarda konu mankeni gibi duran çok teknik elemanlar gördüm ki onların o tavrına kafa göz dalasım geliyor.

Son düzenleme:
iş tecrübemden edindiğim kadarıyla İnsanoğlu her zaman her yerde suistimale açık bir yaratıktır. Bu nedenle astlarıyla belli bir mesafeyi koruması da menfaati icabıdır. Bu yaşıma kadar iyi niyetli olup astlarıyla diyaloğu sıkı olan bir yöneticinin süistimal edilmediğini hiç görmedim. Bayan olduğu halde bir çok erkeğin sağlayamadığı otoriteyi sağlayan yöneticilerde gördüm. Herşeye rağmen bayan için bakım,şantiyecilik v.b. ağır işler uygun görünmüyor ise de genelleme yapmamak lazım istisnalar var ve sayılarıda öyle azımsanacak kadar az değil.
Bu konuda haklısınız ; üstünün kendine samimi tavrını suistimal edenleri de gördüm ; sadece ikili ilişkilerle ve verilmiş gazla yapılması çok zor işlerinde altından kalkılabildiğini de gördüm . Ama yaşlı uzman üstadın söylediği gibi kullanmasını bilmek lazım.

Devlet sektöründe şu da var ki ; bilen de bilmeyen de ; çalışan da yatan da ; ölüde diride bir şekilde maaşını ve sosyal haklarının eksiksiz alıyor. Hiç bir şeyi kafaya takmayan bir insan profili devlet sektöründe sonsuza kadar yaşayabilir. Bütün sorumluluğu astlarına yıkıp kendisi kenarda konu mankeni gibi duran çok teknik elemanlar gördüm ki onların o tavrına kafa göz dalasım geliyor.

Doğrudur bunlardan özelde de çok gördüm ben. Patronun yeğeni yok bilmemnesi. Allah helalinden kazanmayı nasip etsin. Öbür tarafta hesap bireysel herkes kendi hesabını verecek !

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri